Clicky

Jump to content

Cat de mult ne putem baza pe smartphone ?

Recommended Posts

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

LMT-ul a fost recepționat și de un avion al Companiei Blue Air, asta se poate dovedi foarte ușor. Pilotul acestui avion este prieten bun cu cumnatul meu. Care lucrează deasemenea la compania sus numit

Ce invatam din aceasta intamplare ? Ca avem nevoie de mai multi padurari.   Jalnica tara.

Din surse sigure, adica de la un amic care lucreaza in sistemul de aviatie, procedura este urmatoarea:   Pe avion exista doua componente, o baliza radio care se activeaza la impact, auto alimentata

Fara suparare dar nu discutam despre smartphone ? jumatate din posturi sunt OFF Topic !!!

Pai sa-mi fie cu iertare, dar subiectul este legat de faptul ca ne putem baza sau nu pe smartphone, legat de cazul cu avionul.

Ca altminteri, da, te poti baza pe el sa suni ca de pe Nokia 1100 cu lanterna.

Ideea era sa ne intrebam daca ne bazam pe el in caz de forta majora, de viata si de moarte.

Mie nu mi se pare nimic off topic.

Data fiind legatura pe care am facut-o cu aceasta tragedie si faptul ca ea este atat de apropiata in timp de momentul discutiei, plus ca inca nu s-au clarificat toate aspectele, erau inevitabile mesajele legate strict de eveniment.

Nu poti discuta un astfel de subiect in mod academic. Nu cred (cel putin nu se observa) ca cineva de pe forum a trecut printr-o situatie de viata si de moarte si a avut nevoie de astfel de facilitati, pentru a ne prezenta experienta sa. De aceea m-am gandit sa leg intrebarea de un caz concret. Si de aceea am pus-o la Cafenea.

Sunt sigur ca multi dintre utilizatori cred ca avand Google Maps sunt acoperiti in orice situatie. Ideea mea era de a arata ca sunt situatii unde nu ai ce face cu ele si sa aratam ca altele sunt solutiile. Si o puteam face legand subiectul de un caz concret. Puteam discuta si la modul academic "Ce facem daca ... ?", insa pana la urma un caz real iti ofera toate imprejurarile in care trebuie sa-ti folosesti smartphone-ul eficient.

Eu as mai trage o concluzie din aceasta tragedie: cand pleci la drum, pleaca si cu baterie de rezerva INCARCATA. Suntem in ianuarie si doar printr-o intamplare a naturii nu era zapada si ger in munti, temperatura scazuta facand sa se reduca si timpul bateriei. Ce s-ar fi intamplat daca, datorita semnalului slab din zona, i s-ar fi descarcat rapid bateria ?

Pai sa-mi fie cu iertare, dar subiectul este legat de faptul ca ne putem baza sau nu pe smartphone, legat de cazul cu avionul.
Ca altminteri, da, te poti baza pe el sa suni ca de pe Nokia 1100 cu lanterna.
Ideea era sa ne intrebam daca ne bazam pe el in caz de forta majora, de viata si de moarte.
Mie nu mi se pare nimic off topic.

Pai ori n-ai urmarit topicul ori te-a prins discutia :) pentru ca la un moment dat se vorbea de nu's ce cutie, padurari, balize radio s.m.a.

Ce invatam din aceasta intamplare ?
Ca avem nevoie de mai multi padurari.

Jalnica tara.

Faza este că rămânem fără păduri, implicit și fără pădurari.

Trimis de pe GT-N7100 cu Tapatalk.

E bine că avem scut antirachetă dar un sistem de localizare foarte precisă și un plan de acțiune coerent la nivel național nu putem avea.

Trimis de pe GT-N7100 cu Tapatalk.

Din surse sigure, adica de la un amic care lucreaza in sistemul de aviatie, procedura este urmatoarea:

Pe avion exista doua componente, o baliza radio care se activeaza la impact, auto alimentata si un transponder care emite mereu o multitudine de date, printre care si tipul de avion, altitudine, etc.

Baliza sau beacon, asa cum se numeste ea in limba engleza, emitea pe frecventa de 121.5MHz, asta doar pana in 2009.

