Clicky

Jump to content

Problema subtitrare(Smart TV 3D LG)

Recommended Posts

Salutare, de cand am achizitionat un Smart... ca in titlu, am observat o problema destul de deranjanta. Am descarcat si eu 2-3 filme 3D, ca doar nu am luat asa ceva sa ma uit pur si simplu la TV. Ei bine, problema mea este ca televizorul nu deschide subtitrarea 3D, chiar daca aceasta e denumita exact ca si filmul. Deocamdata am improvizat si am folosit o subtitrare normala, dar nu e chiar atat de grozava ideea.

Mentionez ca sunt la primul Smart 3D si nu prea le am in domeniul asta. Fiecare film e insotit de 2 fisiere ce constituie subtitrarea( un fisier .idx si unul .sub pe care nu le citeste :( ). Televizorul e la zi cu update-urile de soft. Sper ca ma puteti ajuta :(. Multumesc!

• Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Daca ai telefon/tableta capabil NFC, poti trimite continut direct catre TV prin WiFi (amandoua trebuie sa fie in aceeasi retea WiFi). Pui tag-ul pe o zona de plastic (nu trebuie sa fie metalica) si ap

Auzi, dar GPad-ul dupe care tot deranjezi si bagi contre, nu era pentru doamna ? Ca eu asa tin minte de la faza cu "nu se gaseste husa".

Doamna se joacă pe GPad. Eu testez aplicații și fac prezentări pe care VOI nu le apreciați.   Mănînci cai? Quashqai!   sent using smoke signals dupe racheta mea de GPad    

Încearcă să găsești un soft care să-ți integreze subtitrarea in film. Este posibil sa dureze cam mult operațiunea. Eu așa fac la filmele ordinare, nu știu cum e la 3D.

Trimis de pe GT-N7100 cu Tapatalk.

De curiozitate au acelasi nume ca filmul? La samsung asa merge treaba.

Pe de alta parte samsung nu citeste decat o subtitrare .Daca ai doua , ia una la propria alegere si pe a doua o ignora.Eu pt filme folosesc un disc de laptop vechi(160 gb) montat intrun rack extern cu cablu usb gros sa tina alimentarea doar din usb.Ca idee pe disk e mai rapida copierea decat pe stick si duce mult mai multe filme la o singura " incarcare" .

Ce înseamnă subtitrare 3D? Eu am Lg 3D și văd orice subtitrare. Dar subtitrarea e standard... Nu știu ce e subtitrare 3D.

Mănânci cai?

Qashqai!

Nu știu ce ți se pare în neregula cu atitudinea mea. Din moment ce oricine are acces la o informație cu 1 click, nu cred ca am gresit deloc. Subtitrare 3D, sunt pline forumurile cu problema asta. Înțeleg ca folosești subtitrări normale, adica .srt. Dacă ai observat efectul 3D al scrisului de la începutul oricărui film, asa trebuie sa se comporte și subtitrarea. Ei bine, la mine nu e asa pentru ca nu o citește.

Trimis de pe Nexus 4

E o problema cunoscuta legata de tipul asta de subtitrare.

Eu nu m-am chinuit deloc sa rezolv problema asta, pentru ca am vazut pe viu o astfel de subtitrare si nu mi s-a parut mare smecherie fata de o subtitrare normala, srt.

Dar, stiu tot de pe diverse forumuri cum ca unii colegi au introdus acele fisiere in mkv cu mkv tools, sper sa nu gresesc, si ca le-ar merge.

In alta ordine de idei, de ce nu folosesti dlna? Nu ti-e peste mana sa tot stai si sa copiezi filmele pe stick-uri?

Eu nu am vazut niciun film pana acum pe stick si nici n-o s-o fac, pentru ca mi se pare peste mana.

• 3 weeks later...

Pai exista filme 3d bune? Există doar producții pentru copii 3d.

Sau oricum, eu nu am văzut niciunul până acum, deși am încercat vreo 20, dar niciunul nu a apucat sa ruleze mai mult de jumătate de oră.

Si când te gândești că oamenii mai dau si bani ca sa vadă asa ceva...

Referitor la subtitrări 3d, eu nu am reușit, dar am mers cu subtitrări srt 2d, care au mers perfect si sigur au fost mai bune decât filmele in discuție.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Este poziționată de așa manieră încât să nu existe o diferență foarte mare intre adâncimea sau efectul pop-up al imaginii curente si subtitrarea in sine.

Adică, se află in diferite planuri, in timp ce o subtitrare 2d, de tip srt, va fi mereu in aceeași poziție si uneori poate fi deranjantă dacă efectul 3d al imaginii de la acel moment, este foarte accentuat.

Eu, de exemplu, nu folosesc subtitrări 3d și consider că sunt destul de ok si cele normale.

Oricum nu am văzut un film 3d pana la final, ca n-am avut ce.

Mi-am cumpărat TV 3d absolut degeaba.

Încearcă Upside Down. Parcă așa îi zice la film. E 3D și nu e producție pentru copiii. Mi-a zis mie cineva.

Mănânci cai?

Qashqai!

Pacific rim nu este porcaria aia cu niste roboti uriasi care se bat cu nu stiu ce alte creaturi?

Chiar crezi ca la 40 si ceva de ani, mai pot inghiti o prostie mai mare decat aceea ca vreunui om de pe planeta asta sau de pe oricare alta, ar putea gandi ca e mai eficient sa creezi un robot urias care sa dea cu pumnul, in loc sa faci dracului niste masini de lupta, care sa traga de la distanta cu nu stiu ce?

Nu, genul asta de filme sunt doar niste desene animate, nici nu stiu cum sa le numesc, incercari patetice de a face film. Si cu toate astea, rup la incasari si asta arata multe.

Raman la parerea ca mi-am luat 3d degeaba. Pai in conditiile in care exista Final Destination nu stiu cat, Omul paianjen nu stiu care, Pacific Rim si mai erau astfel de aberatii, e clar ca n-o sa am ocazia sa pot folosi tv-ul asta pe filme 3d.

Asta e.

Scenele de lupta din Pacific Rim au fost filmate in 3D, eu l-am vazut in imax si era la film si un mos in baston care a zis ca a fost frumos filmul.

Ideea din film nu este sa fie logica actiunea ci sa faca un film despre lupta dintre robotii uriasi si monstrii uriasi, trebuie sa te lasi purtat de fantezia filmului altfel nu poti sa te bucuri de el.