Clicky

Jump to content

Mare nevoie de un tutorial


Recommended Posts

Salut ... vin si eu la voi cu o intrebare sau mai bine zis cu o mare problema legata de un tutorial instalare CyanogenMod. As dorii sa imi instalez acest rom, dar peste tot am gasit instalare pentru J.B 4.2 si eu as vrea un J.B 4.1.2 . Stie cineva unde as putea gasii un tutorial pentru 4.1.2 fiindca am cautat aici pe site, pe youtube, google, dar nu si pe xda developers (acolo imi prind urechile:)) ) sau daca nu exista pentru 4.1.2 atunci pentru 4.2 si daca se poate sa imi explicati care e diferenta intre 4.1.2 si 4.2 . si mai o chestie as vrea sa va zic legat de tutorial (asta daca nu cer prea multe) se poate sa aiba si un punct unde arata cum se face un backup la rom-ul stock care il am. Peste tot unde m-am uitat multa lume era multumita de acest rom, pe care tot aceleasi persoane zic ca este android-ul pur de la google si as vrea si eu sa vad cum e sa ai alta interfata de android (am incercat si launch-ere, dar nu mi-am placut). Imi cer scuze daca cineva s-a suparat pentru ca am facut acest topic, dar is nou in lumea android-ului si vreau odata si odata sa ma invat cu el, si sa mi-l modific dupa bunul plac :P ... am uitat sa va zic (desii nu cred ca are mare importanta) nu am problema cu brick bug ... am verificat de 2 ori + ca am instalat Jb 4.1.2 de 2 ori :))

 

Multumesc :)

 

Edited by draganalex
Link to comment
Share on other sites

Ce rom ai pe telefon? Stock sau custom? Ai telefon rootat sau nu? Daca da.. ai cmw instalat? In primul rand trebuie sa stim asta pana sa ajungem la cyanogenmod. Diferenta intre cm 10 ( 4.1.2) si cm 10.1 (4.2.2) este ca al doilea 10.1 este dupa ultimul android oferit de google 4.2.2 si ca este inca in curs de dezvoltare de catre echipa cm. Cm 10 (4.1.2) nu mai este dezvoltat. Adica a ramas la ultimul nightly. Daca vrei sa incerci cyanogenmod sfatul meu mergi pe 10.1 deoarece inca este suport.

 

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pasul 1:

  • Download xxx-signed.zip kernel matching your ROM
  • Put the previously downloaded xxx-signed.zip file on your external sd card
  • Boot into stock recovery (volume up+home+power)
  • Select "apply update from external storage".
  • Now select the xxx-signed.zip file you copied in previous step
  • You are rooted + new PhilZ-cwm6 kernel with CWM6

aici ai link de download

http://www.mediafire.com/download/4cb3mf3lat13xcm/PhilZ-cwm6-XWLSD-OXX-4.93.6-signed.zip

Pas 2

In cmw

Backup and restore

dai backup sau  backup to internal card  si va face un backup la romul tau (nandroid backup)

 

Pas 3

 

downloadezi asta si o salvezi in memoria interna

http://d-h.st/1kT (syah kernel)

In cmw instal zip from internal card si te duci unde ai salvat

 

Pas 4

Boot into Recovery
- Flash CM10.1 zip from internal SDCard
- Flash GApps zip from internal SDCard
- DO A DATA WIPE / FACTORY RESET (otherwise your device will be stuck at boot)
- Reboot
- Don't restore system data using Titanium Backup!
- Restoring Apps + Data might cause problems and is not recommended, avoid it if possible!

 

http://www.get.cm/get/jenkins/28939/cm-10.1-20130524-NIGHTLY-i9100.zip

http://goo.im/gapps/gapps-jb-20130301-signed.zip

 

Si gata. succes. E simplu. Daca ti se pare greu mai citeste pe net ca sa intelegi bine pasii.

Edited by ionutzvip
Link to comment
Share on other sites

Pas 4

Boot into Recovery

- Flash CM10.1 zip from internal SDCard

- Flash GApps zip from internal SDCard

- DO A DATA WIPE / FACTORY RESET (otherwise your device will be stuck at boot)

- Reboot

- Don't restore system data using Titanium Backup!

- Restoring Apps + Data might cause problems and is not recommended, avoid it if possible!

 

http://www.get.cm/get/jenkins/28939/cm-10.1-20130524-NIGHTLY-i9100.zip

http://goo.im/gapps/gapps-jb-20130301-signed.zip

 

Si gata. succes. E simplu. Daca ti se pare greu mai citeste pe net ca sa intelegi bine pasii.

La pasul 4 scrie acolo "  - DO A DATA WIPE / FACTORY RESET (otherwise your device will be stuck at boot) "  aici mi se sterge pozele si melodiile de pe card ? sau doar aplicatiile de pe card ?

in rest am inteles totul 

Link to comment
Share on other sites

 

Multumesc :) am facut totul pana la pasul 3 si a mers perfect xD .. acum astept sa se descarce gapps si ma apuc de flash-uit cm ... am sa revin cu un edit si am sa iti zic cum a decurs totul

 

 

Edit:

Am terminat de instalat CM si nu am avut probleme. Telefonul este schimbat total, nu mai stiu nimic :))) ... vin si eu cu cateva intrebari daca poti sa imi raspunzi la ele si anume:

- cum pot sa creez foldere in meniu ? acolo unde sunt toate aplicatiile ... inainte cand aveam TwLauncher si eram in meniu apasam pe butonul de setari si imi aparea acolo Editare si puteam sa imi fac foldere, aici nu gasesc deloc ... pot sa fac foldere doar in home screen

- cum pot sa aleg viteza de la procesor ? sa o fac mai mica cand am putina baterie

- cand deblochez telefonul imi apar toate acele widgeturi pe care eu nu le vreau ... cand vreau sa glisez sa mi se deblocheze trebe sa am grija sa dau doat in dreapta fiindca in alte parti daca dau imi intra de exemplu in camera sau contacte etc

In rest acesta este un tutorial foarte bun care explica pas cu pas :) ... ci e vrea sa urmeze acet tutorial eu il recomand. Mtumesc inca odata

 

Edited by draganalex
Link to comment
Share on other sites

Despere foldere in meniu nu stiu cum se face.Nu am folosit asa ceva niciodata. Sry. Nu iti recomand sa schimbi viteza la porocesor.Nu vei simti nici o diferenta. Dar pentru cunostiinta ta, trebuie sa schimbi kernelul cu unu care iti permite sa customizezi asa ceva mai usor (Syiah- cel pe care l-ai instalat mai devreme) Repet nu face asa ceva.Stock kernel cm e cel mai sigur si stabil daca nu stii prea multe. Pentru lockscreen foloseste aplicatiia asta https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wordpress.chislonchow.deviceadminkeyguard&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS53b3JkcHJlc3MuY2hpc2xvbmNob3cuZGV2aWNlYWRtaW5rZXlndWFyZCJd

iti permite sa inchizi wigeturile din lockscreen. Daca mai ai nelamuriri poti apela oricand.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru ajutor ... am zis cu modificarea vitezei procesorului sa mai economisesc ceva baterie, dar e bine si asa ... iar in legatura cu aplicatia nu imi merge adica imi ascunde ceva dar nu ceea ce imi trebe mie .. eu ma refer la pictogramele astea

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

post-1644-136947807695_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

E in setari. Nu stiu pe de rost. Settings launcher sau system e undeva trebuie sa cauti. Cred ca e pe langa setarile de la notification widget. Cauta prin setari

 

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Who's Online (See full list)

    There are no registered users currently online

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use