Clicky

Jump to content

La ce capacitate folosim Smartphone-ul ?


didi

Utilizare smartphone in procente  

24 members have voted

  1. 1. Cat la % credeti ca folositi din calitatile unui smartphone ?



Recommended Posts

Fiecare smartphone, indiferent de sistemul de operare, dispune de anumite specificatii, de anumite "gadget-uri" reunite (daca pot spune asa) pe care le utilizam sau nu.In functie de aceasta utilizare ne putem da seama daca folosim smart-ul la capacitate maxima sau, din contra, dam o caruta de bani pe un smart ca sa-l folosim ca pe un telefon normal.

Sarind peste functia esentiala a unui smart, cea de telefon (desi tind sa cred ca pentru unii functia asta nu e chiar pe primul loc) voi incerca sa enumar o parte din "beneficiile" unui smart si modalitatea (personala) de a le utiliza, binenteles prin aplicatiile specifice..

 

Camera - este utilizata pentru:

- aparat foto & video

- scanner

- video chat (Skype)

- lanterna (utilizand blitz-ul camerei)

 

Data mobile

- pentru navigare, sincronizare date si doar atunci cand nu am vreo retea WiFi disponibila

 

WiFi

- internet (la greu)

- redare photo / audio / video in reteaua proprie

- telecomanda TV Samsung

 

GPS

- navigatie auto

 

RadioFM

- nu folosesc

 

Memory

- stick de memorie (ocazional)

- director pentru filme descarcate online

 

Sound

- ascult ocazional muzica (nu sunt un impatimit :) )

 

Bluetooth

- strict pentru transmitere de fisiere

 

Consola joc portabila

- nu utilizez telefonul in aceasta directie.

 

Video player

- ocazional si atunci cand sunt in deplasare, prefer sa vad continutul video pe TV.

 

Dupa cum observati, anumite functii ale smart-ului nefiind folosite la maxim apreciez folosirea lui in proportie de 75 %.

 

Voi ???

 

Link to comment
Share on other sites

O sa raspund si eu. Dar sa citesc atent ce ai scris. Ar mai fi interesant cam cate ore de ecran avem in timpul unei zile. Adica cat avem ecranul activ, chiar as fi curios sa stiu asta, cam cat butoneaza fiecare smartphone-ul sau.

Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca nici eu n-am "ratat" vreo componenta a sa insa ma refer la exploatarea in sine a lui.

Adica daca trece o zi sau saptamana fara a folosi o componenta macar inseamna ca nu e chiar 100%, la asta ma refer.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

100%. Chiar daca nu-l folosesc pe post de telecomanda TV Samsung :D

 

Nu sunt de acord cu "daca trec x zile / saptamani" si nu ai folosit o chestie, inseamna ca nu ai 100%. In concediu folosesc in draci camera sau navigatia, altfel aproape de loc. In tara folsesc in draci date mobile, afara aproape de loc. Gradul de utilizare depinde de context. Dar in 1,5 ani de cand il am, am folosit tot ce poate, am stors totul din el, am folosit si ultimul leu platit. Chiar si Terminalul l-am utilizat. De aceea am votat 100%.

Link to comment
Share on other sites

25%. De ce?

-Navigație n-am pentru ce folosi. Se conectează deosebit de greu la sateliți, sau deloc, deși are hărțile de România în el.

-Pe partea de soft nu mi-am băgat nasul deloc. În afară de root (instalarea lui rootsh), instalat câteva aplicații de exemplu un bootloader (U-Boot) și a unui nou kernel atașat cu acesta mai nimic.

-Are nevoie de net nu am mai activat opțiunea că-i dădeam omor. Se scurgea bateria prin capac :)).

-Deși e un Linux pur cu tot ceea ce trebuie inclusiv linie de comandă (X Terminal), nu mi-am băgat nasul deși am văzut pe net cum unii spărgeau parole de routere WLAN cu ele, eu încă nu am reușit să fac asta.

Singurele funcții care le folosesc intens sunt Adobe Reader-ul, Media Player-ul pentru că mi-am luat căști și camera fiindcă e primăvară și sunt subiecte demne de fotografiat de exemplu pomii înfloriți.

Link to comment
Share on other sites

Am votat 75% pentru ca nu folosesc foarte des navigatia si nici radioul. Ok, daca ar fi sa ma gandesc mai bine, ar fi in jur de 90%, pentru ca in rest il folosesc din plin: camera, internet, mail, jocuri, muzica si video player.

Cat despre orele de ecran activ, depinde in mare parte de aplicatiile folosite. Cel mai mult am avut 3h 40min (fara jocuri prea solicitante, cu multa navigare pe internet via wi-fi si mesagerie) si cel mai putin am scos 2h si cateva minute, atunci cand i-am dat cu jocuri mancatoare de baterie (Temple Run 2, NFS Most Wanted, Real Racing 3 etc.). Daca ar fi sa fac o medie, as spune ca undeva intre 2h 30min si 3h, cu luminozitatea la jumatate.

Link to comment
Share on other sites

Probabil undeva la 80-90% insa depinde de perioada. Sunt unele functii pe care nu le folosesc zilnic insa la nevoie ma ajuta faptul ca am GPS de exemplu sau camera video. In general folosesc internet, navigare web, diverse aplicatii pentru voip si jocuri cand ma plictisesc. Poze fac dar mai rar, depinde de perioada iar muzica ascultam mai mult insa de anul trecut am un ipod touch 4th gen si nu mai prea ascult pe telefon. Bine-nteles ca as folosi mult mai mult telefonul daca bateria ar fi de partea mea. Singurul lucru pe care nu il folosesc deloc as putea spune, este radio.

 

Cred ca bateriile ne trag in jos pentru ca altfel cu siguranta am folosi mai mult telefonul.

Link to comment
Share on other sites

Am votat 75% , desi cred ca pentru acest telefon capacitatea e de peste 100%.

Din pacate sunt limitat de baterie ( A LOT ) si de CPU/GPU.

 

Care "acest telefon" ? Pentru ca sub avatar, la model, ai niste liniute si eu n-am auzit de telefonul asta ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Who's Online (See full list)

    There are no registered users currently online

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use