Clicky

Jump to content

Ce filme mai vizionam


n_iulian

Recommended Posts

Care e treaba cu "trimis prin semnale de fum" ? :D Ce inseamna ?

e semnatura mea de pe htc (cand trimit cu tapatalk.

primele comunicatii wireless au fost cele cu semnale cu foc (torte) si/sau cu fum.

deci... trimis wireless ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

American History X 1998, 8.6/10 imdb rating - un film despre rasism, inchisoare si cu un mesaj : viata este prea scurta ca sa fii nervos mereu.

Este perfect pentru cei moracanosi care au uitat sa se mai distreze, cunosc multe personae care au tot ce le trebuie, chiar prea mult dar ei sunt mereu suparati si fara chef de nimic, vai vai.

 

Groundhog Day 1993, 8.1/10 imdb - iar pentru cei moracanosi, are si comedie filmul.

Este despre un nene moracanos care se trezeste intr-o zi ca acea zi se repeta si se repeta si iar I se repeta aceeasi zi, pana invata sa fie iar bun si sa lase negativismele.

 

Ikiru 1952, 8.3/10 imdb, regia si scenariul de Akira Kurosawa (pentru cunoascatori) - un film despre un om care toata viata lui a stiut numai sa munceasca, fara sa se distreze nici o clipa apoi a aflat ca are cancer la stomac si mai are de trait doar 6 luni.

Filmul acesta este o lectie pentru copiii puturosi din prezent care in loc sa munceasca si sa incerce sa se autodepaseasca ei prefera sa fie doar niste pierde vara in spatele blocului cu bere si seminte.

Acest personaj decide sa faca un lucru bun in ultimele luni de viata ca altii care or sa ramana in viata generatii dupa generatii sa se bucure de ce a lasat el.

 

 

Vizionare placuta :D

Link to comment
Share on other sites

Real Steel - statea in lista mea de mult timp si intr-o seara m-am hotarat sa-l vad. A fost mai mult decat ma asteptam. A fost filmul de care aveam nevoie. Multe din filmele pe care le vedem pot avea un impact mai mare daca noi suntem intr-o anumita stare. Il recomand cu caldura.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.imdb.com/title/tt1980209/?ref_=sr_1

 

Pain & Gain, un film inspirit din fapte reale, o poveste cruda in realitate dar transformata intr-o usoara comedie de regizorul Michael Bay [este un regizor care face filme comerciale (Transformers), filme care produc multi bani si sunt distractive si atat, fara mesaje profunde].

Singura comedie la acest film este prostia celor trei rapitori, adica razi, daca e ceva de ras ca eu n-am ras, de cat de tatalai sunt ei si ce plan diabolic au putut sa puna la cale.

 

Si documentarul pentru cei care vor sa vada cum era, aproape exact, in realitate.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Nvwb3vQBn4A&list=FLZbBO8GpBK-Mi-dGOS499bQ&index=1

 

 

 

post-1694-0-92898200-1375438733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am vazut Olimpus has Fallen, film cu multa actiune dar in ciuda faptului ca erau jde mii de efecte speciale de prezenta carora iti dadeai seama imediat, mie mi-a placut. Nu prea ma uit la filme artistice si mai ales la din astea cu batai dar asta mi-a placut, mai ales ca a jucat si Morgan Freeman.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, eu i-am dat nota 1(unu) pe imdb, incep sa constat din ce in ce mai mult ca o experienta cinefila de 5000-10.000 de filme te face sa nu prea iti mai placa nimic din ce iese nou.

 

Olympus - copie dupa Die Hard 1988, care dupa parerea mea este cel mai bun film de actiune facut vreodata, cu impuscaturi. Mai sunt filme bune dar acesta este cel mai putin exagerat.

- podul de la inceputul filmului zici ca e scos din Stapanul Inelelor si acea prapastie si parapetul ala ilogic pe un astfel de pod, nu avea cum sa fie doar un parapet de 30 de centrimetri inaltime pe ditami podul. Masinile cand se busesc, se vede ca totul e facut pe calculator si ca in toate filmele retardate centura mereu se blocheaza, numai la americani se intampla asa si moare sotia presedintelui si din cauza asta nu mai vorbeste presedintele cu Butler. O faza de rahat de trebuia sa opresc aici filmul.
- asiaticii ataca americanii, numai romanii nu i-au atacat pe americani ca in rest toate natiile de pe pamant si din pamant si din spatial cosmic i-au ataca pe americani
- copie proasta dupa Greu De Ucis cu omul potrivit la locul nepotrivit si ataca Butler pe toti teroristii cu mainile goale si aia cu arme in mana.....mai vorbeste prin statie si cu ala rau ca John McClane si Hans Gruber in Greu de Ucis si mai vorbeste si cu politia, copie ratata de film.
- fortele special ale naibii daca ar intra ele in casa alba, copilul ala iese din casa fara probleme dar fortele special au alergie la intrat, tot filmul ele nu intra in casa.
- pana la urma cum reuseau aia sa cuceresca casa alba, nu existau servicii de spionaj, banuiesc, penibil.
explodeaza rachetele nucleare in silozuri, NU S-AR FI INTAMPLAT NIMIC, doar niste rachete explodate, mare branza, INCARCATURA NUCLEARA NU AR FI DETONAT.
Ca sa se armeze incarcatura nucleara racheta ar fi trebuit sa fie active in aer
este o copie dupa Die Hard 1, filmul acesta, doar ca regizat de Steven Seagal, asa pare.
Gerarld Butler in film zici ca are schelet de Wolverine, carne si piele de Man Of Steel si imbracaminte de Iron Man.
 
