Clicky

Jump to content

KitKat oficial pentru Note 3 SM-N9005

Recommended Posts

• Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gata. am facut upgrade la 4.4.2. Tot procesul a durat foarte repede ..cred ca 5-7 minute. Nu am pierdut nimic din telefon (agenda, poze, note, muzica). Husa S-view functioneaza normal, fara nici o pro

Nu mai este test, este oficial, vine deja OTA in Polonia, la o zi diferenta dupa leak a aparut oficial. Nu "tripuie" knoxul nici versiunea de test si nici cea din Polonia pentru ca sunt oficiale.  

Detalii aici: http://www.sammobile.com/2014/01/13/breaking-android-4-4-2-kitkat-rolling-out-to-galaxy-note-3-sm-n9005/ Pana acum feedbackul e pozitiv. Astept cu nerabdare sa ajung acasa sa updatez

Posted Images

O vor drege cumva ca altfel le scad încasările. Știu și ei câte unități vând Samsung și atunci e problema pana când vor adapta produsul.... Sau il opresc din fabricație și lasă bumper ele și modelul pe care îl am eu pentru cei neatenți care își trântesc sculele de pământ :))

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Se pare ca au dres-o

Galaxy Note 3 gets an update, fixes accessory compatibility

Nu functioneaza cu alt launcher, colegul zice ca a incercat mai multe. Cand faci apel sau primesti, intra in Dialer.apk de la Samsung.

Amandoi avem N9005 cu CSC ROM, adica Romania oficial si nu a aparut KK pt Romania deocamdata, decat la Cosmote.

Hmm.... Încerc sa iti fac print screen și nu ma lasa. Ma uitam pe ant3....m-a sunat cineva și jos frumos în linie poza mica și tastele call, speaker și reject *:). Si eram in birou nu în mașină. Nova Launcher este al meu.

Nu functioneaza, problema e docking-ul. Cand il infigi in docking, se face varza totul. E un bug cunoscut la Sammy si speram ca update-urile Kit Kat si OTA de ieri vor rezolva. Numai sa apara la noi in RO.

Samsung, in lacomia lor, vor da drumul la KK doar dupa ce lanseaza S5. Ieri i-au dat drumul oficial in USA. Mai asteptam.

• 2 weeks later...

astazi am luat si eu un note 3,l-am gasit in limba germana si cu 4 aplicatii nemtesti preinstalate,le-am dezinstalat dar cand am facut niste update-uri mai mici (aproximativ 30-40 mb) au reaparut,acum acualizez la 4.4 si astept sa vad cum se comporta,fata de vechiul one e minunat,dar se vede ca ca e din plastic  :(

Ii pui o husa Spigen si uiti ca e plastic :)) Asa il am eu si nici nu ma intereseaza materialul. Astept KitKat, dar nu cu nerabdare. Mai degraba astept o metoda root fara Knox trip, dar e posibil ca dupa KK sa se chinuie careva sa gaseasca o bresa. Cu root apoi ii dai freeze la toate prostiile si o sa ai si viata mai buna la baterie.

Am pe lângă Spigen acum și un Bumper LoveMei din aluminiu.... Are o alta fata care mie îmi place, basca ca se tine acum si de suportul de la Clingo. Cu cauciucul de La Spigen cam plonja prin mașina la hop uri

Update-ul se poate face si manual. Aveti mai jos un link cu instructiuni in limba romana. Versiunea la care se face referire este pentru Polonia dar merge perfect pe Note_ul meu achizitionat de la portocala. In plus, download_ul de pe mega e mult mai rapid decat cel de pe rapidshare sau alte website_uri similare...

http://www.razvang.ro/instalare-android-4-4-galaxy-note-3/

Buna ziua,

Am si eu un Note 3 (SM-N9005) de o saptamana, nou, achizitionat de la un magazin online din Romania (din 4 litere!), cu CSC de Czech Republic (N9005ETLDML1). L-am conectat la KIES 3 si imi zice ca este disponibila o versiune de firmware (PDA: NC2/ PHONE:NC2/ CSC:NB1 (ETL)...probabil este 4.4.2).

