Clicky

Jump to content

Recommended Posts

buna ziua

am achizitionat de o zi un galaxy s2, mai exact pana maine este la mine in proba

a fost cumparat de aprox 3 luni, este impecabil estetic, vanzatorul de incredere, mi l-a vandut deoarece posesda un s3

avea sistem 2...., l-am upgradat la 4.1.2 prin wireless totul ok

a venit cu igo instalat pe el, bucurie mare, problema a fost cand am incercat azi sa ma folosesc de el. programul functioneaza ok, doar ca nu se gasesc sateliti, la fel si pe Navigation.

alta problema, bateria, desi nu am transferul de date activ, sau modulul wireless (decat ocazional) si modulul de economizare de energie este activ, am observat ca bateria a ajuns la 14%  in 10 ore, fara ca sa folosesc telefonul la mai mult de 3 apeluri.

am restartat telefonul la 50% si m-am trezit brusc la 14%

exista remedii sau sfaturi privind problemele mele, este ceva firesc la acest model, nu exista alternativa sa tina macar o zi?

astept cu interes indrumari si va stau la dispozitie

ps. chiar este telefonul care mi l-am dorit ca si configuratie, dar sper sa nu ajung ca si restu din familie fani IPhone

multumesc anticipat.

In primul rand ar trebui sa incerci cu o revenire la setarile din fabrica. Tind sa cred ca upgrade-ul la 4.1.2 a fost facut cu Kies(ar trebui sa confirmi asta) si fara factory reset iar asta este motivul principal al problemelor tale.

Dupa aceea, daca problema consumului excesiv al bateriei persista, recomand sa incerci sa pui cu Odin varianta LSS Nordic Countries. Daca nu ai mai folosit Odin gasesti in semnatura mea un link la tutorial destul de explicit. Daca nu te descurci da-mi pm si incerc sa te asist prin alte metode.

Daca si asa ai consum mare ar trebui sa vezi daca nu ai bug-ul cu media scannerul (vezi ce iti consuma bateria excesiv in setari/baterie). Exista niste solutii si pentru asta dar nu are rost sa le aplicam decat daca e cazul.

Revino cu feedback! Daca sursa de unde l-ai cumparat e de incredere atunci nu poate fi vorba decat de erori de soft. Ar trebui sa tina linistit 1 zi cu utilizare medie.

upgrade-ul la 4.1.2 l-am facut din meniul about device, software update prin wireless-ul casei

am citit intre timp si am facut revenirea la setarile din fabrica. dupa o reincarcare 100%, cu wireless-ul activ permanent, cateva apeluri la activ, dar cu economizorul de energie activat, cu toate softurile reinstalate (mai putin Igo care desi este pe memorie nu stiu sa-l reinstalez), dupa 10 ore de functionare mai am 63% baterie.

in urma unui restart de control bateria nu a mai scazut decat 3%. gps-ul vad ca acum functioneaza, m-a localizat corect cu softul preinstalat navigation.

as dori sa aflu daca cineva ma poate ajuta cu reinstalarea Igo sau eventual a altui soft bun de navigatie (evident free :))

sunt foarte multumit de telefon, reprezinta ce mi-am dorit intotdeauna, si as dori sa aflu recomandari de softuri recomandate pentru el (exclus jocuri).

exista baterii de capacitate mai mare, care i-ar mari autonomia? se merita, exista vreo diferenta?

multumesc, inca o data de ajutor

pentru S2 sunt zeci de baterii de capacitate mare.

eu am comandat acu 6-9 luni din UK una pentru un coleg.

google e prietenul tau cel mai bun. la fel de bun e si campul "search" din dreapta sus de pe acest forum.

ne bucuram ca ai scapat de problema consumului.

instalarea iGo o vei putea face relativ simplu TOT cautand cu google.

de ce ai nevoie...

de un kit de instalare iGo pentru rezolutia ta...

de un card pe care sa pui niste directoare.

de harti.

si de timp liber sa le cauti pe cele de mai sus.

Pentru soft-uri, sunt zeci de aplicații despre care s-a discutat destul pe forum.

Nu sunt aplicații neapărat pentru s2, sunt pentru android, în general.

Despre igo, programul fiind cu plată deși nu am reușit să găsesc vreodată modalitatea prin care poate fi cumpărat, va trebui să porți discuții pe privat.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

upgrade-ul la 4.1.2 l-am facut din meniul about device, software update prin wireless-ul casei

am citit intre timp si am facut revenirea la setarile din fabrica. dupa o reincarcare 100%, cu wireless-ul activ permanent, cateva apeluri la activ, dar cu economizorul de energie activat, cu toate softurile reinstalate (mai putin Igo care desi este pe memorie nu stiu sa-l reinstalez), dupa 10 ore de functionare mai am 63% baterie.

in urma unui restart de control bateria nu a mai scazut decat 3%. gps-ul vad ca acum functioneaza, m-a localizat corect cu softul preinstalat navigation.

as dori sa aflu daca cineva ma poate ajuta cu reinstalarea Igo sau eventual a altui soft bun de navigatie (evident free :))

sunt foarte multumit de telefon, reprezinta ce mi-am dorit intotdeauna, si as dori sa aflu recomandari de softuri recomandate pentru el (exclus jocuri).

exista baterii de capacitate mai mare, care i-ar mari autonomia? se merita, exista vreo diferenta?

multumesc, inca o data de ajutor

Nu am putea da îți facem recomandări de softuri recomandate :D pentru ca fiecare utilizează telefonul într-un mod diferit și are nevoie de soft-uri diferite. Pune întrebări concrete in legatura cu softurile și vei primi niște recomandări concrete. Ca sa iti dau un exemplu: pentru muzica --> recomand Power Amp, pentru ebooks-->recomand Aldiko, pentru navigare recomand iGO Primo, pentru news feeds recomand Flipboard sau Pulse, etc.

Ca baterie extinsa, o recomand pe cea originala, de la Samsung, de 2000 mAh, ca fiind soluția optima pentru a menține un design frumos și a mari durata de funcționare.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4 Beta