Clicky

Jump to content

Tutorial instalare Jelly Bean 4.1.2

Recommended Posts

• Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Tutorial instalare Jelly Bean O sa încerc sa ma fac înțeles cât de bine pot dar totuși ar fi bine sa cititi pe google despre anumiti termeni pe care ii folosesc, inainte de a întreba ce înseamnă. In

72 de voturi acum Imi plac povestile de genul asta cu sfarsit fericit Gata cu off-topic-ul.

am reusit sa mi-l decodez multumes mult pentru ajutor ... sincer nu credeam ca am sa reusesc fara service ) deja m-am interesat la 3 gsm-uri pentru solutii ) dar nu mai este nevoie .... multumesc inc

Posted Images

Salut am si eu o nelamurire ... adica a aparut un update pentru JB nordic countrys ? fiindca azi dimineata m-am trezit cu acest update desii eu l-am facut prin odin ... ma scuzati daca nu am postat la categoria potrivita dar aici m-am gandit ca e locul potrivit 

EDIT: am facut acest update dar nu s-a intamplat nimic :-?? nici macar programele nu s-au sters nimic .... 

post-1644-136376267143_thumb.jpg

Edited by draganalex

OK. Update-urile OTA le primesti chiar daca ai pus prin Odin rom-ul. Nu conteaza modalitatea de flash.

Programele nu se sterg in caz de update fara wipe.

Cred ca poza este inainte de update(este tot LSD) sau update-ul nu a fost finalizat cu succes. Trebuia sa ai XWLSJ.

OK. Update-urile OTA le primesti chiar daca ai pus prin Odin rom-ul. Nu conteaza modalitatea de flash.

Programele nu se sterg in caz de update fara wipe.

Cred ca poza este inainte de update(este tot LSD) sau update-ul nu a fost finalizat cu succes. Trebuia sa ai XWLSJ.

hmm nu stiu ce s-a intamplat eu am urmat tutorial pas cu pas ... am facut tot ceea ce ai scris tu ... habar n-am ce sa intamplat 

Dupa ce am facut acest update prin OTA mi s-a schimbat numarul de versiune acuma am JZ054K.I9100XWLSJ ... poza ce am pus-o este ceea ce aveam dinainte de acest update prin OTA. App cand apare updateul JB pentru Romania pot sa folosesc la fel tutorialul doar ca la PDA pun versiunea de romania ?

• 4 weeks later...

salut

in primul rand felicitari si multumesc pentru tutorial.

am o problema: dupa ce am instalat Jelly Bean 4.1.2 conform indicatiilor de mai sus, totul functioneaza perfect doar ca imi goleste bateria foarte repede: in 35 de minute am 16% discharging cu wifi off si 2G. am activat si power saving, am scos vibratiile dar bateria scade cu spor

exista ceva fix pentru asta?

multumesc

Fa-I o calibrare .descarcat de tot si reincarcat full 3 cicluri. Instaleaza better battery stats sa vezi cine iti consuma bateria. Cred ca ai vreo aplicatie rebela ceva. Ma gandesc sa nu fie media scaner asta daca ai muzica si poze multe.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Vezi in primul rand daca apare la consumul bateriei Media scanner cu un procentaj mare(>10% pana la 70% sau chiar mai mult). Fa ciclurile de care zicea si ionutzvip (personal eu cred ca si unul ajunge) si vezi daca problema persista.

Pentru o autonomie mai buna, recomand sa dezactivezi google now daca nu il folosesti, la fel si localizarea prin wi-fi sau prin retea.

Daca nu se rezolva instaleaza si better battery stats si fa un dump dupa ce l-ai scos de la incarcat si lasat idle cel putin 4 ore.

Revino cu feedback! Bafta!

Cand am incercat sa flashuiesc Siyah imi da E:signature verification failed ... Ce ii de facut ?

Pana la urma am flashuit CWM prima data , si dupaia Siyah si a mers ! La flashuit ok

Ceva nu e ok :( . Dupa flashuirea siyah apare acel logo cu yng yang si tot palpaie , dar atat .... ce se intampla aici ....

Edited by DaBotta

Da-ne mai multe informatii. Ce rom ai avut. Ce vrei sa pui pe el. Cu odin sau cmw? Pasii pe care I-ai urmat etc. Tutorialul e bun. Ar fi trebuit sa mearga

Edited by ionutzvip

Pai cand am cumparat telefonul am avut 2.3.5 daca nu ma insel.

Am pus cu odin 3.0.7 mai multe rom`uri oficiale. Pe unul din ele l-am pus inclusiv cu PIT PDA PHONE CSC . Dar cam toate ce le-am scos nu mergea butonul de lock. Adica apasam pe el , se stingea ecranul , si cand apasam din nou pe el aparea direct homescreenul fara locker.

Intr-un final am gasit un tutorial care continea aceasta arhiva de JB 4.1.2 i9100XXLSJrooted.tar . Am flash`uit cu odin si totul merge ok , doar ca imi omoara bateria exagerat de rapid !

Am urmat acest tutorial de pe forum , si dupa cum ziceam nu ma lasa sa flashuiesc acel kernel , daca flashuiesc mai intai CMW atunci ma lasa sa flashuiesc dupa si kernelul dar nu mai booteaza telefonul. Apare acel logo si acolo ramane.

Am incercat doar sa flashuiesc cu odin rom`ul , dar aceasi treaba nu am lockscreen.

Va rog spuneti-mi ce sa fac , sa ajung la un JB 4.1.2 stabil sa mearga tot in el si sa nu manance bateria in jumate de zii , avand in vedere ca nu stau non stop pe telefon.

In ultima vreme am avut urmatoarele

HTC SENSATION XE

LG OPTIMUS SOL

pe toate tinea bateria macar 24h. Nu ii cer mai mult , doar sa ma tina de dimineata pana seara cand ajung acasa. Sa nu stau in masina tot timpul cu telefonul in priza

Ai root si cmw instalat? Daca da incearca neat rom 4.6.1 lsn. E cel mai stabil din toate. Varianta lite nu are bloatware cealalta normala e stock lsn inbunatatit. Recomand neat rom ca cel mai stabil stock customizat.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1569686

Edited by ionutzvip

si la neat rom asta cum tine bateria? eu de ex acum am cm10.1 cu 4.2.2 la inceput mergea bine, acum dupa cateva updat-uri de la iei se duce cam repede, adica ecranul aprins 3 ore + net si e cam gata bateria

La ultima versiune mi se pare ca se duce mai repede cand il folosesti. Am instalat aseara cm 10.1 sa fac o comparatie.Oricum pentru baterie trebuie sa testezi personal sa vezi daca te multumeste.Fiecare foloseste diferit telefonul. Sunt multumit de neat rom fiindca e foarte stabil.

in ultimul neat rom m-a tinut si 3 zile sau 20 de ore bateria. depinde de ce faci cu el si cum e setat. luminozitate vibratii sincronizare aplicatii etc.astea toate sunt consumatoare de baterie. nu am intalnit insa wakelock sa imi manance bateria aiurea. la asta ma refer.oricum e mai bun decat stock.

succes. am vazut ca baietii de acolo ajungeau si la 5 ore de ecran aprins. eu nu am ajuns. posibil cu uv sau scripturi custom un kernel stabil etc. asta e frumusetea android. faci ce vrei atata timp cat stii ce faci. :lol: