Clicky

Jump to content

Work in progress, diverse echipamente in lucru

Recommended Posts

Nu mai fac un topic nou. Vreau sa stiu care e parerea despre aceste HDD-uri: WD20EFRX si W20PURX. Vreau un HDD de 2 TB, preferabil cu 7200 RPM (am dat de HDD-ul din seria RED la pret bun pe un site altshop.ro - 474 lei fata de WD Purple de 2TB - 432 lei). Oare ar merita mai mult HDD-ul WD Red? Am gasit si un review pe Tom's Hardware, unde scrie ca e silentios, e rece, dar nu are un I/O prea bun si nici cele mai bune viteze de transfer. SIncer, nu cred ca ma intereseaza in mod special viteza, ma intereseaza fiabilitatea si rata lor de intoarcere in service.

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Asta nu inteleg multi. Si e valabil si pentru telefoane / tablete: unii mai si lucreaza. Editare grafica / video. CAD/CAM/CAE. Procese industriale. Activitati stiintifice. Modelare 3D..Asta asa, ca sa

Ieri am scos piesele vechi, am curatat carcasa si piesele vechi, dar nu am putut scoate inaltatorii de la placa de baza veche pentru ca... nu am PATENT in casa!!! M-am mutat de ceva timp singur si une

Nu, dar e la moda sa scrii corect. Mereu va fi.

Posted Images

E ok si aici :)

Ambele sunt cu IntelliPower sau IntelliSpin. Daca doresti WD RED, exista varianta PRO care au cod: WD2001FFSX

PURX sunt pentru supraveghere iar RED pentru NAS. Nu este unul mai fiabil ca celalalt, dar cel NASware ar rezista la temperaturi mai mari.

Mie imi plac Red Pro :)

Red Pro sunt scumpe :( Ma interesa daca exista date de intoarcere in service, ai mai mentionat pentru alte produse. Nu vor fi temperaturi mari in interior pentru prea mult timp.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

In general WD nu prea am avut returnari in service, desi vindeam mii anual, se intorceau relativ putine. Acum ne-am cam axat pe Seagate :(

Acum am 2 HDD-uri normale de 3TB ST3000DM001 ca stocare suplimentara. Am avut de 2TB mai bine de 1 an si nu am avut probleme cu ele.

Daca vrei intr-adevar sa ai grija de Hard Disk-uri, ele fiind mecanice, deci predispuse la incalzire datorita rotatiilor (platanele se incing), atunci fa in asa fel incat sa nu le creezi diferente mari de temperatura.

Am constatat ca de-a lungul anilor, desi am schimbat multe HDD-uri si chiar multe branduri, (acum nu sunt decat 2 - Seagate si WD) ca datorita carcasei excelente pe care o alegeam la vremea respectiva: Antec P182 acum 7 ani, apoi un Xilence Interceptor (nu se mai fabrica) si de 2 ani Fractal Design Define XL, ventilatoarele frontale de 14cm tin la o temperatura constanta HDD-urile.

Mai mult, ele stau pe niste cauciucuri siliconice, vibratiile sunt aproape 0, nu doar ca nu induc ele vibratii in carcasa si sunet de brum, ci si nu preiau vibratiile carcasei, adica daca lovesti PC-ul fara sa vrei, sau vrei :))

Avand temperatura constanta, atunci cand transfera mult, diferentele de temperatura sunt minime, viata lor a fost semnificativ prelungita datorita aerului ce patrundea din afara in carcasa, apoi era scos pe ventilatoarele din spate si cel de sus.

Din pacate nu exista tehnologie perfecta si orice poate sa se defecteze, dar daca iei masuri, poti ajuta tehnologia :P

Multe PC-uri ce imi vin in service cu HDD-uri cu sectoare BAD sau defecte, vin cu Hard disk-urile respective montate doar cu 2 suruburi in loc de 4, intr-o carcasa de tabla de doza Coca Cola si toate vibratiile se retransmit de zici ca e mereu cutremur acolo.

Oamenii mai dau cu piciorul in PC-uri, e un cerc vicios: PC-ul se blocheaza software ca jocul pirat nu iti merge :)) si dai cu pumnii si picioarele si faci sectoare bad pe HDD si viceversa faci bad-uri si constati ca Windows se blocheaza si dai cu pumnii in el din nou, ca la TV-urile vechi :))

Am si eu o carcasa cu flux bun de aer, am doua ventilatoare in fata care baga aer si unul in spate care scoate aer. Cele din fata racesc si HDD-urile, pentru ca ele sunt in dreptul lor. Cand am montat piesele noi am oprit ventilatoarele din fata pentru ca bagau si praf si m-am gandit ca acum nu mai e nevoie. Le voi reconecta si le voi lasa ca inainte. Si HDD-urile mele stau pe niste cauciucuri. Carcasa mea e una Lian Li PC-K7B (Lancool K7) si nu renunt la ea, desi are doar USB 2.0 in fata (Lancool a scos si varianta cu USB 3.0 in fata). Imi place prea mult carcasa ca sa renunt la ea.

Sa aibe filtru ca un burete subtire, din poza pe site-ul lor se pare ca are un filtru de praf.

Sa stii ca e bun, praful ramane lipit de filtre care se pot curata.

Carcasa vad ca e ok din poze, LianLi sunt printre carcasele de top :)

Are filtre de praf. Trebuie doar sa le curat mai des. Multam de sfaturi, cum ajung acasa repun ventilatoarele in functiune, dar cred ca mai astept sa mai scada preturile la varianta Purple. Aveam in vizor si un Toshiba de 2 TB DT01ACA200 care are doar 32 MB cache, dar mai astept.

• 2 weeks later...

Am reusit sa pun mana pe un WD Purple de 2 TB de la Altex, cu a lor "Noapte a devoratorilor de preturi". Sunt in procesul de transferare a chestiilor importante de pe unul pe altul.

Pe de alta parte, am pus mana si pe un Compal JAX10 de la munca (procesor Intel Atom la 800 Mhz, 512 MB RAM, ecran de vreo 6 inci cu rezolutie 800x480, slot de card, port USB 2.0, slot pentru SIM, Intel GMA500 pe partea video si 2 ssd-uri mici de 1850 MB, cel putin asa le vede oricare Linux). Nu mai aveam softul cu care au venit ele (Midinux de la Red Flag Linux) si am incercat multe distro-uri mai lejere cu Live CD: Devil Linux, Puppy Linux, Damn Small Linux, Lubuntu, imagine de Meego si de Moblin (ultimele disponibile), insa cam toate crapau la incarcarea unei interfete (nu mai aveam activitate pe stick-ul USB si nici nu se mai inchidea). Nu am nici seriala pe el. Ieri am incercat Archlinux, care a bootat pana la urma la o consola. A mai bootat si Geexbox (cu XBMC), un Debian pentru i386, chiar si un Bodhi Linux. Sunt tare limitat de spatiul putin disponibil (Moblin cere 1900 MB pentru /, Meego cere 3000 MB). Mi-a placut Geexbox, asta vreau sa fac cu el, sa fie un fel de media center. Exista o comunitate maricica pentru aceste MID-uri (Mobile Internet Device), dar toate link-urile sunt moarte (ultimele actualizate/postate prin 2012). Daca pun mana pe surse, o sa fie si mai distractiv.

Dpdv hardware, imi place acel tracking pad/magic key (imi aduce aminte de tracking ball-ul de la HTC Desire si de la primul Nexus), insa nu exista suport decat pe Linux-ul de la chinezi :(