Clicky

Jump to content
  • Similar Content

    • By Liviu Roşca
      Anul 2018 a fost anul marginilor mici, în anul 2019 trendul continuă. Este normal, telefoanele sunt dispozitive media, ecran mai mare, conținut mai mult, distracție mai multă în aceleași dimensiuni în buzunar.
      Au fost sacrificate pe rând butoanele de navigație fizice, cititorul de amprentă frontal convențional, difuzoarele stereo frontale devin o raritate, casca pentru apeluri fiind plasată în extrema superioară, etc
      Camera frontală însă a rămas. Atunci a apărut bretonul, slider-ul, decupătura, camera motorizată, display-ul secundar pe spate (lol), ecranul cu gaură (S10), etc. 
      Probabil mai durează până o să avem camera integrată în display precum senzorul de amprentă în așa fel încât atunci când folosim ecranul camera să fie invizibilă. 
      Merită un display sacrificat de decupături, pete negre, colțuri tăiate, etc pentru cameră? Am văzut câteva leaks-uri cu S10. "gaura neagră" mi se pare chiar mai enervantă decât un notch tip lacrimă gen One Plus 6T. 
      De ce nu au devenit populare slide-urile și mecanismele motorizate pentru camera frontală? Oppo, Xiaomi și o mână de producători au încercat asta dar nu prea am văzut să fie așa populare. 
      Eu folosesc mult telefonul pentru video, probabil și voi. Un notch, gaură, etc m-ar distrage, enerva, etc. E ciudat, pare ceva nefinisat, ceva pus acolo de urgență, din lipsă de altceva mai bun. 
      Voi cât de des folosiți camera frontală să suportați găuri în display, decupături, etc? Eu unul fac 2-3 selfie-uri pe săptămână și maxim un apel video pe WhatsApp. 
      Folosesc un LG G6 care nu are notch iar marginile în 2019 sunt undeva la nivel de midrange aș spune. Folosesc carcasa asta (https://www.amazon.co.uk/dp/B06XCY1JQM/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_OAbBCbFCCA9JN) deci clar și cu margini mai mici nu aș vedea mari diferențe. 
      Stiu că e un topic cu frustrări cu titlu de topic de poll dar sunt singurul care dacă ar fi să-și aleagă un telefon acum preferă să aleagă un S9 de exemplu sau să mai aștepte? Consider un moment de experimente anul acesta și aș prefera să stau pe bară cu achizițiile. 
    • By Ovidiu Cretu (OviOne)
      Salutare,
      Am urmarit un pic forumul si as dori sa primesc si eu niste sfaturi de la colegii forumisti.
      Doresc sa cumpar un telefon performant cu urmatoarele cerinte in minte: buget 2500 RON; doar Android, pe cat se poate un flagship, va fi folosit in filme, jocuri gen PUBG, youtube si altele uzuale: chat, facebook etc.
      Am restrans optiunile la urmatoarele firme si modele:
      1- Oneplus 6 de pe site-ul lor, varianta 8Gb RAM/128GB stocare
      2- LG V30 
      3- Xiaomi Mi 8 
      4- Samsung Galaxy S9 sigilat de pe un site de vanzari online, cu factura si garantie.
      5-Sony Xperia XZ2 compact. (am mai avut un Sony in trecut si am fost super multumit; in plus nu imi plac telefoanele foarte mari, cu toate ca asta e trendul)
      Multumesc in avans pentru sugestii.
       
    • By andyground
      Vand Samsung S5 mini black - liber de rețea
      - specificațiile se găsesc pe internet;
      - prezintă urme de uzură normele (a se vedea pozele);
      - are folie aplicată;
      - are cutia originală cu toate accesoriile (cablu de date, căști și cărți).
      Pret - 350 lei
      Predare personala in Targu-Jiu, iar prin curierat se mai adauga transportul.





