Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Buna dimineata. Scuze daca am gresit deschizind aici topicul asta! In Sibiu pe autobuze se pot lua bilete cu cardul,am incercat cu telefonul il vede dar nu imi da bilet. Ce trebuie sa fac sau unde sa ma duc pentru a rezolva ? Si alta intrebare: este folositor nfc in Romania (Sibiu)?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

La RAT nu e cu RFID cumva? Pentru ca acele carduri daca le desfaci, au o bobina si un circuit.

Asa am eu la servici, CARDAx si initial am crezut ca e NFC, dar nu e decat un identificator RFID.

Pentru ca trebuie programat, sau incarcat cu credit in cazul cardului de transport, iar NFC ul nu este programabil. NFC utilizeaza contul tau Google ca sa platesti, foloseste Google Wallet, iar daca vanzatorul nu are implementat asta, nu merge.

Exista ceva benzinarii in Germania parca, nu sunt 100% sigur, nu am mai fost de vreo cativa ani

Am primit o "reclama" de la ING ca sa pot folosi telefonul pt plati la comercianti prin NFC.

http://www.ing.ro/ingb/persoane-fizice/e-banking/ing-pay.html

PS. Sper sa nu se considere aceasta postare ca si reclama.In caz ca este rog adminii sa-l stearga sau sa ma notifice :)

Te iertam de data asta :P E o informatie utila.

Din pacate te limiteaza la folosirea unui microSD card dat de ei, probabil ca Token, adio poze si filme pe cardul tau extern. Bine de stiut asta.

Si te costa 95 lei activarea + 95 lei anual intretinere. Youch <_<