Clicky

Jump to content

Sfat de achiziție: Hard disk extern pentru rularea filmelor 1080p pe un HDTV

Recommended Posts

Salutare tuturor, doar ce mi-am luat un LED TV de la Samsung și doresc să cumpăr un hdd extern pe care să pun filme de mari dimesiune și să rulez pe TV.

Și aici intră 720p, 1080p, bluray, bluray 3D, etc, deci vreau să rulez toate formatele fără să sacadeze.

Ce hard disk extern recomandați?Am buget de 400 de RON dar nu-mi vine să dau mai mult de 300 de ron pe unu.

LE: Ce ziceți de ăsta?

Edited by Tyler Durden

Nu mai departe decat azi am vazut la firma niste reviste de la Selgros parca. Acolo era un hdd de 2.5", de 1T, la 320 lei parca. Nu mai stiu daca era cu tva sau fara.

Nici marca nu mi-o amintesc, dar nu cred ca mai are foarte mare importanta. Pretul mi s-a parut criminal.

In alta ordine de idei, inteleg ca ti-ai luat tv 3d, nu? Din pacate, vad ca ai luat Samsung, adica cu active shutter. Experienta ta 3d va fi serios afectata de blincuirea ochelarilor.

Daca mai poti sa-l returnezi, fa-o negresit. De cateva luni studiez acest aspect si consider ca au gresit-o fundamental cu tipul asta de 3d.

seagate goflex - 1 tb

asta e recomandarea mea. eu am 2 - unul usb 3.0 si unul usb 2.0

avantaj - se alimenteaza din USB

dezavantaj major - daca vrei sa folosesti un prelungitor usb (adica nu poti pune hdd la 10-15 cm de tv) nu vor functiona.

alternativa MULT mai ieftina (dupa parerea mea) este sa-ti iei un "external enclosure" de ex... http://www.raidsonic.de/en/products/external-cases.php?we_objectID=8533

eu am un icy box cu 2 HDD de 3.5 in el. unul de 500gb unul de 320gb.

avantaj - conexiune 3.0 => scri pe ele mai rapid volume mari de date

avantaj 2 - poti folosi HDD-uri ramase din vechi calculatoare (cum e cazul meu).

dezavanta - alimentare la priza + zgomot de ventilatoare

off topic: stiati ca HDD-urile externe te avertizeaza daca ceva nu e in regula prin un sunet sacadat (ca erorile la placile de baza PC) vechi? azi am auzit seagate-ul meu facand asta cand era conectat la un USB multiplier in care mai aveam niste consumatori (un stick usb si un amplificator usb). cred ca nu ajungea destul curent in el... ;)

E zgomotul motorului/actuatorului, nu primeste curent suficient si face astfel.

Si un rack extern nu e rau, daca ai unul si cu hot-swap e si mai bine.

Dar poate omul nu vrea sa se complice si ii este suficient un HDD extern USB 2.5" la un pret bun.

Edit:

Mai exista si asa ceva: http://www.alio.ro/laptop/cablu-sata-p-214.html

Si poti folosi orice HDD notebook/SSD la el fara alimentare suplimentara.

Televizorul e modelul 40ES6100 deci e model 2012. Nu știu ce usb are dar la laptop am usb 2.0.

Am văzut că scula de mai sus e doar în Germania disponibila. Vreau un HDD normal capabil sa ruleze toate formatele media menționate mai sus. Nu este? :P

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

eu am una la lucru si nu are nevoie decat de o alimentare. Majoritatea HDD-urilor moderne de laptop consuma sub 500mAh.

te referi asadar strict la HDD interne de laptop.

eu am un bluray player cu usb si am conectat un HDD extern (seagate goplex de 1tb) si NU merge prin simpla alimentare de la bluray. am cautat in draci splitere de usb... si am gasit unul in casa (nu stiu de unde-l am). avand 2 porturi usb bluray playerul am incercat sa cuplez la 2 porturi dar unul e in spate si unul e in fata. a fost ca in filmele cu prosti: nu ajungea cablul... deci am ramas tot in aer... ;)

@ tyler durden - nu te grabi. pretul e F. mare pe emag. pe alt site e cu 40 lei mai ieftin... sa zicem 20 daca trebuie sa platesti si transportul. http://www.cel.ro/hard-disk_uri-externe/hdd-extern-seagate-backup-pluus-500gb-usb-3.0-black-l/

scuze de antireclama dar EMAG nu mai e ce a fost.

M-am uitat și la alte magazine, și da este mai ieftin dar cu transportul ies cam tot pe acolo așa că l-am luat de la eMag pentru 10-20 de lei în plus pentru că au o politică foarte bună de returnare + că-mi vine mâine deja.

Edited by Tyler Durden

Conteaza mult garantia, politica de retur, service rapid si de calitate. Astea fac si preturile ridicate sa para mici. :P

Corect. Cum s-ar fi derulat povestea cu repararea note-ului meu, acum cand a picat, daca as fi luat un telefon mai ieftin, de pe un site obscur?

Chiar mi-ar fi schimbat placa de baza un service obscur de cartier? Ma indoiesc.

Interesante argumente.

Cel.ro nu e un site obscur. Vă garantez asta. Oricum achiziția s-a făcut.

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk 2

• 10 months later...

HDD Extern Seagate Expansion 2TB sau HDD extern WD My Book 2TB ???

Salutare,

Ma intereseaza sa cumpar un HDD extern pentru jocuri (xbox) si filme. Am gasit doua HDD externe - http://www.emag.ro/hdd-extern-wd-my-book-2tb-3-5-usb-3-0-cloud-backup-negru-wdbfjk0020hbk/pd/DDGFJBBBM/ sau http://www.cel.ro/hard-disk_uri-externe/hdd-extern-seagate-expansion-2tb-usb-3.0-32mb-7200rpm-negru-l/

Nu stiu care dintre cele doua merita mai mult.

Ma ajutati cu sfaturi, pls.

Multumesc.