Clicky

Jump to content

Cea mai simpla metoda de a face ROOT

Recommended Posts

LA ce e bun sa faci root atatia timp cat iti pierzi si garantia ?

La ce e bun sa ai un telefon cu Android si sa nu-i faci Root ?

Nu cred ca "pierderea garantiei" care daca citesti un pic nu pierzi nimic, se compenseaza cu avantajele care le ai dupa ce faci Root. ;)

Edited by black_alienware
  • 2 months later...
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Functioneaza pe orice telefon Android.   1. Primul pas il reprezinta descarcarea software-ului de ROOT. Il puteti gasii aici: http://www.unlockroot.com/ 2. Conectati telefonul in modul Debugging (

Ce telefon ai ? Probabil de la soft. Am vazut ca anumite telefoane au aceasta problema din cauza versiunii de soft sau din cauza drivere-lor. In principiu nu prea se stie ce este de facut daca apare a

Posted Images

La Sony nu stiu cum se face root......dar fiind android ar trebuin sa fie la fel ca si la....

Vezi ca parca pe prima pagina este un tutorial video(link pus de black_alienware).

ca sa faci root trebuie deblocat bootloader-ul? poate de aceea nu merge rootarea .am vazut pe net ca tel. se au bootloaderul blocat

dar ti-am raspuns eu pe topicul pe care ai mai deschis subiectul http://forum.mobilis...t__20#entry8475

acolo, pe xda, scrie tot de trebuie si e diferit pentru fiecare marca in parte ba chiar mai mult fiecare model.

eu cu htc one x iti raspund ca nu poti face coot cu bootloaderul blocat insa mesersmith iti va spune ca la al lui galaxy note poti face root imediat fara niciun unlock al bootloaderului (flash custom recovery din recovery-ul oficial si apoi flash clockworkmod din custom recovery ).

Asadar, citeste pe xda in sectiunea modelului tau.

Recomandare. daca nu cunosti engleza incat sa intelegi de scrie acolo iti recomand ca lasi telefonul asa pentru ca e posibil sa strici ceva, dar daca intelegi ce scrie acolo - treci la treaba ca tutorialele alea sunt perfecte si nu ai cum sa dai gres.

• 3 months later...

am deblocat bootloaderul la neo v de pe siteul sony mobile ,zice acolo ca pierd garantia si chei drm si nu mai pot actualiza . dupa deblocare am incercat sa ii fac root dar nu reusesc cu unlockroot este ca inainte de a debloca bootloaderul nu apare superuser adica nu sa facut root ,am incercat si prin alte metode dar nu am reusit ,cred ca undeva gresesc . eu vreau sa fac root pt. a instala cyanogenmood si pt. ca tel. are spatiu mic de stocare iar sony pune niste aplicatii in el care nu se pot dezinstala sau muta pe card ca de exemplu google maps(cand am facut actualizare nu se instala si aparea mesajul ca am spatiu de stocare insuficient) daca se poate un tutrial cu root si instalare cm pe xperia neo v mentionez ca ruleaza pe android 4.04 firmware 4.1.b.0.587

• 2 weeks later...

am reusit sa deblochez bootloaderul, dar nu ma lasa sa flash-uiesc imaginea recovery. scrie <waiting for device>.

am trecut si de partea cu <waiting for device>. acum problema e ca in video-ul ala imi spune sa flashuiesc SuperSU dar nu ii dau de cap. am bagat custom recovery.

Edited by knucklesdey

am reusit sa deblochez bootloaderul, dar nu ma lasa sa flash-uiesc imaginea recovery. scrie <waiting for device>.

am trecut si de partea cu <waiting for device>. acum problema e ca in video-ul ala imi spune sa flashuiesc SuperSU dar nu ii dau de cap. am bagat custom recovery.

Din recovery flashuiesti super su.

Folosind ghidul asta pas cu pas, am ajuns la 'fastboot boot recovery.img'

"-youll see a (really fast) green status bar on the top right as your PC sends the recovery to your phone. youll then see the HTC splash screen,then your recovery." Dar screenul de recovery nu mai apare. ramane logoul HTC minute in sir.

http://androidforums.com/rezound-all-things-root/506466-scottys-noob-friendly-root-guide-start-finish.html