Clicky

Jump to content

Recomandare Telefon


Recommended Posts

Hello ! As dori sa achizitionez un telefon in urmatoare perioada si as dori sa va cer ajutorul in speranta de a gasi un device potrivit pentru mine.

 

 Cerintele mele ar fi :

1. Display spatios. 

2. Fluiditate cand lucrez cu el.

3. Camera foto buna.

 

Sa si explic. As dori un telefon cu diagonala mare deoarece am mainile mari si nu prea ma descurc cu displayurile mici. Plecand de la telefonul pe care il am acum, probabil orice device mai nou imi poate oferi o experienta exponential mai buna in ceea ce priveste fluiditatea in aplicatii. As dori o camera buna deoarece imi place sa fac poze pe unde merg (nu selfies sau poze la mancare :P).

 

 Iphoneurile, desi imi place foarte mult sistemul lor de operare, sunt prea mici.

 Ma gandeam, in cazul in care pot sa extind bugetul, sa iau un note 3. Dar daca nu am cum, am de ales intre Lg G2, S4, Htc One, Note 2 sau Nexus 5. Aici intervine ajutorul vostru, ce imi recomandati? Nu trebuie neaparat intre acestea, sunt deschis sa incerc si alte telefoane.

 Bateria neinlaturabila ma gandesc ca poate fi o problema in cazul in care se defecteaza, dar cat timp e in garantie presupun ca e ok. 

 Nu este problema daca nu am slot pentru card de memorie.

 Nu ma deranjeaza aplicatiile multe preinstalate atat timp cat telefonul merge bine.

 Designul nu conteaza asa de mult, telefonul va sta intr-o carcasa tip book sau flip.

 Pe partea audio ma intereseaza doar sa se auda bine convorbirile si la casti, nu prea folosesc speakerul.

 

 V-as ruga sa argumentati raspunsul vostru, nu sa postati "X" sau "Y" sau "Z ca e best" si atat.

 

 Stiu ca se vor lansa telefoane noi in perioada urmatoare, dar ma gandesc ca pretul o sa fie ridicat si o sa mai dureze cateva luni bune pana devin mai accesibile.

 

Multumesc anticipat !

 

Link to comment
Share on other sites

La tablete de ce nu e problema ca nu poți scoate bateria? La ele nu se poate întâmpla ceva? Vad ca tot se insista pe chestiunea asta. Acum sa nu îmi spuneți, dacă e vorba de înlocuit bateria capacul se desface frumos cu o pana de plastic, și cu o șurubelnița îți schimbi frumos bateria. Aici excludem HTC One, știm cât de bine e capsulat.

As recomanda G2 de acolo, dar poate te deranjează update-urile rare de soft și șpațiul mic de stocare.

Dacă ești dispus sa mai pui 400-500 de lei eu zic sa mergi pe Note 3. Nu se prea compara cu restul, poate doar camera nu are OIS. În rest nu prea am de reproșat.

 

Trimis de pe Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Asa cum a zis si colegul un buget ar fi indicat ca sa ne orientam mai bine. Dar din telefoanele enumerate de tine as alege Nexus 5 deoarece are un display de 5" , are android pur deci se va misca impecabil , va primi primul update-ul la o noua versiune de android. Camera din ce am inteles ar fi cam slaba sub cea a lui G2 daca nu ma insel dar nu este de lepadat. Procesor Snapdrogon 800 2 Gb RAM. Aceste specificatii crd ca deja le sti. 

Ar mai fi G2 de luat in seama si One pentru design si difuzoare care daca nu ma insel si la momentul actual sunt cele mai bune difuzoare puse pe un smartphone dar specificatiile sale sunt mai slabe decat cele ale lui N5 sau G2

P.S. : Vezi ca mai exista un topic " Ce sa aleg" daca nu ma insel inchis recent in care se discuta despre un versus Nexus 5 si G2. Acesta incepe de la a doua pagina sau cam asa ceva poate te inspiri de acolo.

