Clicky

Jump to content

Extragere text din poza


son1k

Recommended Posts

Exista vreo aplicatie pe telefon sau pe pc care sa extraga de exemplu dintr-o poza scrisul. Sa zicem ca fac poza la un document de pe o foaie A4.. si eu am nevoie sa prelucrez acel document fara sa il mai scriu la tastatura.. ci pur si simplu sa mi-l transforme in TEXT.

Caut de mult asa ceva si nu am gasit.. :( .

Daca stie cnva un astfel de program sa posteze

Link to comment
Share on other sites

Pe Symbian exista varianta mobila a unui program foarte popular de scanare, insa obtineai cele mai bune rezultate cu text dintr-o carte, nu cu text scris de mana. Ai putea incerca cu Google Docs, incarci poza undeva si pui Google Docs sa recunoasca textul din poza. Pe Google Play cam ASTA rezulta la o cautare dupa OCR.

Link to comment
Share on other sites

Exista vreo aplicatie pe telefon sau pe pc care sa extraga de exemplu dintr-o poza scrisul. Sa zicem ca fac poza la un document de pe o foaie A4.. si eu am nevoie sa prelucrez acel document fara sa il mai scriu la tastatura.. ci pur si simplu sa mi-l transforme in TEXT.

Caut de mult asa ceva si nu am gasit.. :( .

Daca stie cnva un astfel de program sa posteze

 

inceaca google goggles.

Link to comment
Share on other sites

Da, e corect ce a spus colegul mai sus.

Abby merge perfect.

Face transformarea atat din poza, cat si pdf-uri, scanari in bitmap, jpeg, etc.

Daca textul e in limba romana, va trebui sa instalezi un add-on, daca nu cumva il contine deja.

Eu am versiunea 10 si chiar isi face f bine treaba.

Link to comment
Share on other sites

Da, pe PC Abbyy functioneaza extraordinar si cu limba romana. Pe mobil, insa... Nu prea exista o piata pentru asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu vad de ce ar avea cineva nevoie pe telefon.

Astfel de situatii sunt rare si cand ai nevoie, poti sa transferi pe pc si sa faci modificarea.

Link to comment
Share on other sites

Pe telefon ai avea nevoie pentru carti de vizita. Primesti cartea de vizita, ii faci OCR-ul si aplicatia le introduce direct in contacte. Sau, daca cel care iti da cartea de vizita e destul de "modernizat", are deja tiparit pe ea un QR-code, dar tot e nevoie de o aplicatie care pe langa scanarea si descifrarea QR sa le si puna in contacte in campurile corecte.

In principiu, pentru ca un document sa fie recunoscut cu erori minime e nevoie de 10-12 points, listare de calitate si scanare de calitate. Nu stiu cu ce obtii o scanare cu telefonul la fel de buna ca si cu un scaner flatbed.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Who's Online (See full list)

    There are no registered users currently online

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use