Din 2009 incoace, acestea trebuie sa emita pe 400 si ceva de MHz, daca nu gresesc si am retinut bine, 406, asta pentru a putea fi receptionata de catre satelit.

Din pacate, din cate am inteles, baliza de la bordul avionului emitea pe frecventa veche, frecventa care nu mai este monitorizata deloc din 2009.

Asadar, aceasta a emis in zadar.

Procedura este ca atunci cand se activeaza aceasta baliza, semnalul este receptionat de catre un satelit geostationar, al carui centru de comanda este la Moscova. Dupa receptionarea semnalului, Moscova este cea care alerteaza Romatsa si nu trebuie sa sune nimeni la Moscova.

La primirea alertei la Romatsa, aceasta va alerta la randu-i celula de criza de pe langa Ministerul Transporturilor si va contribui la determinarea pozitiei epavei. Ministerul Transporturilor are obligatia de a alerta ISU, celula de criza permanenta de la Ministerul de Interne si ce alte institutii mai are nevoie. Dupa aceasta informare, celula de la Ministerul Transporturilor se va subordona celulei de criza la Ministerul de Interne si nu invers.

In toamna lui 2013, o hotarare de guverm spune ca celula de criza si comandamentul acesteia se afla la Ministerul de Interne si este condusa direct si exclusiv de catre Raed Arrafat. Din pacate, cei de la Ministerul Transporturilor, au considerat ca trebuie sa aiba si ei o astfel de celula si ea nu s-a subordonat celor de la Interne. Astfel, la acest accident, au fost doua celule si de aici toata balbaiala.

LMT-ul a fost recepționat și de un avion al Companiei Blue Air, asta se poate dovedi foarte ușor. Pilotul acestui avion este prieten bun cu cumnatul meu. Care lucrează deasemenea la compania sus numită. Dar nu a interesat pe nimeni, au făcut localnicii și entuziaștii de la Transilvania off-road ce nu a putut să facă o maree de oameni haotici, neechipați și fără nici o idee coerentă în afară de "heirupismul" pur românesc. Bunul Dumnezeu să odihnească sufletul copilei ăleia nevinovate, acolo unde drepții se odihnesc. De asemenea să-l odihnească și pe Iovan pentru care nu am nici o stimă aparte (ba din contră), dar prin sacrificiul său și-a spălat toate păcatele. Cât despre politicieni.......numai de bine. Înțelege fiecare ce vrea din urarea mea.

Sent from my Lenovo P780

Edited by didi

Poate ca sunt fixist :) insa cand deschizi un subiect e bine sa te tii de el, am vazut multe topicuri de genul : "Ce telefon sa-mi iau ?" iar raspunsurile au ajuns sa fie : "De banii astia mi-as lua un TV Smart" (si aici nu fac referire la vreun topic anume, era un exemplu pur si simplu)

E pacat ca astfel de topicuri sa ajunga "La cafenea" pentru simplu fapt ca nu putem pastra directia propusa, e ca si cum ai deschide un topic despre Samsung si ai vorbi in el de performantele unui iPhone :)

Edited by didi

Cred ca sunt cel mai in masura sa stiu "directia propusa", fiind cel care a deschis subiectul. "Directia propusa" era exact cea din titlu. Eu as putea sa zic ca si referirile la aplicatii Android sunt off-topic, pentru ca topicul e general, nu conteaza sistemul de operare. Ideea este ca trebuie sa cautam fiecare in Store-ul lui ce aplicatii "life-saving" avem.

Topicul nu "a ajuns la Cafenea", ci a fost deschis la Cafenea. Am stat sa ma gandesc daca sa nu-l deschid la "Discutii generale". Insa am vrut sa fie o discutie cat mai deschisa si libera, pentru a atinge toate aspectele.

Si daca e pana acolo, discutia despre off-topic este mai off-topic decat off-topic-ul in discutie. Ca sa nu mai zic despre citarea unor mesaje doar asa, ca sa vedem si noi ca ai dreptate.

