Clicky

Jump to content

PC Desktop de firma mare sau firma mica ?

Recommended Posts

Trebuie sa-mi schimb desktop-ul. Si ma intrebam daca se merita sa iau ceva de firma (HP, Dell, Lenovo sau ce-or mai fi) sau ceva mai ieftin (gen Serioux, ca astea vad ca sunt "la moda" prin oferte).

Il folosesc la programare si grafica, deci ar trebui sa fie un I5 / 6-8 GB RAM, HDD 1 TB sau 2 x 500 GB, placa video buna 1 GB.

Depinde de buget si de cerintele de resurse ale programelor tale de grafica.

Pt ca la programare, nu vad ce resurse extraordinare ai avea nevoie.

Pt hdd, eu as opta pt doua hdd-uri, in locul unuia dublu, din motive de securitate.

Placile video se gasesc la preturi acceptabile la mai mult de 1G. Eu pe laptop am 2G, daramite pe un desktop.

Si de la I5 la I7 ce mai e? :P

Nu, nu, nu. Adica nu vroiam sa stiu ce configuratie, ci daca pentru o configuratie data se merita banii in plus pentru ceva de firma cunoscuta. Ca daca dau bani in plus pe HP si de fapt defectiunile sunt la fel de dese (hai sa nu zic chiar defectiuni, sa zic probleme) ca la Serioux, nu ma incalzeste cu nimic ca am HP.

PS Pentru strict programare nu trebuie mari resurse, ai dreptate, dar mai testez una alta in masina virtuala (sau masini virtuale) si de aici RAM si procesor si spatiu pe HDD...

Nu merge pe ceva ieftin gen Serioux. PC-urile de marca (HP, Dell) sunt mai scumpe decat cele facute din bucati. Iti recomand sa cauti o carcasa cat mai buna, pentru ca o poti folosi si la urmatorul PC (cel putin). Spune si suma in care vrei sa te incadrezi. DDR3 e foarte ieftin acum, poti cumpara 8 G lejer (ar trebui sa ajunga pe moment). Hard-urile sunt prea scumpe acum, inca nu au scazut preturile dupa problemele de la sfarsitul anului trecut. RAID-ul e recomandat daca vrei neaparat backup, eu as merge pe un HDD de 1 TB. Se gasesc placi video bune cu cel putin 1 G de RAM la preturi mici, insa conteaza si ce monitor ai. Sursa e foarte importanta, trebuie sa fie buna, cred ca preferi ca in cazul unei fluctuatii de curent sa se duca sursa si nu placa de baza, RAM-ul sau HDD-ul.

Trebuie sa-mi schimb desktop-ul. Si ma intrebam daca se merita sa iau ceva de firma (HP, Dell, Lenovo sau ce-or mai fi) sau ceva mai ieftin (gen Serioux, ca astea vad ca sunt "la moda" prin oferte).

Il folosesc la programare si grafica, deci ar trebui sa fie un I5 / 6-8 GB RAM, HDD 1 TB sau 2 x 500 GB, placa video buna 1 GB.

Dell are cea mai mare garantie. 3 ani cu NBD (next business day) inlocuire piese. (evident in masura posibilitatilor, dar nu au fost probleme majore din cate stiu eu). HP are 1 an doar, iar Lenovo la fel. (se pot prelungi dar costa enorm CarePack-ul)

Acestea de sus au fost band-uri Royality OEM's.

Serioux este brandul propriu al lui Asesoft Bucuresti care detine lantul EMAG/Flanco. Nu ma pot pronunta, din motive lesne de inteles.

Ai doua posibilitati: te duci si iti iei un brand cu cea mai mare garantie de pe raft de oriunde doresti, garantia se face aici in TM (la DELL si Lenovo), sau iti cumperi un desktop PC din "bucati" - componente. Ceea ce este putin mai dificil daca vrei sa nu ai probleme deloc privind compatibilitatea fizica sau electronica.

