Clicky

Jump to content

Subtitrare pe Smart Tv Lg

Recommended Posts

Emy, hai sa vedem ce se intampla la tine.

Deci, daca ai un mkv cu subtitrarea in container, adica in el, merge, da?

Daca pui un mkv intr-un folder numit cum vrei tu, dar mkv-ul sa aiba strict acelasi nume cu srt-ul, nu merge?

Eu am intalnit de zeci de ori situatii in care oamenii jurau pe viata lor ca srt-ul avea acelasi nume cu mkv-ul si mereu lipsea cate-o virgula, litera, etc.

Lucrul asta se intampla pentru ca titlurile sunt destul de complexe, cuprind tot felul de caractere.

Eu niciodata nu scriu numele srt-ului, intotdeauna il copiez cu copy/paste.

Dar ca sa nu te complici foarte date, fa asa cum bine ti-a spus colegul DTTR. Numeste atat mkv-ul, cat si srt-ul cat mai simplu cu putiinta. Apoi, asigura-te ca sunt in acelasi folder, baga hdd si trebuie sa mearga.

Dlna ai folosit? Face la fel?

ah... si sa nu uitam: LG nu stie subtitrari in format .sub

deci daca ai .sub cauta pe net pagini care fac conversie .sub -> .srt online... simplu... gratis...

legat de promisiunea de capturi de ecran... SUNT MAI SUS... alte setari nu am.

Emy, hai sa vedem ce se intampla la tine.

Deci, daca ai un mkv cu subtitrarea in container, adica in el, merge, da?

Daca pui un mkv intr-un folder numit cum vrei tu, dar mkv-ul sa aiba strict acelasi nume cu srt-ul, nu merge?

Eu am intalnit de zeci de ori situatii in care oamenii jurau pe viata lor ca srt-ul avea acelasi nume cu mkv-ul si mereu lipsea cate-o virgula, litera, etc.

Lucrul asta se intampla pentru ca titlurile sunt destul de complexe, cuprind tot felul de caractere.

Eu niciodata nu scriu numele srt-ului, intotdeauna il copiez cu copy/paste.

Dar ca sa nu te complici foarte date, fa asa cum bine ti-a spus colegul DTTR. Numeste atat mkv-ul, cat si srt-ul cat mai simplu cu putiinta. Apoi, asigura-te ca sunt in acelasi folder, baga hdd si trebuie sa mearga.

Dlna ai folosit? Face la fel?

am incercat...am ajuns la stadiul de am redenumit si filmul si subtitrarea intr-o singura litera "A"...amandoua in acelasi folder.

am incercat si direct de pe un hdd pe usb...aceasi situatie.

DLNA nu am folosit ca nu stiu cum.

Atunci cand subtitarea e in mkv si o vede televizorul se activeaza si meniul "set video play" devine activ si pot schimba limba subtitrarii sau atributele.

Nu mai stiu ce sa fac....

ah... si sa nu uitam: LG nu stie subtitrari in format .sub

deci daca ai .sub cauta pe net pagini care fac conversie .sub -> .srt online... simplu... gratis...

legat de promisiunea de capturi de ecran... SUNT MAI SUS... alte setari nu am.

am incercat atat sub cat si srt.

Ne pare regret! Nu mai avem alte trucuri. Sună reprezentanța LG românia pentru lămuriri.

Mănânci cai?

Qashqai!

trimis dupe cealaNtă rachetă de Evo 3D

E imposibil sa nu incarce titrarea daca are acelasi nume cu filmul, mai ales de pe HDD. Esti sigur ca subtitrarea e buna? Sa nu fie cumva corupta sau sa ii lipseasca ceva. Pe PC playerele mai ignora erori de genul asta. Incearca cu alt film. Am alt LG si ma uit numai de pe HDD extern.

Ai incercat cu mai multe filme sau incerci cu acelasi de fiecare data? Verifica ,desi nu cred, sa nu ai "dubla extensie" de genul  fisier.sub.srt. Incearca sa iei si alta subtitrare de pe net pentru filmul ala poate e deva defect.Scoate discul cu safely remove ca poate nu a scris tot cand scoti discul si problema e doar la subtitrare. Eventual pune si tu aici un print screen cu ce ai pe discul ala inainte sa il bagi in tv. Poate ne prindem.

• 5 months later...
  • 4 months later...

Bai oameni buni, ultimul post este cat se poate de adevarat, am vazut mai multe persoane ce se confrunta cu problema subtitrarilor pe LG-uri, de altfel si eu m-am chinuit ceva pana acum vreo 10 minute cand m-am gandit totusi sa inregistrez si televizorul pe divx ca poate poate o merge asta. Si culmea asta a fost rezolvarea finala si singura.

Dupa ce se face inregistrarea televizorului pe siteul divx, va va da un filmulet de divx de la ei pe care il rulati pe televizor si acesta il va recunoaste si se va activa meniul subtitrarilor.

Ca sa inregistrati televizorul, in setarile  din Smart Share (atentie, nu cele din timpul unui video ce ruleaza ci cele din meniul unde cauti prin foldere) exista o optiune inregistrare divx, care genereaza un cod unic tv-ului vostru si va spune si pe ce site sa intrati ptr activare, urmati pasii, activati produsul si Voila o sa aveti meniul de subtitrari activ si scapati de batai de cap.

O seara placuta.