Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salut colegi. Mi-am achizitionat de cateva zile un Samsung S2, l-am testat cat am stiut, totul era in regula dar cand am ajuns acasa am vazut ca are o problema:| Semnalul fluctueaza 4-3-2-1-2-1-0(nu s-a stabilizat niciodata) si mai ales daca vb afara si intru intr-o cladire pica semnalul si isi revine maxim cu o liniuta doua si cu persoana apelata ori nu o inteleg ori se intrerupe apelul. Am schimbat cartela crezand ca este de la ea dar nimic. Inainte am avut un Lg Optimus 2x si nu am avut astfel de probleme.  Partea proasta este ca nici netul de pe cartela(vodafone) nu merge bine, merge foarte foarte greu fata de celalat telefon care se misca decent.   Semnalul imi arata -93 -103 dBm 4 asu. Ce problema ar putea avea?  

Anndroid 4.1.2

baseband version I9100BVLS4

Nu este brickat .Am instalat aplicatia aceea si imi zice NO.Sane chip

Daca mai aveti nevoie de alte  detalii va stau la dispozitie.

Multumesc!

Telefonul era nou sau la mana a doua? Poți încerca un factory reset poate își revine dar nu prea cred. Rezolvarea at fi mai schimbi modemul cu unul mai bun dat ăsta implica root și alte lucruri puțin mai complicate. Ä‚sta ar fi romul oficial vdf

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I9100&pcode=CNX#firmware

Edited by ionutzvip

Telefonul este la mana a doua. Factory reset i-am dat si tot degeaba.  Telefonul merge foarte bine,fara lag sau erori, dar problema aceasta  este enervanta ,mai ales ca netul aproape nu merge(de pe cartela).  Eu mai banuiesc sa nu fie de la antena interna:-?.. sa instalez android 4.0.3 poate nu o mai face?

Da...pana la urma am instalat cu Odin android 4.1.2 versiunea I9100XWLS8  si modem BULP7. Am citit ca modemul dupa 3-4 zile vezi daca isi face treaba cum trebuie. Parca semnalul nu mai fluctueaza asa mult, dar netul tot prost merge. O sa ma duc maine la un service sa vad care ar fi cauza, daca costa mai mult de 50 lei o sa-l dau.Pacat ca arata si functioneaza foarte bine in afara de semnal.

Da...pana la urma am instalat cu Odin android 4.1.2 versiunea I9100XWLS8 si modem BULP7. Am citit ca modemul dupa 3-4 zile vezi daca isi face treaba cum trebuie. Parca semnalul nu mai fluctueaza asa mult, dar netul tot prost merge. O sa ma duc maine la un service sa vad care ar fi cauza, daca costa mai mult de 50 lei o sa-l dau.Pacat ca arata si functioneaza foarte bine in afara de semnal.

De curiozitate cu semnalul wi-fi cum sta?

Dupa cum am zis, restul merge perfect. Am wi-fi in casa si merge bine , la fel ca la celalat telefon (LG optimus 2x).  M-am uitat sa nu fie model Korean , dar pe cutie scrie GT-I9100LKACNX impreuna cu IMEI-ul de pe spatele telefonul,de la setari si de la *#06#.  NU stiu ce as putea sa ii fac din soft sa am semnal fara fluctuatii asa mari dar cel mai important pentru mine netul sa nu mearga asa prost.

Acum la  S2 putere semnal  ~ -95dBm 11 asu(2-3 liniute)

Edited by Cristyano

Pe ce retea esti si ce setari ai la APN (sigur ai setat cum trebuie) ?

Inca ceva: de fluctuat am înțeles, dar ai întreruperi de semnal(in timpul convorbirii) cu interlocutorul?

Instaleaza No Signal Alert, sa vezi cat de des pierzi semnalul.

Edited by rocada

Sunt pe Vodafone (cartela cu optiunea 150mb). Setarile mi-au venit cand am introdus Sim-ul in telefon.

Nume: Vodafonelive!PRE

APN: live.pre.vodafone.com

restul nesetat pana la

MCC : 226

MNC 01

Tip autentificare : niciuna

Tip APN; default,supl

Protocol APN : IPv4

APN activat

Purtator : nespecificat

Da, am intreruperi de semnal in timpul convorbirii, cateodata nu inteleg persoana si nici ea pe mine  iar cateodata se inchide apelul. Daca sunt afara si intru in bloc/cladire in timp ce vorbesc la telefon se inchide apelul.

Am sa instalez aceasta aplicatie si am sa revin cu detalii.

Multumesc pentru interesul acordat!!

PS : Aplicatia trebuie sa o tin deschisa un timp sau cum functioneaza?

