Clicky

Jump to content

Aveti ICS pe smartphone-ul dumneavoastra? Aveti bug-uri?

Razvann

Recommended Posts

Am deschis acest topic deoarece dupa o problema cu telefonul meu, acesta a fost in service si a venit cu 4.0.3 LPQ.Asta nu ar trebui sa fi fost un lucru rau. Am vorbit si cu mai multe persoane si am citit si prin alte parti ca sunt foarte multe probleme. Recunosc ca ce am vazut a fost pentru SGS II in toate partile, dar eram curios cum se descurca ICS-ul si pe alte device-uri, gen Galaxy Nexus, Htc Sensation si cele care au primit update-ul.

Sa va spun cateva din bug-urile care le am vazut la mine. Si sa incep prin a spune am avut Gingebread 2.3.4 care a fost impecabil.. nici macar o problema sau vreo blocare a telefonului in 4 luni de zile.. Dar am spus ca un update mi-ar rezolva: problema pe care o am cu pata roz.. dar care o observ la multe telefoane (alt SGS II, un LG Optimus Sol pe fundal alb si la luminozitatea scazuta, chiar si fara fundal alb in locuri intunecoase). Plus ma gandeam ca un update poate mi-ar mari viata bateriei in folosirea telefonului zi cu zi..N-am apucat sa fac update ca am patit acea problema.. De atunci pe de o parte am fost incantat pe de alta nu ca venit cu Ice Cream Sandwich. Stiam niste lucruri mai bune fata de GB si altele mai proaste (pozele la interior ies mai prost ceea ce aparuse si pe unele site-uri, iar eu unul foloseam telefonul pentru a poza din cand in cand deci ma "afecta").

Acum sa spun bug-urile pe care le-am intalnit in ICS pe SGS II ul meu in decurs de 2 saptamani:

- Bara de notificari tragand de ea a ramas blocata la mijlocul ecranului deci mai jos nu putea fi trasa, iar din cele 5 iconite pe care le aveam apareau doar 3 (WiFi, GPS si Bluetooth);

- Pana acum doar o aplicatie mi s-a blocat complet pentru 10 secunde ramanand ecranul negru si aparandu-mi ca aplicatia a fost inchisa (aplicatia se numeste Accuweather), dar si la alte cateva mi s-a intamplat din cand in cand;

- Azi jucandu-ma pe el in Fruit Ninja nu mai functiona touch-ul. Am folosit butonul Home si totul a functionat perfect imediat.. deci aceasta blocare a fost doar in joc..

- Dorind sa umblu la volum din butoanele up, down. Avand un exemplu: volumul la mijloc. In imagine ramanea la jumate dar el scadea sau crestea.. chiar la silent si vibratii apareau imaginele pentru silent si vibratii, dar linia de volum ramanea tot la jumate.

Inchei prin a spune ca sper sa nu mai dau de altele si ma pune pe gand o intoarcere la GB.

Voi ce probleme ati intampinat cu ICS-ul si ce telefon detineti? Si daca merge perfect sau sunt multumiti astept comentarii.

Edited by Razvann

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ultimul telefon cu Android a fost Gnex ... am prins pana la ICS 4.0.2 (initial a venit cu 4.0.1). Super, smooth , nu se compara cu GB/ Froyo de pe s1/ s2 ... destul de stabil pentru un Android (mi s-a blocat o singura data, ii dadeam restart foarte rar ).

Cum a zis si Erwin in review-ul de la Gnex , ICS'ul e singura versiune de Android pe care o poti compara face to face cu iOS'ul fara sa-ti fie frica ca te va face de rusine.

am pe xperia arc ICS si merge chiar excelent. si este rom-ul oficial de pe xperia arc S. sincer il am de aproape doua saptamani si pana acum nici un bug sper sa o tina tot asa

Edited by samyjuanito

ICS pe SII. Singurul bug e cel legat de activarea wi-fi-ului. Ramane blocat butonul si nu se activeaza instant. Parca si telefonul se trezeste mai greu din deep-sleep. Daca ma suna cineva, ecranul se aprinde mult mai tarziu dupa inceperea tonului de apel. Destul de prost optimizat ICS-ul pentru SII. Sper ca versiunile viitoare de ICS pentru SII sa fie mai fiabile.

ICS pe SII. Singurul bug e cel legat de activarea wi-fi-ului. Ramane blocat butonul si nu se activeaza instant. Parca si telefonul se trezeste mai greu din deep-sleep. Daca ma suna cineva, ecranul se aprinde mult mai tarziu dupa inceperea tonului de apel. Destul de prost optimizat ICS-ul pentru SII. Sper ca versiunile viitoare de ICS pentru SII sa fie mai fiabile.

Intrebarea este urmatoarea: Crezi ca vor mai scoate alte update-uri la SGS2?

Intrebarea este urmatoarea: Crezi ca vor mai scoate alte update-uri la SGS2?

Cei de pe sammobile au spus ca Samsung lucreaza deja la ICS 4.0.4 pentru SII. Eu cred ca vor mai scoate versiuni de ICS, la fel cum pentru Gingerbread au scos 2.3.4, 2.3.5 si 2.3.6, vor scoate si pentru ICS, acesta probabil fiind ultimul upgrade al SII. Nu cred ca vor scoate JellyBean oficial pentru SII.

Cei de pe sammobile au spus ca Samsung lucreaza deja la ICS 4.0.4 pentru SII. Eu cred ca vor mai scoate versiuni de ICS, la fel cum pentru Gingerbread au scos 2.3.4, 2.3.5 si 2.3.6, vor scoate si pentru ICS, acesta probabil fiind ultimul upgrade al SII. Nu cred ca vor scoate JellyBean oficial pentru SII.

Oricum nu mai astept si alte errori.. vreau neaparat sa trec pe 2.3.6 ca mergea bine

Chiar nu pot sa cred ca tot ce e acolo e de neinteles, ca sa nu zic ca e prost.

Dimpotriva, eu am gasit niste tutoriale pt Note foarte clare si usor de urmarit.

Sunt convins ca nu ai cautat suficient si cred ca nu ai fost atent cand ai citit.

Am ICS 4.0.4 pe Nexus S-ul meu si singura problema pe care am reusit sa o depistez a fost durata vietii bateriei. Pare ca de cand am acel update bateria ma tine mult mai putin. As sa vrea sa pot verifica asta intr-un fel dar nu stiu cum.

Ma repet a nu stiu cata oara desi poate multi o sa ma critice.. La banii astia pot face si ei produse de nivelul sumei pe care o platim..? Nu pun in aceasi oala si nu se compara, dar n-am vazut masini la care nu ii merge stopul din cand in cand, ii cade roata sau se misca volanul mai greu.. Sa nu mai arunce asa telefoanele pe piata, teste teste si iar teste.. de ce trebuie sa mearga telefonul ok dupa jumate de an ( dupa multe update-uri )?

..... insa la cate probleme am citit pe forumuri ca ar avea ics-ul asta, cred ca o sa ma gandesc f tare cand o aparea, daca o sa-l bag sau nu.

Sa stii ca m-am gandit si la varianta asta.....decat un ICS cu probleme mai bine un Gingerbread care merge 90%....

Nu vreau sa le iau apararea, dar vorbim aici de niste masinarii extrem de complicate, bagate in niste cutiute extrem de mici.

Si ca sa nu fie suficient, mai este si o ultra, mega competitie intre producatori.

Din pacate, noi suntem victimele.

Edited by mesersmith