Am citi ca daca fac upgrade de firmware la 4.4.2, nu mai pot sa revin la 4.3. Intrebarea este daca se merita sa fac upgrade de firmware la 4.4.2 sau sa stau cuminte cu 4.3. ?

Am si o husa S-view, zic ei (de la magazin) ca e originala. Mai "functioneaza" husa dupa update ?..  

Multumesc.

Buna ziua,

Am si eu un Note 3 (SM-N9005) de o saptamana, nou, achizitionat de la un magazin online din Romania (din 4 litere!), cu CSC de Czech Republic (N9005ETLDML1). L-am conectat la KIES 3 si imi zice ca este disponibila o versiune de firmware (PDA: NC2/ PHONE:NC2/ CSC:NB1 (ETL)...probabil este 4.4.2).

Am citi ca daca fac upgrade de firmware la 4.4.2, nu mai pot sa revin la 4.3. Intrebarea este daca se merita sa fac upgrade de firmware la 4.4.2 sau sa stau cuminte cu 4.3. ?

Am si o husa S-view, zic ei (de la magazin) ca e originala. Mai "functioneaza" husa dupa update ?..  

Multumesc.

Ultima versiune pentru tine este: PDA: N9005XXUENC2; CSC: N9005ETLENB1; MODEM: N9005XXUENC2 si este 4.4.2.

Downgrade la 4.3 de la 4.4.2 teoretic nu e posibil (exista variante dar official si fara root nu).

Din punctul meu de vedere merita upgradeul (motivele se gasesc in posturile de pana acum) iar motive pentru care sa te intorci la 4.3 nu vad. 

Singurul motiv pt revenire la 4.3 era pana acum lipsa functionalitii sview pe accesorii 3rd party, acum a fost rezolvata (detin 2 astfel de huse care functioneaza). Husele cu chip original Samsung au mers intotdeauna. Problemele au fost la versiunea de 4.4.2 N9005XXUENA6 si ulterior s-au rezolvat.

Ultima versiune pentru tine este: PDA: N9005XXUENC2; CSC: N9005ETLENB1; MODEM: N9005XXUENC2 si este 4.4.2.

Downgrade la 4.3 de la 4.4.2 teoretic nu e posibil (exista variante dar official si fara root nu).

Din punctul meu de vedere merita upgradeul (motivele se gasesc in posturile de pana acum) iar motive pentru care sa te intorci la 4.3 nu vad. 

Singurul motiv pt revenire la 4.3 era pana acum lipsa functionalitii sview pe accesorii 3rd party, acum a fost rezolvata (detin 2 astfel de huse care functioneaza). Husele cu chip original Samsung au mers intotdeauna. Problemele au fost la versiunea de 4.4.2 N9005XXUENA6 si ulterior s-au rezolvat.

Multumesc pentru raspunsul promt. Din cate am mai cautat pe alte forumuri si bloguri, nici eu nu vad de ce sa nu trec la 4.4.2. mai ales ca trecerea se face cu Kies 3 si nu pierd garantia . Probleme de functionalitate am citit ca au fost dar cam rare, si  care s-au rezolvat...

As mai intreba daca trebuie sa scot cardul de memorie SD extern cand fac upgradul de firmware ? Mentionez ca am facut deja un backup cu Kies ...si as trece sa fac Upgradul..

Gata. am facut upgrade la 4.4.2. Tot procesul a durat foarte repede ..cred ca 5-7 minute. Nu am pierdut nimic din telefon (agenda, poze, note, muzica). Husa S-view functioneaza normal, fara nici o problema. La testul cu Antutu am obtinut 34675 puncte, in aceleeasi conditi ca inainte cu 4.3 unde am obtinut 21659 puncte.Viteza la wireless este aceeasi, ...asta depinzand de multi factori. Vizibil, de la prima fereastra se observa o tranzitie rapida intre ferestre. Per total ..este OK.

Tu ai avut ceva îmbunătățiri majore de la versiunea anterioară la KitKat? Apropo, o acțiune nu poate dura "foarte repede" ci doar "foarte puțin". Cred că ai vrut sa zici ca procesul s-a desfășurat foarte repede :D

Trimis de pe LCD-u' portabil.