    • By Liviu Roşca
      Salutare. Am achiziționat un power-bank despre care nu am găsit multe (spre deloc) păreri sau review-uri și m-am gândit să fac eu unul, poate îi este util cuiva.
      La ce am de gând să folosesc această “cărămidă”? De ce i-ar trebui așa ceva cuiva? În cazul meu, lucrez într-un domeniu unde am 2 surse de curent. Priza, de unde curentul electric provine de la un generator care are “impurități” detectabile în căsti atunci când telefonul este la încărcat. Motiv pentru care pcb-ul de încărcare al vechiului Xiaomi Redmi Note 2 și-a dat duhul. Sursa a 2-a de curent fiind ocazional bricheta unui camion de la începutul mileniului. Căruia i se mai arde siguranța sau se strică transformatorul de la 24V la 12V. Riscând să rămâi cu GPS-ul fără baterie (tableta cu Sygic in cazul meu) într-o țară unde se merge la supermarket cu Waze și unde nici nu am curaj să cer îndrumări (cu camionul mai ales).
      Așadar, cum ar spune un mândru reprezentant al culturii din România, “să trecem la treabă”.
      Aspecte pro:
      Capacitate mare la preț decent (225 RON la momentul achiziției); Posibilitatea de încărcare cu cablu usb type-c, micro usb sau lightning; Poate încărca până la 4 dispozitive simultan (3 pe usb + 1 prin usb type-c); Eficiența promisă; Posibilitatea de a încărca un laptop pe usb type-c (netestat); Aspecte mai puțin pro:
      Nu are Qualcomm Quick Charge; Calitatea construcției nu e tocmai cea mai bună; Când capacitatea scade sub 25% încarcă puțin mai încet; Se putea și un cablu type-c in pachet, nu doar un USB - micro-usb de 20 de cm; Nu are lanternă; Sistemul de afișaj al capacității (4 LED-uri) este rudimentar, preferam un display; Greutatea și dimensiunile, pe ultimul loc în listă datorită capacității acesteia; Capacitatea, după cum spune și numele ei este de 30.000 mAh la 3,7 volți. Dar ce știm noi de telefoane și de alte dispozitive? Că se încarcă la 5 volți. De aici rezultă o capacitate reală utilizabilă de 22.200 mAh. Din această capacitate se mai pierd câteva procente prin circuite, cabluri, practic depinde de eficiența electronicelor din power bank.
      În practică bateria s-a comportat bine. A fost în stare cu o încărcare completă să încarce un LG G6 (3300 mAh) de 4 ori, Samsung A3 2017 (2350 mAh) de 4 ori și Galaxy Tab Pro 8.4 (4800 mAh) o singură dată. Toate dispozitivele au fost încărcate închise cu bateriile descărcate sub 15%.
      Timpul de încărcare al bateriei este între 15 și 17 ore, aproximativ. Am pus-o la încărcat la 15:30 după-amiază iar noaptea la 4 dimineața clipea ledul 3 din 4. La 8:30 dimineața era încarcă. Am folosit încărcătorul de la LG G6 cu quick charge 3.0 și cablu usb type-c. Chiar dacă bateria nu are acest standard, am zis să ofer toate șansele la o încărcare cât mai rapidă.

      Specificațiile tehnice privind porturile:
      De intrare:
      Micro-USB 5V, 2A; Lightning 5V, 1.5A; USB Type-C 5V, 2.6A; De ieșire:
      USB 1 5V, 2.4A; USB 2 și 3 5V, 3A; USB Type-C 5V, 3A; Total ieșire maximă: 5V, 5.4A, 27W. Construcția bateriei este una simplă, tip sandwich. Partea din mijloc fiind din plastic lucios iar panoul inferior și cel superior dintr-un plastic mat cu finisaj aderent pe care rămân urme. Deși greutatea (582 de grame) îi oferă senzația de lucru bine făcut, la “ciocănire” cu degetul în capace, aceasta sună a “gol”, în special în partea unde sunt situate porturile. Dimensiunile sunt generoase. Bateria încape în buzunar ul de la spate dar nu recomand. Eu o țin într-un buzunar al rucsacului. Nu am măsurat dimensiunile ei dar orientativ pentru comparație, acela este un A3 2017 cu o carcasă nu chiar slim.
      Concluzie
      Pentru prețul la care am achiziționat-o (225 RON cu livrare gratuită) aceasta este o opțiune bună dacă îți trebuie un power bank așa de mare. La prețul actual (299 RON) parcă aș mai pune ceva și aș alege un Anker între 25.000 și 30.000 mAh dar neapărat cu Quick Charge 3.0 și încărcare pe USB Type-C.
      Link de cumpărare (altex, neafiliat)







    • By Smooth1c
      ne normal ca atunci cand te uiti la ecranul telefonului din anumite unghiuri, marginile sa prinda o umbra albastra? multi am vazut ca unii au problema asta cu pixel 2xl, nu cu s8. se poate rezolva?
  • Who's Online (See full list)

    There are no registered users currently online

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use