Ma repet, tot ce este in acest fil a mai fost vazut de mine in alte sute de filme, este doar o propaganda Americana, sa bage la cap poporul ca ASIATICII SUNT NOII DUSMANI.
 
 
Si intrebarea de un million de dolari este : ce a cazut pana la urma pe parbrizul acelei masini la inceputul filmului : un extraterestru ? un cacat congelat dintr-un avion ?
 
Scuzati aciditatea, dar  am si eu o logica, care a fost calcata in picioare de acest film, daca vreti mai bine uitati-va la White House Down, e mai bun de 10 ori ca Olympus si are si comedie.
Edited by n_iulian
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cata dreptate am daca 68736 de oameni au votat ca sa ajunga la o medie de 6.5/10 la acest film pe imdb si sunt sigur ca jumatate din ei, minimum, sunt europeni.

 

Lasand la o parte fazele in care Butler se intalneste cu doi teroristi si el isi arunca arma si sare la aia cu mainile goale, desi ei au mitraliere............filmul are prea multa propaganda americana, sa zica cineva care a vazut acest film ca nu este asa, se zice-n film de 20 de ori "Dumnezeu sa binecuvanteze America".

 

Sa zica cineva ca americanii nu incearca prin acest film sa-i faca pe grasii lor sa creada ca asiaticii sunt noii teroristi, oamenii rai care ajung cu un avion la Casa Alba, cum naiba nu stiu dar ajung si apoi se loveste de acel monument, exacat ca in atacurile de la 11 septembrie. Monument care apoi se prabuseste, ca turnurile gemene.

 

 

post-1694-0-30744700-1375455427_thumb.jpg

Edited by n_iulian
Link to comment
Share on other sites

L-am văzut și eu doar pentru că juca Buttler, dar mi-am pierdut timpul absolut aiurea.

Un film de două parale, așa cum spun eu lucrurilor de rahat, o manea.

 

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dacă vreți ceva bun vă spun eu câteva recomandări:

-Katyn-povestea celor 21000 de ofițeri polonezi uciși din ordinul personal al lui Stalin de către NKVD. Un film dur dar care spune multe: http://www.imdb.com/title/tt0879843/

-The Power of the Soviets: Tot ce a însemnat comunismul atât în Rusia cât și în Europa de Est. Se spun lucruri cutremurătoare și o să aflați multe lucruri pe care canalele din SUA se mulțumesc să nu le difuzeze: http://filmehd.net/the-soviet-story-2008-documentar-online.html.

Cât despre copacul lui Holly deja e un cadavru în putrefacție. Se cunoaște că societatea de consum creează monștri, acum fiecare dobitoc poate face un film chiar și cu camera de endoscopie, nu contează film să fie. Și plus tonele de clișee care fac filmele americane să pută la propriu.

Cum mă uit la un film american știu sigur că voi vedea toată producția globală de bulion irosită într-o banalitate de fim, că ăla o întinde pe aia, că beau, că pot să împuște pe oricine că poliția e prea proastă pentru ei, că e cool să tragi pe nas și să bagi heroină în vene, că actorul principal e un Dumnezeu care nu i se mai termină gloanțele, că America și americanii sunt drepți, onești, omenoși și că înving întotdeauna plus multe multe multe jeguri pe care mi-e greață și silă să le enumerez....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am re-vazut Miami Vice din 2006 cu Colin Farrell, Jamie Foxx. Ieri am vazut Iron Man 3. A fost destul de distractiv, macar nu e mai slab ca al doilea, insa nu s-a ridicat la calitatea primului. Intre cele doua, am vazut si "Life of Pi" (90% in 3D). "Life Of Pi" este extraordinar de urmarit macar pentru poveste, in 3D este superb.

Link to comment
Share on other sites

E bun. Si eu l-am vazut acum cateva zile.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

 

Da, l-am vazut si eu astazi si desi nu-mi plac filmele de actiune, acesta mi-a placut. Recomand. Finalul a fost total neasteptat.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use