Clicky

Jump to content

Instalare Custom ROM pe telefoanele LG

Recommended Posts

Eu iti recomand sa ai si root deoarece asa mai poti scapa de aplicatii inutile,poti calibra bateria....si poti folosi unele aplicatii care iti cer root.

La mine cat am avut v28e....ma simteam nashpa ca nu aveam root...si ma uitam cum ruleaza aplicatii in background fara sa am nevoie de ele.

Acum am scapat de grija lor ;)

Daca instalezi v28g nu mai trebuie sa-ti bati capul cu root.Softul vine gata root-at.

Procedura de instalare l-am postat mai sus.

PS.Aceasta procedura este pt Optimus 2x.Vad ca in semnatura ai L7,acolo nu ma pot pronunta.

Fata de Optimus 2x

Avantaje:

-are 1 GB RAM

-ecran de 4,7"

-are ICS

Dezavantaje:

-memoria interna mai mica

-nu stiu cum este procesorul si gpu fata de Tegra 2

-camera foto cu rezolutie mai mica

Dar per total este un device bun.As zice ca este un fel de Optimus 2x putin imbunatatit.

Daca va fi si la fel de fiabil ca si 2x,eu zic ca este o afacere buna. Si sper sa nu ramana doar la ICS.

Chiar te rog sa postezi un feedback dupa ce il achizitionezi.

• 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare,

Am facut si eu de curand un update la telefon,am un Lg optimus 2x,am trecut la ICS V30a cred ca asa se numeste(android 4.0.4)dar problema este ca nu are root,update-ul l-am facut foarte simplu cu smart flash am gasit pe youtube un filmulet,merge destul de bine dar totusi as vrea sa-i fac root pt ca am o gramada de aplicatii pe care as vrea sa le sterg.daca poate cineva sa ma ajute cum sa fac exact...nu prea ma pricep la treaba asta si nu as vrear sa-l stric.Se poate sa schimb acum ICS-ul cu unul care are root sau pot sa-l root-ez pe acesta?Va multumesc.

Revin :)

In prima faza pt a putea root-a telefonul care are ICS oficial,trebuie instalate driverele NVFlash.Le gasiti aici sau pe linkurile de mai jos(le-am urcat eu pe dropbox).

http://dl.dropbox.co...lashdrivers.zip

http://dl.dropbox.co...vmobileboot.rar

Procedura de instalare este sau mai pe romaneste:

Deci: Prima data trebuie sa scoateti astea: http://www.modaco.co...s-links-active/ din link-urile alea doua scoateti programele alea si le dezarhivati pe desktop in foldere separate.Apoi opriti telefonul,scoateti bateria,tineti apasat vol jos + vol sus si in timp ce tineti apasat bagati cablu usb in telefon(sa fie bagat celalalt capat in pc, laptop),apoi o sa va apara ca nu aveti instalat APX driver,unii poate au, daca nu apare nimic jos in stanga la pc inseamna ca il aveti si auziti doar un sunet.Daca apare ca nu il aveti, mergi la si dati click dreapta pe my computer, apoi manage, apoi device manager si acolo o sa vedeti cu semnul exclamari ca nu aveti instalat apx driver, dati click draptea pe el, apoi update driver si alegeti instalare manuala, adica sa puteti sa alegeti voi de unde vreti sa instalati driverul, mergeti unde a fost extras si selectati de acolo driverul nvidia ala (nwm) ,daca sunt doua cu semnul exclamarii in device manager faceti la fel.Presupunem da deja downloadat roomul si extras, intrai unde a fost extras si rulati de acolo "flashme" , de aici se face el singur, dupa ce termina si dispare fereastra aparuta asteptati 30 de secunde dupa care deconectati telefonul de la pc si bagati bateria, gata.

Dupa ce au fost instalate aceste drivere trebuie descarcat de pe XDA All-in-One-P990-Toolkit o aplicatei care face root la telefon sar si deblocheaza Bootloader-ul,apoi se poate instala CWM.Recomand versiunea 6.x.x.x

Pt root trebuie mers la pozitia 3 iar pt deblocare si CWM la pozitia 8 din aplicatie.

Utilizarea aplicatiei es te descris pe larg pe topicul dedicat.

Succes!

PS.Tot ce faceti o faceti pe riscul vostru,dar eu nu am intimpinat probleme.

Un rom pe care-l recomand este acesta impreuna cu kernelul Kowalski care se poate instala cu CWM.