Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salut!

IPhone-ul meu e pe moarte si ma gandeam sa trec inapoi pe Android.

Ma intereseaza telefoane noi dar accept si second-hand atata timp cat arata bine si au garantie.

Pana acum am gasit:

1. Samsung S2 Plus (varianta cu NFC) 

2. Motorola XT910 (mi-a placut cum arata cand a aparut dar nu-mi place butonul de deblocare. Am avut un Milestone si s-a decojit pur si simplu luciul de pe el dupa 2 zile. Era auriu inchis si apoi a devenit un plastic alb care imi atragea atentia.)

Bugetul este de 900 de lei.

Sfaturi? Idei?

Si ecranul e unul din motivele pentru care vreau sa scap de el... E foarte fain, mai ales ca am trecut de la un 3GS la 4 si se vedea diferenta dar e mic.

WP8 imi place dar nu-s destule aplicatii (am incercat pt putin timp un Nokia 610).

LG-ul ala are ecran fain dar cam atat. Plus ca pare facut dintr-un plastic ieftin. Poate o sa merg pe undeva sa-l vad.

Am gasit HTC One X dar nu are garantie si stiu pe cineva care a avut probleme cu unul.

Am vazut pe YouTube ca in testele pentru cpu si gpu e mai bun S2-ul dar cat de diferit poate sa fie? S2 Plus am gasit sigilat, cu garantie.

Edited by Gabriel M.

Diferenta este ca s2 are un gpu mult mai bun, am cam vazut lag pe plus, iar unele jocuri nici nu merg macar.

Foarte bine daca are garantie. Nu e nevoie sa fie sigilat, gasesti destule in stare impecabila, ai zice ca sunt noi. 

Galaxy S2 are chipset Exynos cu GPU Mali-400MP, iar S2 Plus are procesor Broadcom cu GPU Broadcom VideoCore IV. 

Cred ca sunt mai multe jocuri si aplicatii optimizate pentru Mali decat pentru Broadcom.

Avantajul lui S2 Plus este ca vine cu Jelly Bean 4.1.2 si ar trebui sa primeasca update-uri in continuare. 

Am vazut ht one x care tine perfect bateria >1 zi si fara lag si am vazut altul cu lag incredibil.Nu am avut timp de butonat sa vad cauza.S2 am avut si e un telefon extraordinar dar putin depasit tehnic daca vrei chestii grele(ultimele jocuri).

Tegra 3 consuma multa autonomie, 40 nm si proasta optimizare la jocuri. Ma jucam pe un optimus 4x si avea lag, deci mi s-a parut ceva foarte enervant. A trecut ceva timp de atunci, poate acum ruleaza perfect, poate nu, habar n-am nu sunt la curent cu noutatile.

Probabil vei zice ca nici s2 nu e prea grozav, ca e vechi sau din astea. Asa e.

Eu unul sunt multumit de el.

E doar o parere personala si nu cred ca e nevoie sa ne ciondanim prin off topic ;)

Nu e vorba de ceartă, am vrut doar să aflu motivele tale. Asta cu proastă optimizare la jocuri nu prea cred, ca este mai gurmand la baterie este altceva. Dar aia nu înseamnă că se stoarce bateria văzând cu ochii.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Chiar cel mai prost nu este ;)

Am la tableta Tegra 3 si merge impecabil,la fel Nexus 7(2012) tot Tegra 3 are......

Acum in comparatie cu noile procesoare(2013) probabil este mai "prost" dar la vremea lui a fost bun.Sa nu uitam ca si HTC One X era echipat tot cu acelasi procesor si nu am prea vazut lumea sa se planga de el(ma refer la procesor).

Tot asa pot spune ca si Exinos(2012) este un procesor prost.....fata de cele de acuma.

Toata lumea tech e de acord ca tegra 3 e cel mai prost quad core.

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 4

Tegra 3 nu sta grozav pe partea de GPU. Tegra 3 T30L (N7 2012) are 10 gflops, si poate ajunge la 12 gflops (T33). sunt multe jocuri optimizate pentru Tegra gen Dead Trigger, Shadowgun, Shine Runner, etc. Cel mai prost quad core nu e sigur, ceva de la Actions parca, vezi Eboda XL 400. Eu zic ca Tegra 3 e decent chiar si in Q3 2013 ;).

Edited by Mihnea

@Mihnea nu le-am luat in considerare pe cele folosite pe chinezarii.

@Feri La vremea lui, tegra 3 a fost prost. Mult sub exynos de pe s3. Daca ai citit marile site-uri de tech si forumurile internationale, stii care e parerea generala despre tegra 3. Despre one x nu stiu unde ai citit dar pe forum xda nu am vazut pe nimeni multumit de telefonul ala.

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 4