Stiu ca varsta "nu ne permite" sa lasam de la noi :) si chiar nu-mi doresc o polemica in acest sens insa atunci poate ca ar trebui sa unim majoritatea topicurilor pentru ca e foarte usor sa trec de la smartphone la accidentul aviatic din Apuseni si mai departe la ce TV si-a luat vecinu' si sa termin cu cati bani mai are in cont soacra'mea :)

Consider in continuare ca nu e deloc offtopic.

Discutia era despre cum ne putem baza pe un smartphone(nu doar android), intr-o chestie de viata si de moarte.

Insasi initiatorul topicului a conexat titlul cu accidentul aviatic. Asadar, discutia in jurul celor doua subiecte, este on topic, fie ca ne place, fie ca nu.

Elementele pe  care le-am dat eu, sunt in stransa legatura cu eventuale coordonate care, ce sa vezi?...sunt date de un smartphone.

E drept ca eu am detaliat putin, explicand anumite chestii de ordin tehnic, asa cum mi-au fost povestite si mie, dar fondul discutiei a ramas acelasi: accidentul si smatphone-ul.

Apoi, la cafenea...nu prea am auzit de offtopic. Insasi ideea de cafenea presupune sa discuti despre orice.

Eu am mai văzut pe paleta asta de generație trei încă o funcție. Apăsând toate cele trei butoane laterale.... Si avand un nr prestabilit.... Scula face poze cu ambele camere, geotagg și hop sms ul! Adică un mobilephone "mayday" :))

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

@didi te rog ma ajuți și pe mine cu navi aia **o? Long time ago m a ajutat meser dar N2 e la soție și ea a formatat cardul.. Acum pe asta nu mai am :((

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Edited by Kali

Adevarat si eu urasc ipocrizia si snobismul, insa trebuie sa ne revoltam, intreaga societate, prin societatea civila, presa, ong-uri, etc.

Altminteri, vor ramane aceleasi persoane, aceleasi strategii de interventie proaste, etc.

Din cate am vazut, presa a determinat cateva demisii. Eu nu ma multumesc doar cu atat, vreau sa intre cine a gresit in puscarie, insa daca nu exista presa asta asa cum e ea, nici demisii nu am fi avut.

Si faptul ca sunt niste necunoscuti pentru tine, nu mi se pare un argument solid.

Istoria este plina de personalitati care au luptat nu numai pentru binele propriu, ci pentru al unor oameni necunoscuti si aici vezi abolia sclaviei in sudul SUA, aparthaid-ul din Africa de sud, Horea si ai lui, Vladimirescu, etc.

Evident ca nu vom lupta noi aici, dar trebuie pusa presiune pe autoritati, in diferite forme.

Pentru ca noi nu suntem in stare sa iesim in strada cu sutele de mii, asa cum fac acum ucrainienii, lucru despre care nu vorbeste nimeni.

Hai ca m-am aprins si tot ce-am spus nu mai are legatura nici cu telefonul inventat de Bell, cu atat mai putin cu smartphone-ul.

Sunt niste necunoscuti in continuare pentru mine, dar asta nu inseamna ca nu sunt idignat de acest caz si de incompetenta autoritatilor care stiu doar sa fure.

Eu am fost la proteste si la unu cu Mircea Badea, daca ar fi toti romanii clona mea, acum astia din guvern ar fi trasi in teapa, dar n-ai cu cine. Daca ii zici unuia in statia RATB sa se dea un pic mai incolo e-n stare sa-ti dea in cap dar cand guvernl il scuipa in cap el danseaza la proteste.

Edited by n_iulian

O da !!am smartfone is scos din toate 😫. Toate altele nu mai am nevoie . Guvernul cu institutiile de rigoare platite de noi nu au treaba caci eu am smartfone 😠si ce sa vezi : unii nu ma cunosc,descurcate vere😡! Pai mai fratilor in alte tari sar toti sa ajute noi sa gasim cine ,ce ,cum unde,cind etc. Vai de ei straini!!!!!! De ar trai 2 zile la noi altfel ar gindi!!! Offtopic bineinteles!!!!

Trimis de pe al meu Nexus 4 folosind Tapatalk

Păi tu ești in buricul orașului. Si ce oraș, unul dintre cele mai mari din țară.
Dacă în sate pică o celulă, e nasol, ca e singura. La tine in oraș sunt câteva zeci.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk