Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salut, am o problema cu ROM-ul si nu pot sa ii dau de cap. Am un P990 si dintr-o data nu mai avea semnal, bateria pe la 999%, fara IMEI, baseband... si m-am gandit sa ii fac fac un update si..nimic, totul lafel. L-am dus la service si mi-au spus ca nu stiu ce sa ii faca si m-am apucat iar de schimbat ROM-ul, dar acum, cand il aprind imi ramane la ClockworkMod Recovery indiferent de ce i-as face...

Un sfat, o idee cum as putea sa ii bag un Android?

Am incercat cu "install zip from sd card" si imi apare "getprop("ro.prod...(status 7)"

Salut, am o problema cu ROM-ul si nu pot sa ii dau de cap. Am un P990 si dintr-o data nu mai avea semnal, bateria pe la 999%, fara IMEI, baseband... si m-am gandit sa ii fac fac un update si..nimic, totul lafel......

Inainte de toate ar fi bine sa stim ce versiune de soft ai avut pe telefon.

Ai aruncat o privire si la linkul de mai jos?

http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/258-instalare-custom-rom-pe-telefoanele-lg/?p=4057

Te rog mai multe detalii ca sa vedem ce este de facut.

Wipe>Advance wipe> wipe cache&dalvik cache. Dupa aceea pune romul iar. Ai incercat asta? Deci spui ca iti da eroare cand se instaleaza romul? Back-up ai facut? Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

Am incercat si nu stiu de ce, cand ii dau "wipe data/factory reset" merge, cand ii dau "wipe cache partition" merge, iar cand ii dau "wipe dalvik cache" nu face nimic. Back-up nu am facut (mare prostie, stiu) si da imi da eroarea cu "status 7"

Inainte de toate ar fi bine sa stim ce versiune de soft ai avut pe telefon.

Ai aruncat o privire si la linkul de mai jos?

http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/258-instalare-custom-rom-pe-telefoanele-lg/?p=4057

Te rog mai multe detalii ca sa vedem ce este de facut.

Am instalat cryogenmod7 si da, am incercat si ce arata in link si imi da o eroare.

Exista probleme de compatibilitate intre zip si recovery. Cand aveam tableta era instalat pe ea un recovery mai nou de la CWM si a dat eroare la instalare. Am pus un CWM mai vechi, altfel nu mergea. Nu mai ai alt rom in telefon? Pacat ca nu ai facut back-up, dura 2 minute sa faci unul pentru boot, sistem si CWM. Acum pentru 2 minute discutam aici despre soft brick. :(

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

Exista probleme de compatibilitate intre zip si recovery. Cand aveam tableta era instalat pe ea un recovery mai nou de la CWM si a dat eroare la instalare. Am pus un CWM mai vechi, altfel nu mergea. Nu mai ai alt rom in telefon? Pacat ca nu ai facut back-up, dura 2 minute sa faci unul pentru boot, sistem si CWM. Acum pentru 2 minute discutam aici despre soft brick. :(

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

versiunea CWM este 5.0.2.0, incerc sa caut care merg cu versiunea asta...

Ce tip de CWM ai pe telefon?

Telefonul asta nu se poate brickui,sfatul meu este sa instalezi un rom stock prin smartflash,apoi root si poti instala ce vrei.

Atentie la rom-urile care se bazeaza pe versiuni oficiale 4.x.x

Eu iti recomand sa citesti topicul "Instalare custom rom pe telefoanele LG"

http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/258-instalare-custom-rom-pe-telefoanele-lg/?p=11426

Am incercat si nu stiu de ce, cand ii dau "wipe data/factory reset" merge, cand ii dau "wipe cache partition" merge, iar cand ii dau "wipe dalvik cache" nu face nimic. Back-up nu am facut (mare prostie, stiu) si da imi da eroarea cu "status 7"

Asta am avut și eu. Cauta un backup pe care îl poți flash-ui cu flash tool, altfel nu ai ce face.

Sent via aifon cu Android 6.3 on board

Asta am avut și eu. Cauta un backup pe care îl poți flash-ui cu flash tool, altfel nu ai ce face.

Sent via aifon cu Android 6.3 on board

Da..as vrea eu, dar nu stiu cum sa fac sa imi intre la S/W update... ca, daca apas pe orice combinatie de butoane imi intra in recovery si nu imi detecteaza telefonul Smartflash-ul...

Uitate la video de mai jos.Tot acolo vei gasi link de unde poti descarca un rom stock precum si cum se instaleaza smartflash pe pc.

Inca o regula,cand conectezi telefonul la pc este obligatoriu folosirea porturilor USB din spatele PC-lui si nu hub-urile din fata.

Te rog citeste cu atentie informatiile din primul link,si sa vizionezi cu atentie clipul video. Ca sa intri in S/W update trebuie sa ti apasat volum down,bineinteles dupa ce telefonul este oprit.

Mai mult de atat nu te pot ajuta.

http://www.modaco.com/topic/335494-11-nov-smartflash-stock-baseband-release-103521-20110725-v20l-version/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1035041

http://youtu.be/uCHRwKGTZTk

Tu trebuia cu smartflash sa instalezi un soft stock curat.

Este foarte important inainte de a customiza telefonul sa studiezi un pic...bine. Ca altfel ajungi in situatii cum ai ajuns tu.

Si inca un lucru foarte important, cand instalezi un soft vezi ce atentionari scrie developerul acelui soft. Multi omit acele atentionari si apoi se mira ca nu le merge telefonul.

In privinta telefonului Optimus 2x, este printre putinele telefoane care nu prea se pot brickui. Eu am avut zeci de softuri customizate instalate pe el si nu am avut nici o problema.

Tu trebuia cu smartflash sa instalezi un soft stock curat.

Este foarte important inainte de a customiza telefonul sa studiezi un pic...bine. Ca altfel ajungi in situatii cum ai ajuns tu.

Si inca un lucru foarte important, cand instalezi un soft vezi ce atentionari scrie developerul acelui soft. Multi omit acele atentionari si apoi se mira ca nu le merge telefonul.

In privinta telefonului Optimus 2x, este printre putinele telefoane care nu prea se pot brickui. Eu am avut zeci de softuri customizate instalate pe el si nu am avut nici o problema.

Am instalat 2.2 ca din fabrica, nu imi arata IMEI-ul, baseband-ul si bateria, dupa, am bagat 2.3.4(pe care il am si acum) si lafel, am cautat pe net cum se schimba IMEI-ul si nu pot sa fac ce se spune ca merge cu HyperTerminal.(http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20815755&postcount=26)

Am tot incercat sa bag un baseband cu smartflash si imi da eroare, cum as putea sa ii bag un baseband, dar cu alta metoda? Aveti vre-o idee?