Edit : Partea cu bugetul se poate taia pentru ca se pare ca deja s-a raspuns

Edit 2: si Note 3 e de luat in seama dar e mai scump.

Edited by alexcosmin
Link to comment
Share on other sites

La tablete de ce nu e problema ca nu poți scoate bateria? La ele nu se poate întâmpla ceva? Vad ca tot se insista pe chestiunea asta. Acum sa nu îmi spuneți, dacă e vorba de înlocuit bateria capacul se desface frumos cu o pana de plastic, și cu o șurubelnița îți schimbi frumos bateria. Aici excludem HTC One, știm cât de bine e capsulat.

As recomanda G2 de acolo, dar poate te deranjează update-urile rare de soft și șpațiul mic de stocare.

Dacă ești dispus sa mai pui 400-500 de lei eu zic sa mergi pe Note 3. Nu se prea compara cu restul, poate doar camera nu are OIS. În rest nu prea am de reproșat.

 

Trimis de pe Nexus 5

Nu am zis nimic de tablete, era vorba de telefoane aici.

 

Multumesc de recomandare!

Edited by Kuuki
Link to comment
Share on other sites

Nu am vorbit în mod special de ce ai scris tu. Vad în general ca toată lumea e împotriva telefoanelor cu baterie incapsulata. Unii au obsesia asta, chiar renunță la un anumit telefon. Ziceam asa, la tablete de ce nu e nimeni împotriva? Eu tableta cu baterie detasabila nu am văzut, dar toți sunt multumiti.

 

Trimis de pe Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Eu tableta cu baterie detasabila nu am văzut, dar toți sunt multumiti.

 

Trimis de pe Nexus 5

Tabletele au in general baterii mai 'babane' decat cele puse pe telefoane. Vorbesc de tabletele bune nu petarde gen Vonino, Utok sau altele de acest fel. Si tin cel putin 7-8 ore de screen on fara kerneluri modificate sau alte ghizmosenii prin OS ceea ce e destul de bine.

 

Sent from my Android device

Link to comment
Share on other sites

Asa e. Dar, in general, cei care sunt impotriva bateriilor incapsulate, se refera nu la faptul ca nu ai posibilitatea sa o schimbi cu una incarcata, ci la imposibilitatea de a o schimba simplu cand "imbatraneste". Si la faptul ca un telefon cu capac si baterie inlaturabile mai absoarbe din socul mecanic la cadere, prin desfacerea in bucati.

Oricum, tendinta (cred) este spre incapsulate. Costuri mai mici si libertate mai mare pentru forma si dimensiuni.

Link to comment
Share on other sites

Bateriile se fac neinlaturabile acum ca sa poate guvernul sa te asculte oricand, degeaba inchizi telefonul daca nu-i poti scoate bateria, se activeaza doar microfonul si te inregistreaza cand faci ceva rau, doar cand te prabusesti cu avionul nu te pot localiza.

Nu mai trebuie cipuri, telefonul e suficient.

Paranoia ?

Link to comment
Share on other sites

Bateriile se fac neinlaturabile acum ca sa poate guvernul sa te asculte oricand, degeaba inchizi telefonul daca nu-i poti scoate bateria, se activeaza doar microfonul si te inregistreaza cand faci ceva rau, doar cand te prabusesti cu avionul nu te pot localiza.

Nu mai trebuie cipuri, telefonul e suficient.

Paranoia ?

Conditia de baza sa fie online' !!! cum dreaq sa te asculte cu o baterie subvoltata, consumata si neincarcata ? Chiar paranoia :)

..cred ca si voi ati auzit de : compact, ergonomie, rentabilitate, reducerea costurilor, toate tin de ratiuni economice si necesitate ;)

 

Sent from my ME173X using Tapatalk 2

Edited by reflavius
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Who's Online (See full list)

    There are no registered users currently online

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use