Clicky

Jump to content

Instalare Custom ROM pe telefoanele LG

Recommended Posts

Incearca un wipe la cache si dalvik cache din CWM.

Ca sa intri acolo opresti telefonul si apesi simultan Volum"-"(down) si Power.Ti apasat pana iti apare meniul de la CWM.

Da,am mai incercat inca o data.L-am resetat la setarile din fabrica i-am facut root cea de la punctul 3 toate bune si dupa ce am facut si punctul 8 adica am deblocat CWM nu mai imi merge google play.nu se mai incarca.imi spune no conection.

Edited by emylust

Nu îmi dau seama ce s-a intimitatea....

Și eu am făcut după aceasi procedură și nu am avut probleme.

Tu ai făcut doar root? Sau ai instalat și rom-ul.

Mă interesează văd ce este de făcut, doar sa-mi răspunzi la întrebarea.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Am facut decat root ca aveam instalat ICS 30a.DAR s-a intamplat ceva mai grav acum:( am incercat sa-l restez si sa revin la setarile mele initale)sa renunt sa-i mai fac root si dupa ce am revenit la setarile din fabrica i-am dat reboot si imi da o eroare:Encryption unsuccessful,nu mai am ce sa-i fac.am incercat tot ce am stiut,nu mai imi merge telefonul:(Help

Vorbim mâine, din păcate azi nu am acces la PC(am oaspeți).

Nu te speria, se poate remedia problema.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Te pot ajuta sa te intorci la o varianta de Froyo prin NVFlash.Apot poti face din nou update la ICS oficial prin LG Updater.

Ai nevoie de acest rom si il instalez conform descrierii de mai jos.

Prima data trebuie sa scoateti astea: http://www.modaco.co...s-links-active/ din link-urile alea doua scoateti programele alea si le dezarhivati pe desktop in foldere separate.Apoi opriti telefonul,scoateti bateria,tineti apasat vol jos + vol sus si in timp ce tineti apasat bagati cablu usb in telefon(sa fie bagat celalalt capat in pc, laptop),apoi o sa va apara ca nu aveti instalat APX driver,unii poate au, daca nu apare nimic jos in stanga la pc inseamna ca il aveti si auziti doar un sunet.Daca apare ca nu il aveti, mergi la si dati click dreapta pe my computer, apoi manage, apoi device manager si acolo o sa vedeti cu semnul exclamari ca nu aveti instalat apx driver, dati click draptea pe el, apoi update driver si alegeti instalare manuala, adica sa puteti sa alegeti voi de unde vreti sa instalati driverul, mergeti unde a fost extras si selectati de acolo driverul nvidia ala (nwm) ,daca sunt doua cu semnul exclamarii in device manager faceti la fel.Presupunem da deja downloadat roomul si extras, intrati unde a fost extras si rulati de acolo "flashme" , de aici se face el singur, dupa ce termina si dispare fereastra aparuta asteptati 30 de secunde dupa care deconectati telefonul de la pc si bagati bateria, gata.

Driverele le ai deja pe PC,deci trebuie doar sa descarci rom-ul.

Succes.

Da se pare ca sd cardul telefonului este compromis,memoria interna nu mai poate fii accesata,am reusit pana la urma sa-l fac sa mearga dar de pe un sd card extern de 8gb,am facut partitie la cardul extern si am instalat django manouche x1.4,kernel Kob 0_5_Oc pe cardul extern.deocamdata merge sa vedem poate reusesc pana la urma sa salvez si memoria interna.Am urmat pasii de aici http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1447303&highlight=b7

Nu stiu ce sa zic...dar daca zici ca merge.....

Daca stii cat de cat ceva engleza intreaba si tu pe xda.

Dupa metoda postata de "mine" am facut foarte multi root si instalari si nu am avut aceasta problema.

Salut ... am un optimus 2x.

.Astazi am incercat sa`i fac upgrade la ICS official prin aceasta metoda "http://androidromupdate.com/2012/12/09/upgrade-lg-optimus-2x-p990-to-official-android-ice-cream-sandwich-v30a-update/" , toate bune si frumoase pana am dat start in "smartflasher".Dupa start a aparut o eroare iar acum telefonul nu vrea sa se mai deschida .... am incercat si cu "power+volume down".

Tin sa mentionez ca am backup facut ...

Rog ajutor, multumesc!

Pt resuscitare ar fi varianta NVFlash sau Smartflash.Pt Smartflash exista un tutorial video si tot acolo gasesti link catre descriere.

Daca faci de pe PC cablu USB trebuie introdus la porturile din spatele PC-lui si nu in hub-uri sau porturile USB frontale.

Sa ne intelegem...

Tu ai Optimus 2x(P990) sau Optimus G2x(P999)?

Pt ca sunt 2 modele diferite iar ce e postat aici nu se potriveste si la Optimus G2x.

Gata, l-am pus si l-am si testat putin.Combinatia asta pare cea mai buna acum.DM 1.4 + Kowalsky 011p3.Se misca excelent, de exemplu daca ies dintr-un joc prin apasarea tastei Home, imi apar iconitele pe ecran instantaneu si fara pic de lag, am aplicatii instalate pe el, nu e rom nou doar kernelul e nou.Acum sa vad si bateria cum e....

Sa ne tii la curent,daca este ok atunci il instalez si eu ;)

Daca instalez peste 1.3 este suficient doar wipe cache si dalvik cache?Kernelul K este in aroma instaler sau trebuie instalat manual?

Am inteles :)

Ramane sa vad cum se manifesta bateria la tine,apoi ma apuc de treaba.Maine vreau sa ma dedic lui Note 2,sa instalez un custom rom ;)

Pai am avut deja custom rom pe el,apoi am trecut la stock ca sa vad cum se resteaza contorul...etc.

Merge foarte bine cu stock,dar cu custom efectiv zboara :)

Am vazut ca si tu esti interesat de Note 2 asa ca ai ce studia pe topicul dedicat(cel de modding),iar cand il cumperi esti deja AS ;)

Salut, o mare problema o am cu un telefon SOL E730, am vrut sa actualizez telefonul cu LGMobile Support Tool, toate bune si frumoase pana in momentul cand a ajuns la 97% cand s-a oprit, si oprit a fost. A aparut ecranul galben pe care scria cu litere mici Emergency Mode. Citind pe mai multe forumu-ri am incercat sa-l rezolv cu KDZ_FW_UPD, acum nu mai apare ecranul galben, apare sigla LG si atat. Cu acest program i-am dat - type 3GQCT, mode DIAG, file V10J_00 + launch, si dupa putin timp apare din nou ecranul galben cu acel scris *apoi se restarteaza si ramane sigla pe ecran iar kzl-ul ajunge la finised apoi apare o fereastra pe care scrie MOD UpTestEX MFC Application has stopped working. Ce sa-i fac sa functioneze normal?*

Edited by Feri