Clicky

Jump to content

Stocarea in cloud, o necesitate, o moda, sau doar o zgarcire la eMMC?

Recommended Posts

Cu cat smartphone-urile s-au dezvoltat, atat ca putere de procesare, continutul adresat lor ocupa din ce in ce mai mult spatiu. Astfel s-a ajuns ca jocurile sa ocupe memorie multa, la fel si filmuletele facute cu telefonul au crescut ca bitrate, odata cu cresterea rezolutiei 720p apoi 1080p si cat vor mai creste.

In schimb ofertele de memorie interna nu au crescut asa spectaculos. Adica se mai gasesc smartphone-uri cu 8 GB, memorie interna plus card micro-sd. Asa ca au aparut norisorii de stocare, unde producatorul ca sa nu mai dea 10-20$ in plus pe un eMMC cu capacitate mai mare, se spala pe maini de responsabilitati oferindu-ti spatiu in cloud. O sa ziceti ca sunt carcotas, dar eu m-am ghidat mereu dupa dictonul ,,Ce-i in mana nu-i minciuna", sau "Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard".

Niciodata nu am utilizat acesti norisori de stocare, am referat un telefon cu memorie generoasa. Bineinteles ca am auzit ca un norisor te poate salva de exemplu la restaurarea setarilor unui telefon, dar de exemplu mai este Skydrive al celor de la Micro$$$oft, care iti urca automat imaginile si ce mai prinzi tu pe nor. In plus Patriot Act isi rezerva dreptul de a cotrobai prin fisierele stocate in cloud (coincidenta sau nu cam toate-s in state), in cautarea de potentiale amenintari teroriste la adresa SUA. Deci stocarea in cloud devine practic o unealta deturnata de la scopul initial nobil de a oferi utilizatorului spatiu de stocare cat mai mult.

Cum eu nu am date secrete si cred ca niciun utilizator normal nu are cine stie ce secrete in telefon, secrete de interes larg, ca poate e secret numarul amantei lui, nu consider ca nu sunt suficient de sigure aceste servere in cloud.

Singura problema pe care o vad eu acum si in viitor, sunt vitezele de internet, de care viteza depinde cat de repede poti accesa acel fisier. Si daca acesta mai e si foarte mare, nasol momentul cu norisorul.

Eu am am cum 32 in telefon si 32 pe card. Cred ca e suficient, mai ales ca eu nu sunt pasionat de jocuri si daca joc, joc doar brain puzzle-uri, iar astea ocupa putin spatiu.

Problema cu vitezele de internet sunt in general in randul tarilor de mana a treia, unde Romania se afla in prezent. Asta nu este vina producatorului de smartphone, el facand dispozitive pentru toata lumea. Stocarea in cloud este mai avantajoasa din prisma faptului ca iti asigura un back-up mobil permanent al datelor din telefon. Personal prefer spatiu de stocare generos pe telefon si un dropbox de rezerva.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Dacă în România sunt probleme cu vitezele la internet, atunci cum este oare în tarile europene. Dacă nu mă înșel suntem pe locul 2 sau 3 în lume la capitolul viteze internet ;)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Da dar la providerii clasici: RCS-RDS, UPC, Romtelecom. Insa vitezele la operatorii de telefonie mobila sunt destul de mici, si acoperirea este de cele mai multe ori deficitara. De exemplu la Cosmote daca iti iei un modem 3G cu viteza de 21 MB/s la mine la tara se conecteaza doar in GPRS=15-20 kb/s viteza maxima. La fel si la cartela cu net daca ai abonamet de date de la ei. Stiu de Orange si Vodafone ca au acoperire mai buna, doar ca sunt destul de scumpi. Cat priveste serviciile de cloud viteza trebuie sa fie foarte mare ca sa poti avea acces permanent la datele din nor, sau sa stai toata ziua pe Wi-Fi. Eu am 32 GB pe N900, si mai pot pune inca 16 GB, dar n-am ce face cu atata spatiu. Spre deosebire de telefoanele de top al meu e mai prostut asa, pe partea de gaming, filmeaza doar 848x480, si mie mi-ajunge. Insa sunt telefoane gen Sony Xperia U, care au doar 8 GB spatiu de stocare intern fara micro-sd :))). Numai utilizator de ala sa nu fii. Cand n-ai spatiu de manevra adica memorie apar nervii, si frustrarea, bineinteles la cei care se indura sa cumpere un astfel de telefon.

Cred ca norul ar trebui doar pt salvarea datelor de genul setari de sistem, si cam atat. In schimb Sfantul Back-up cred ca este cel mai bun pe calculator.

Eu ma refer la operatorii mari de telefonie mobila gen Vdf, Orange si Cosmo. Cei de nisa nu prea conteaza ca nu sunt asa de raspanditi sau nu ofera internet mobil la viteza si acoperirea celor 3 pe plan national. Si comparam cu operatorii de pe alte continente, ca producatorii nu vand doar in Europa.

Back-up pe calculator e sfant dar ce te faci daca esti in deplasare si nu ai calculatorul la indemana? Pentru terminalele mobile cloud-ul e o solutie mai la indemana de back-up cu conditia unei retele bune de internet.

