Clicky

Jump to content

Upgrade de la Nexus 7 2013 la Xperia Tablet Z2.Se merita?

Recommended Posts

Buna seara,

Undeva prin noiembrie mi-am luat tableta Nexus 7 2013(am schimbat-o cu unu Asus TF300T).Acum, decand s-a lansat Tablet Z2 la MWC am cam pus ochii pe ea.O sa fiu scurt si la obiect, specificatiile probabil majoritatea dintre voi le cunoasteti la ambele tablete.In Romania, tableta va intra la un pret in jur de 2200 de lei (16 GB - Wi-Fi). Se merita sa fac upgrade-ul?O sa o iau de la emag sa o testez, am niste bani pusi deoparte, vad daca sunt multumit de ea, ii fac returul, vand Nexusul mai fac niste bani si dupa o cumpar, daca este sa fac upgrade-ul.

Astept parerile voastre, multumesc.

Tin sa mentionez ca sunt foarte multumit de Nexus, dar ma plictisesc destul de repede de dimensiuni (ba de la 10" la 7", ba invers)

Edited by Alexandru Cristian

Nu, am facut un pact cu mine insumi sa zic asa...de cand a murit Steve Jobs nu voi mai cumpara niciodata un produs Apple

Upgradeul il voi face eventual la un Nexus 8(putin probabil) sau la Z2, daca il voi face

Trimis de pe Sony Xperia Z1 folosind Tapatalk

Edited by Alexandru Cristian

Doliul se tine in suflet :P iPad-ul pentru mine nu trebuie sa lipseasca niciodata, deocamdata nu am gasit ceva mai performant si cu "stamina" mai multa. :))

Nu doresc sa impun nimanui, mi-e cam greu sa mai recomand ceva la 10" in ziua de azi, mai ales ca preturile sunt mari la toate tabletele, indiferent ca e "mar" sau "un cantec".  LG nu are de 10", decat un Pad de 8.3" destul de reusit.

La 10" e nevoie de procesare mai buna totusi.

2200 lei la 16GB e cam coca. Gasesti Note 10.1 2014 cu specificatii mai bune la pretul asta sau cu 2-300 in plus.  32GB si alta liga. La Sony mi-e teama ca moare cu firmware-ul de pe ea, crezi ca o sa mai vezi un Key Lime Pie sau cum i-o zice versiunea urmatoare? In rest, nu am pareri proaste, in afara de pret, e draguta.

Si mai e problema accesoriilor, eu fiind obsedat de husa si folie, nu gasesti decat la Lolek si Bolek huse bune si accesorii. Sau Beavis si Butthead, ca doar asta sunt Samsung si Apple, nu? :))

Da, si eu tin neparat la o husa de protectie...a aparut ceva de la Sony, deocamdata nu in Romania, http://www.sony.ro/electronics/xperia-tablet-z/scr12 .Poate o sa o iau de ziua mea, cine stie, in mai, cu full option, inclusiv LTE;)) Sa vedem cati bani o sa fie...la ce te referi cu firmware-ul, Deio?

Cauza? Respectul fata de cumpărători a conducerii. Nu doar pe ăștia de la Sony îi doare undeva de noi, se iau de mana cu LG. HTC m-a impresionat cu update-urile, chiar au anunțat ca oferă suport 2 ani pentru HTC One de la apariție. Bravo lor! Și Samsung mai mișcă câte ceva.

Trimis de pe Nexus 5