Daca doresti, pot sa iti exemplific o configuratie, piesele le gasesti peste tot in TM fara probleme.

Dell are cea mai mare garantie. 3 ani cu NBD (next business day) inlocuire piese. (evident in masura posibilitatilor, dar nu au fost probleme majore din cate stiu eu). HP are 1 an doar, iar Lenovo la fel. (se pot prelungi dar costa enorm CarePack-ul)

Acestea de sus au fost band-uri Royality OEM's.

Serioux este brandul propriu al lui Asesoft Bucuresti care detine lantul EMAG/Flanco. Nu ma pot pronunta, din motive lesne de inteles.

Ai doua posibilitati: te duci si iti iei un brand cu cea mai mare garantie de pe raft de oriunde doresti, garantia se face aici in TM (la DELL si Lenovo), sau iti cumperi un desktop PC din "bucati" - componente. Ceea ce este putin mai dificil daca vrei sa nu ai probleme deloc privind compatibilitatea fizica sau electronica.

Daca doresti, pot sa iti exemplific o configuratie, piesele le gasesti peste tot in TM fara probleme.

Åži eu doresc să cumpăr un nou desktop. Exemplifică te rog o configurație. Mă interesează pentru editare video.

Åži eu doresc să cumpăr un nou desktop. Exemplifică te rog o configurație. Mă interesează pentru editare video.

Carcasa Antec Tower Sonata Proto, fara sursa

Sursa Corsair CMPSU-600CXV2 600W, ATX2.3

Placa de baza Intel BLKDZ68DB, socket 1155

Procesor Intel® CoreTM i5-2400 SandyBridge, 3100MHz, 6MB, socket 1155, Box

Poti si ceva mai ieftin daca doresti, dar Quad recomand. Editarea video cam stie mai multe nuclee.

Memorie Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (kit of 2)

Placa video ASUS nVidia GeForce GTX560, 1024MB, GDDR5, DVI, HDMI, PCI-E

Cooler Arctic Cooling Freezer XTREME rev. 2 pentru socket 1366/ 1156/ 775/ 939/ AM2/ AM2+/ AM3

Unul din cel mai bune coolere procesor.

Ventilator Scythe Gentle Typhoon 120 mm, 1450rpm

Hard Disk de care vrei, eventual poti si un SSD ca primar si un HDD de 2TB secundar. Nu conteaza brandul la SSD, dar HDD Western Digital ofera 2 ani garantie pe HDD-urile de desktop, Seagate doar 12 luni.

Unitate optica DVD-RW sau daca vrei si BD-RW (foarte scump momentan)

HDD-urile Samsung ce au? Ultimul meu HDD cumparat e un Samsung F3 Spinpoint cu 32 de M cache si capacitate de 1 TB. Sunt foarte multumit de el, e silentios (suruburile se prind in niste cauciucuri in carcasa, am cautat carcasa special cu asa ceva) si e si cel mai rece din sistem (mai un WD Caviar Black de 640 de G).

Ambele au 7200 rpm, dar sunt si la 10.000 rpm. Bineinteles ca acum as cauta un HDD de desktop cu 64 de M cache, eu am cumparat Samsung-ul acum mult timp cand HDD-urile cu 32 de M cache aveau cel mai bun raport calitate/pret.

HDD-urile Samsung ce au? Ultimul meu HDD cumparat e un Samsung F3 Spinpoint cu 32 de M cache si capacitate de 1 TB. Sunt foarte multumit de el, e silentios (suruburile se prind in niste cauciucuri in carcasa, am cautat carcasa special cu asa ceva) si e si cel mai rece din sistem (mai un WD Caviar Black de 640 de G).

Samsung nu mai exista. Au fost cumparati. Doar 2 jucatori mari mai sunt pe piata. WD si Seagate. Hitachi, Samsung au fost asimilati de cei enumerati de mine. Fujitsu mai face ceva Enterprise si laptop, dar nesemnificativ.

