Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Vreau sa stiu si eu care este diferenta dintre S2 si S2 plus ?

S2 plus are procesor Broadcom BC28155 si Adroid 4.1, 8 Gb memorie interna

S2 are procesor ARM Cortex A9.....imi este lene sa scriu dar cred ca se stie

Cu ce este mai bun S2 plus ? Se merita sau mai bine S2 clasic ?

GPU-ul VideoCore IV e mai rapid decat Mali 400 MP.Castiga in toate testele cu exceptia GLBenchmark , probabil din cauza unei probleme de optimizare. Diferenta fata de modelul original nu este uluitoare, insa ea este constanta si se poate vedea in practica in jocuri.Deocamdata atat stiu.

Am un review complet cu S2 PLUS testat din toate punctele de vedete.Mai peste tot este comparat cu predecesorul sau.Sper sa nu fac reclama altui site de acest profil :D

http://next.lab501.ro/smartphone/samsung-galaxy-s-ii-plus-review

Iti zic cea mai mare diferenta. Sgs 2 are suport de la o intreaga comunitate cu o groaza de romuri (stock de la 2.3.... pana la 4.1.2 si custom pana la 4.2.2) o groaza de kerneluri si mods si tot ce vrei tu. Iar Sgs2 plus nu are nimic decat un stock rom 4.1.2 (cred) Sfatul meu mergi pe Sgs2 daca vrei sa-ti iei.

Daca tot dai 1140 pe S2, mai bine mai stai si iei un Nexus 4.Diferenta e de la cer la pamant, mai putin la camera.Dar daca nu te deranjeaza acest aspect, eu zic ca merita sa mai pui pana la 1600 de lei.S2 se opreste la 4.2.Nexus 4 continua inca 2 ani de acum in colo cu ultimele update-uri.Eu asta as face in locul tau. ;) Oricum decizia iti apartine tie.Eu ti-am dat doar un sfat

Edited by Mihnea

Lipsa cardului nu m-a impiedicat sa cumpar Nexus4.Chiar am versiunea de 8GB si pentru mine e suficient.Am vreo 8 jocuri printe care si Real Racing 3, in jur de 40 de melodii si inca mai am destul spatiu pentru Nfs Most Wanted si aplicatii de vre 500 MB.Nu ocup tot spatiul pentru ca nu am nevoie.Mai am o tableta si asta ma ajuta foarte mult.Cand iti cumperi un telefon e bine sa te gandesti si ce va fi peste cateva luni.S2 are hardware depasit si fiind un device vechi, suportul software e inexistent.

Comparativ cu s2 ai dreptate. Dar fiecare foloseste diferit telefonul. De ex am 2gb poze 1gb muzica 1gb videoclipuri 2-3gb romuri neinstalate 3-4 gb nandroid backups. Fara un card nu ma descurcam.Am vrut si eu nexus si imi doresc. Dar nu ma ajuta lipsa cardului

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Suport software depășit? Te rog frumos mai arată-mi un telefon din 2011(in afară de nexus) care a avut parte de suport ca și S2.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Ma refer de aici inainte, pentru ca nu te intereseaza ce s-a intamplat in trecut daca vrei sa il cumperi acum.Nu cred ca mai exista utilizator de S2 cu 2.3 de exemplu.Daca vad ca toti primesc update si eu nu.Ce fac?Ma resemnez ca eram primul pe lista la upgradare acum un an?Stiu ca a primit foarte multe update-uri .Update-ul la 4.2 nu se stie cand va veni, dar cum Samsung a lansat foarte multe telefoane probabil va fi amanat peste cateva luni bune.Asa cu Nexus primesti versiuni noi chiar inaintea lui S4.

Edited by Mihnea

@feri Banuiesc ca se refera la faptul ca s2 se va opri la 4.1.2 sau daca barfele sunt reale la 4.2.2 pe cand nexus poate ajunge si la 6.0 (cred)

@mihnea nu poti compara google cu samsung. Google se misca cel mai repede cu updateurile.chiar prea repede. Din cauza asta am citit ca e posibil sa intarzie 5.0 deoarece producatorii de telefoane sunt in urma. Dar comparand samsung cu ceilalti zic ca ofera cel mai bun suport in privinta updateurilor si viteza lor

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by ionutzvip

Da, intarzie prea mult pentru ca necesita timp sa altereze experienta pura Android cu Touchwiz, Sense, Optimus UI.Cu totii stim cat software inutil baga Samsung pe gat utilizatorilor. Aplicatii care lucreaza in background si te seaca de resurse atunci cand ai nevoie.Am vazut ca S4 are 9 gb utilizabili din 16.Nu cred ca e posibil asa ceva.Apoi firmwareul stock Samsung are dimensiuni prea mari, in jur de 500-600 MB chiar si 1.5 GB la S4.Firmware-ul de pe Nexus 4 ocupa 170 de MB.Si cred ca prin asta am spus tot.