Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Pe partea amd m-am gandit la fx 6300, care e superior i3 - ului la specificatii, dar pe cpuboss are scorul mai mic. Nu prea stiu ce sa zic de i3 pt ca are doar 2 nuclee si din cate am inteles jocurile noi au nevoie de 4 nuclee sa mearga ok. ( amd are 6 nuclee de 3.5 ). Acum nu prea stiu ce sa aleg, pret mai mare, performanta mai mare ( cred ) , cooler zgomotos si consum maricel sau performanta moderata, sistem aerisit si pret mai mic..

Se merita diferenta de bani ? ( la amd am nev si de o sursa scumpa si de alt cooler pt procesor ).

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

• Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Parerea mea e sa mergi pe fx-ul ala de la amd. I3 are doar 2 core-uri si cache inferior. Ca sa explic babeste, i3 e un fel de quad si nu prea. El foloseste cate doua fire de executie pe fiecare core s

Din păcate, oricât te-ai strădui, dacă vrei un pc de gamming performant, trebuie să scoți ceva bănuți și, trebuie să ai grijă la placa de bază, în special. Åži asta pentru a putea face upgrade-uri ult

Daca vrei putin ajutor in alegerea CPu-ului si GPu-ului poti accesa www.cpuboss.com si www.gpuboss.com. Compara acolo componente, ti se spun si avantaje/dezavantaje. De exemplu Intel CoreI5-ul care l-

Posted Images

Nu are treaba aerisirea. Îți iei un cooler de 200 de lei și tine orice CPU ca-n lada frigorifica. Cele scumpe sunt și silențioase. Știu ca sunt mai multe variante de Intel, parca și i3 avea variante Quad core. Eu asa tin minte când am luat i3-ul în 2011. Eu zic sa mai cauți, dacă nu, ia un I5 3570k QC, dar costa aproape 1000 de lei. Sunt mulțumit de el, dar coolerul stock e o gluma foarte proasta din partea Intel.

LE: Ia vezi și aici

http://m.emag.ro/procesor-intel-174-core-small-sup-tm-sup-small-i5-4570-3-20ghz-haswell-socket-1150-box-bx80646i54570/pd/EMZB0BBBM/

Trimis de pe Nexus 5

Ms :)

Cred ca raman la 4330, este al doilea cel mai bun i3 si tinand cont ca il vreau pentru gaming mai bine plusez cat pot la placa de baza si \ sau placa video.

Ce parere aveti despre :

http://www.pcgarage.ro/placi-video/gigabyte/geforce-gtx-660-oc-windforce-2x-2gb-ddr5-192-bit-hdmi/

Se merita sa iau placa aceasta sau sa mai pun pentru ceva mai bun ?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

In jocuri greul il duce placa video nu procu-l, mai bine un quad amd nativ, decat un dual intel in jocuri, eu asa le stiam...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Parerea mea e sa mergi pe fx-ul ala de la amd. I3 are doar 2 core-uri si cache inferior. Ca sa explic babeste, i3 e un fel de quad si nu prea. El foloseste cate doua fire de executie pe fiecare core si astfel e vazut ca un quad. Deci nu e un quad core nativ. E un fel de dual-core plus doua fantome (ca sa ma fac inteles). Scorul de care spuneai ca ar fi mai mic la fx-ul ala de la amd in comparatie cu i3, poate fi si de la faptul ca unele programe nu stiu inca sa foloseasca 6 core-uri. Daca iei amd, iti recomand placa de baza de la asus dar sa fii atent sa se potriveasca. Placa de baza sa suporte o frecventa ridicata a ram-ilor, sa aiba 2 sloturi pentru placa video(asta pentru ca poate in viitor o sa dispui de ceva bani si o sa mai cumperi o placa video pe care le vei lega intre ele). Recomand ssd dar fiind bugetul limitat, cauta un hard sata 3 cu un buffer cat mai mare. Ram-ul de preferat sa aiba frecventa de cel putin 1600 (dar grija mare la placa de baza). Placa video... aici parerile sunt impartite. Trebuie sa fii atent in principiu la memoria ei, procesor, frecventa si sa ai cel putin 256 bit. Sa nu te uiti doar la memoria ei ca iei o teapa mai mare ca tine. De exemplu sunt placi video de 1024 ce bat placi de 2048 tocmai de aceea ti-am spus la ce sa te uiti.

Edited by k_gula1985