Clicky

Jump to content

Ce telefoane aveam pe vremuri

Recommended Posts

Despre procesoare quadcore/ octacore si memorie Ram de 2-3 Gb si camere de 41 de MPx :D vorbim zilnic, facem o pauza de la rutina sa ne mai amintim ce telefoane foloseam acum 10-15 ani.

Orice discutie despre amintiri, poze, daca mai aveti pe acasa vreun model mai vechi, comparatii intre cele de pe vremea cand ne laudam ca ne tine bateria la telefon 5-6 zile si cele din prezent cu specificatii "fara numar".

Edited by n_iulian

- Ericsson A2618s,  baterie Li-Ion, inlaturabila, capacul de la baterie este foarte greu inlaturabil :D anul fabricatie nu se mai stie, probabil 1996, are mufa de incarcare stricata, in rest totul este functional;

- Nokia 5110, baterie Ni-Mh lipita de capac, are o mica defectiune la suportul pentru sim, dar cu o mica hartie sta perfect, telefonul este functional, nu recunoaste cartelele Cosmote, doar pe cele Dialog/Orange si Connex/Vodafone, se incapataneaza mereu sa-mi arate Connex GSM de ca ori ies dintr-o "aplicatie" si apoi se schimba in Vodafone RO, dupa 2 secunde.

Jocuri : Snake, Memory si Logic.

Aplicatii : calculator, ceas alarma.

post-1694-0-45246200-1375939580_thumb.jpgpost-1694-0-74429100-1375939585_thumb.jpgpost-1694-0-86845300-1375939592_thumb.jpg

• 2 weeks later...

Ericsson A2618s a fost primul meu telefon. Il am si acum perfect functionabil. Enumerand doar telefoanele non smartphone am avut asa: nokia 8310, siemens m55, sony-ericsson t610, k750i, w350i si inca un motorola la care nu ii mai retin numele.

EDIT: Mi-am adus aminte si numele telefonului motorola. Motorola Talkabout T192. Pe atunci se cautau telefoane mici. Acum se pare ca a revenit moda telefoanelor mari.

Edited by k_gula1985

Am avut mai multe, dar Nokia 3410 mi-a ramas mereu in minte. Imi amintesc ca i l-am dat cuiva sa vorbeasca, dupa ce a terminat mi l-a lasat la masina in acel spatiu gol intre parbriz si capota. A stat acolo bine pe drum pe o ploaie torentiala pe o distanta de 12KM. Am fost placut surprins ca a functionat in continuare inca cateva luni.

Sent from my Nexusâ´

Si eu am la semnatura toate telefoanele folosite in timp. Primul telefon care m-a dat pe spate a fost N7650, apoi a venit N6600 pe care l-am folosit foarte mult. M-a pregatit pentru N95. Restul e istorie prea recenta :)

Primul meu telefon a fost un Bosch 608 din pachetul Connex GO . Îl am și acum undeva prin pod.

Dacă nu mă înșel mai există un topic identic deschis în urmă cu un an.

http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/213-ce-telefoane-ati-avut/

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

• 2 weeks later...