Carcasa Antec Tower Sonata Proto, fara sursa

Sursa Corsair CMPSU-600CXV2 600W, ATX2.3

Placa de baza Intel BLKDZ68DB, socket 1155

Procesor Intel® CoreTM i5-2400 SandyBridge, 3100MHz, 6MB, socket 1155, Box

Poti si ceva mai ieftin daca doresti, dar Quad recomand. Editarea video cam stie mai multe nuclee.

Memorie Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (kit of 2)

Placa video ASUS nVidia GeForce GTX560, 1024MB, GDDR5, DVI, HDMI, PCI-E

Cooler Arctic Cooling Freezer XTREME rev. 2 pentru socket 1366/ 1156/ 775/ 939/ AM2/ AM2+/ AM3

Unul din cel mai bune coolere procesor.

Hard Disk de care vrei, eventual poti si un SSD ca primar si un HDD de 2TB secundar. Nu conteaza brandul la SSD, dar HDD Western Digital ofera 2 ani garantie pe HDD-urile de desktop, Seagate doar 12 luni.

Unitate optica DVD-RW sau daca vrei si BD-RW (foarte scump momentan)

La voi cat m-ar ajunge aceasta configuratie?

La voi cat m-ar ajunge aceasta configuratie?

Am luat de pe EMAG, pentru ca nu mi se pare fairplay sa imi fac reclama, pot sa iti comand si eu placa de baza Intel si placa video Asus, in functie si daca are distribuitorul pe stoc. Sursa avem brand Xilence (unic importator) si memorii Patriot (unic importator). http://www.xilence.net/en/home.html Iti fac o configuratie cu pret final, sa ai orientativ.

Am luat de pe EMAG, pentru ca nu mi se pare fairplay sa imi fac reclama, pot sa iti comand si eu placa de baza Intel si placa video Asus, in functie si daca are distribuitorul pe stoc. Sursa avem brand Xilence (unic importator) si memorii Patriot (unic importator). http://www.xilence.net/en/home.html Iti fac o configuratie cu pret final, sa ai orientativ.

Merci!!

Eu a-si merge pe un All in one PC cu Touch screen tot apre si win8...

Momentan nu recomand AIO-uri pentru cei care vor sa faca editare video sau sa se joace. Modulul video integrat din procesor, nu ofera o asa mare putere de calcul, este Intel HD3000, bun pentru birou, dar nu editari video. Acest lucru se va schimba in viitor. Am si eu un AIO in fata mea, e frumos, dar recomandat pentru business sau "light" home use.

• 2 weeks later...

Calitatea produselor Serioux lasa de dorit, nu e de mirare ca au un pret considerabil mai mic decat cele de la concurenti. Cum au zis colegii, mai bine iti faci o configuratie alegand compoenente performante si dupa gust. La inceput trebuie sa fixezi un buget mai intai.

Fugi de sisteme asamblate Miria sai alte chestii de genul disponibile prin marile magazine electrocasnice. Sursa este o componenta foarte importanta si se alege intotdeauna ultima, in functie de consumul componentelor alese anterior.

Edited by nikalai

I-ar ma bagati in ceata....eu am desktop de la astia de mai sus...... :(

Offff... Rog pe cei care sustin asa ceva cu "calitatea firmei X" sa aibe niste dovezi palpabile. Ma refer la dovezi solide, in sensul ca au integrat mii de sisteme. Feri, nu te lua dupa nimeni. Lucrez de mai bine de 11 ani in service PC si nu spun despre nici o firma sau brand, nimic denigrator. Decat doar despre telefoane, sau tablete, dar doar cand sunt nervos.

Deci, nu poate afirma persoana X ca firma Y e proasta sau are piese de calitate proasta. Pentru ca daca persoana X a patit o problema cu firma Y, nu inseamna ca toti patesc la fel. Sunt prea multe variabile in joc. Iar piesele pot ceda, indiferent de brand.