Sent from my Android device

Stiu, este bun bun pt o problema, o rezerva, dar nu toate datele din telefon sa fie transportate in cloud. Cat despre operatorii mari, mai au mult de lucru la reteaua 3G/3G+, si ei gata deja sar la 4G. Este foarte important sa ai totusi viteza mare si prin 3G, indiferent de locatie.

Cloud-ul, la ora actuala, pentru dispozitive mobile mici, e gandit pentru fisiere mici (documente), colaborare. Pentru fisiere mari, back-up de de toate, e destinat dispozitivelor relativ fixe. Daca ne uitam la ce ti se ofera minim, gratuit, e de ordinul GB (2 la Dropbox, 5 la SugarSync, 5 la Box, 7 la SkyDrive). Ce primesti de la producatorul de telefoane nu e neaparat pentru compensarea a ceea ce-ti ofera pe telefon, e ca sa te atraga. Pai primesti 50 GB (atentie, pe perioada limitata) de Dropbox cand iti cumperi un Note 2 cu 32 GB.

Plus ca serviciile respective limiteaza marimea unui fisier pe care il poti uploada. In nici un caz nu poti uploada un film de 2 GB.

Si ca sa-ti raspund la intrebare, da, pentru mine e o necesitate, dar nu ca sa compensez lipsa de spatiu. Pentru mine cloud-ul nu e un inlocuitor de HDD extern (apropos, daca e de compensat spatiul redus de stocare, mult mai ieftin pentru toata lumea ar fi USB OTG), ci un loc unde imi tin fisierele cu care lucrez sau un mijloc de a "trimite" fisiere mai mari decat permite mail-ul.

Clar nu ocupi 50 gb cu informatiile de pe smartphone dar documente de lucru, back-upuri, aplicatii si poze le poti stoca si accesa mai rapid, daca si conexiunea la internet iti permite acest lucru. Personal am vreo 20 gb ocupati in cloud (pe dropbox) cu informatii de genul celor de mai sus, evident cu back-up si pe computerul personal. Sa tii filme in cloud mi se pare o prostie, cel putin in Romania nu ai conexiune mobila serioasa sa le poti accesa / vedea pe smartphone / tableta in timp real. 

Cloud-ul este un rau necesar daca vreti.De ce spun rau ?, pentru ca eu, personal, stochez in cloud doar chestii pe care nu doresc sa le pierd, iar unele din ele sunt chiar personale si aici nu vorbesc de poze.Folosesc Drive-ul de la Google care mi se pare destul de OK (spatiu+viteza) si cum spunea si @mesersmith, nu reprezint niciun pericol la adresa umanitatii deci automat nici "de luat in seama" :) si desi exista posibilitatea ca cineva sa acceseze acele date, totusi sunt oarecum impacat cu ideea.

Oricata memorie ar avea tel., PC-ul sau alte gadget-uri traditionale pentru stocare, este bine de stiut ca "acolo sus cineva te iubeste", te simti mai sigur stiind ca mai exista un loc unde sa cauti :)

Si, DA, este o aberatie sa tii filme in cloud, eu imi pun ROM-urile acolo, fisierele de care am nevoie, aplicatii, etc.

Edited by didi

Da, prima regula a back-up-ului este sa o sa faci cat mai des. A doua este sa o faci in cat mai multe locuri. (Adica cam ca la sex :)) ). De aia eu folosesc Drive, DropBox, Box, SugarSync si SkyDrive pentru lucrurile pe care, daca le-as pierde, m-ar costa bani.

Da, ca la sex, așa este, cât mai împrăștiat cu putință.

Dropbox dă 50 giga la orice note și la orice s3, indiferent de varianta de memorie, nu doar la cel de 32.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Eu consider util norul. De cate ori mi-a prins bine Dropbox-ul, mai ales cand am avut nevoie de ceva si nu aveam acces la pc...

Cat despre faptul ca cineva poate verifica ce am pe acolo, n-are decat s-o faca, oricum chestiile compromitatoare nu le urc acolo. Ma refer aici la hackereala de conturi, site-uri FBI, NASA, Paypal.. :))

Edited by steff195

Eu nu am folosit cei 50 de gb,probabil nici nu o voi face in viitorul apropiat atat timp cat am memorie la discretie pe al meu device  :D De ce sa imprastii fotografiile in mai multe locuri/nori/sisteme solare cand pot sa le tin toate pe un singur loc palpabil.

Degeaba ai atata putere de procesare, daca legatura la Internet nu e nici macar la jumatate fata de cea fixa (ma refer sa fie asa mereu, nu din cand in cand). Sa ai un semnal asa de bun incat sa nu scada viteza deloc oriunde te-ai duce. Eu nu ma bazez deloc pe asa ceva. Prefer stocarea offline.

Si eu va recomand un produs, se numeste HDD portabil cu WiFi si posibilitate de a partaja datele wireless. Are baterie de 5-6 ore si 320-500GB spatiu.

Pot sa va dau si nume. Am pus mana pe un Intenso 320GB, ~100 euro, trebuie sa aflu pretul exact. Dar m-am jucat 2 zile cu el si m-am uitat la poze si filmulete.

Se poate lega si la router sau sa dea el internet daca e legat la un WAN. Adica se poate folosi fara sa pierdeti conexiunea la router, se face un bridge intre ele.

Cu cloud-ul nu ma impac prea mult, desi folosesc Dropbox pentru pozele facute cu telefonul :) Si rareori SkyDrive.