Edited by Cristyano

Eu aplicatia NoSignalAlert (varianta Pro) o am indiferent de softul/moaca telefonului (am observat ca androidul nu prea te anunta cand pierzi semnalul) si cum eu am un job care presupune deplasari multe, as vrea sa stiu tot timpul daca am sau nu semnal.

Pentru situatia ta, uite o aplicatie Network Signal Info care te-ar putea ajuta sa obseri cat de mult iti fluctueaza semnalul.

Mai este si Speedtest ca sa vezi ce viteza ai pe net (3g sau wi-fi)...

Din ce vad (poate greșesc) semnalul gsm indoor, e destul de constant (pe la 8 asu) nici foarte bun dar nici prost......

Cu 8 asu in casa nu ar trebui sa ai întreruperi in convorbiri......

Ex: eu într-o parte a apartamentului am 16 iar în cealaltă 7 asu......fara întreruperi.....

Ai spus ca mai ai un telefon cu Android in casa, fa o comparație..... cand al tau in aceeași camera are 8 asu, celalalt cat are?

Cat despre viteza pe net pe 3g,este tare ciudat (eu stiam ca este legat de puterea semnalui in db/asu).... Sa nu cumva sa ai setat numai 2g in loc de automat 2g/3g.......

Inca ceva, in afara cladirilor care a fost maximul puterii semnalului in db/asu? A trecut vreodata de 20asu?

Edited by rocada

Rocada, sa stii ca nici la 3ASU nu sunt probleme de intreruperi. 

Desi stau in buricul targului, din cauza blocului eu am doar o liniuta de semnal si de multa vreme am tot masurat si mereu am avut 3 asu intr-un anumit loc si vorbesc de acolo fara problema.

Ma gandesc ca daca are 8asu, nu sta deloc rau.

Pai daca vorbesc in casa nu am intreruperi, doar daca ies pe casa scarii/afara in timp ce merg/mall-uri la subsol atunci se inchide apelul. isi revine pe urma.

Cu celalalt telefon am -89 dbm 12 asu in acelasi loc in care cu asta am  -97 dbm cu 8 asu.

Eu cred ca nu functioneaza bine antena interna. Cand il las jos si il deblochez vad 3-4 linii, daca umblu pe el (stand pe loc) incepe sa scad si sa creasca linile acelea.

Astazi am fost in kaufland(in zona care stau) si cand am iesit am activat Netul de pe cartela,spre uimirea mea mi-a aprut prima data H+ sau 3G( pana acum imi aprea numai G) chia daca liniute aveam 2-3 si netul megea decent, eram multumit.

La facultate in alta parte a orasului aceeasi treaba ca acasa.3-2-1-0-1-2

Mod retea il am pe auto.

Nu am avut niciodata astfel de problema cu vreun telefon.:| Daca verificam acest lucru ori nu il luam ori il luam cu mai putini bani. Nu este o mare problema semnalul pentru apeluri ca pot vorbii,chiar daca se intrerupe dar netul merge adica nu prea merge deloc.

M-am gandit la un ultim lucru sa vad daca de vin este antena sau din soft. Sa apropii in spate un fir de lita( cum puneam la radio inainte pentru a avea semnal mai bun:)) ) si sa vad daca se intampla ceva.

"Rocada, sa stii ca nici la 3ASU nu sunt probleme de intreruperi.

Desi stau in buricul targului, din cauza blocului eu am doar o liniuta de semnal si de multa vreme am tot masurat si mereu am avut 3 asu intr-un anumit loc si vorbesc de acolo fara problema.

Ma gandesc ca daca are 8asu, nu sta deloc rau."

Acum ceva timp am pus un custom si am schimbat modemul, fiind pe Orange am pus BVPL7, dar cu toate ca aveam cel mai bun semnal (nu mai avusesem niciodata 23-27 asu in zone in care nu depaseam 16 asu) il aveam intrerupt .... de 4-5 ori pe zi pica semnalul cate 3-4 secunde..... Concluzia: mai bine un modem care "face rost de un semnal" mai slabut dar continuu si fara intreruperi dacat unul care fluctueaza.....

"a apropii in spate un fir de lita( cum puneam la radio inainte pentru a avea semnal mai bun:)) ) si sa vad daca se intampla ceva."

Buna, buna....asta cu lita......Sincer nu m-am gandit la solutia asta :D

Am editat si am unit eu posturile.

Edited by mesersmith

Da, corecta ideea cu modemul si semnalul.

Cat priveste povestea cu lita, ce crezi ca se va intampla? Crezi ca va creste semnalul? Eu zic sa nu va incalziti prea tare, vorbim de o frecventa foarte mare si nu mai mrge cu sarme... :P