Clicky

Jump to content

Cat ne "costa" un smartphone sau, mai exact, care este pretul lui real ?

didi

Recommended Posts

Un smartphone, pe langa faptul ca e "smart" are nevoie si de niste, sa le zicem, accesorii sau utilitati.

De ce spun asta ? pentru ca un smart n-ar "rezista" in primul rand fara net deci automat un cost suplimentar.Unii ar putea spune ca n-ar concepe ca smart-ul lor sa nu aibe o protectie fizica gen husa, carcasa sau barem o folie pe ecran :), deci alti bani.Altii doresc si o "protectie" virtuala asa ca sunt nevoiti sa "puna mana pe card" si sa-si cumpere o aplicatie de acest gen.

Cei impatimiti de muzica doresc un altfel de casti decat cele standard iar cei pentru care smart-ul reprezinta un stick la "purtator" doresc un SD Card cu multi GB, soferii au nevoie si de un suport auto si uite asa, smart-ul incepe sa devina un fel de "sac fara fund", de aici si intrebarea din titlu :

Cat ne costa de fapt un smartphone ?

Sa o luam sistematic :) :

Cand mi-am luat S2-ul primul lucru pe care l-am facut a fost (separat de optiunea My Smartphone 10 existenta deja in abonamentul de la Orange, mai exact 9,37 euro / 512MB) sa-mi pun o folie mata pe ecran contra sumei de 35 RON (cu ciubuc cu tot :) ).

Apoi "a venit" o carcasa spate ILEX (una "soft" si la propriu si la figurat) de doar 20 RON.

Mai pun apoi un suport auto de 40 RON iar cand am "descoperit" aplicatia tTorent :) , m-am decis sa mai dau banii si pe un card de 8 GB la doar 35 RON pentru a nu incarca memoria telefonului (suficienta dealtfel) cu serialele consoartei :).

Au urmat apoi aprox.10 RON aplicatia GalaxSIM Unlock (telefonul se blocase in vechea retea in urma falsh-uirii JB-ului) si alti aprox. 15 RON pentru aplicatia Cerberus.

La un mic calcul am ajuns la suma de 155 RON si asta, din cate observati, fara "alte preparatii" :), voi ???

-Internet suplimentar(1GB Vodafone):12 EUR,adica 54 Lei

-Carcasa protectie: 59.90 Lei

-Card SD clasa 10 32GB: 30 EUR,adica135 Lei

-Folie protectie(2 buc): 10 EUR,adica 45 Lei

-Husa flip: 2.98 GBP,adica 20.76 Lei

-Suport masina: 6.49 GBP,adica 34 Lei

Pana acum un total de 348.66 Lei(curs euro la 4.5 lei)

PS.De aplicatii cumparate nu mai vorbesc.....

Pe mine m-a pus naiba sa cumpar telefon la mana a doua :( . Deci:

-350 de lei telefonul-Nokia N900

-35 lei o baterie noua originala cu aia veche la schimb care nu mai tinea deloc.

-65 de lei pentru un contact dezlipit dupa placa de baza ce ma enerva foarte mult deoarece la inchiderea slide-ului se inchidea de tot.

-30 de lei pentru o alta reparatie de asta data mufa USB era dezlipita dupa placa de baza si a necesitat inlocuire.

La accesorii m-am gandit la o pereche de casti Sennheiser HD 202, dar asta cand mai fac niste banuti, si cam atat deocamdata.

-3 euro/luna internet nelimitat webnwalk.

Edited by ionel

Cat nu am avut bani am cumparat telefoane la mana a doua. De anul trecut am Evo 3D, cumparat nou, pentru ca a fost la oferta. De acum tot asa as merge, deja am trimis o dat telefonul in service :(

Aici sunt total de acord. Dupa ce am patit cu telefonul asta, m-am jurat ca-mi iau doar telefoane noi. Dar na anul trecut a fost cam seceta, si am ales calea mai usoara. Si am mai avut un Nokia C5, tot la mana a doua dar era luat de la o ruda, cu garantie valida, si cu tot ce era in cutie, care m-a tinut un an, si a murit tragic intr-un hack esuat :)))

ohohooooooooooo!

htc evo 3d-ul meu a beneficiat de:

husa fliptop - nu retin pret

husa book-case - comandata din UK cu 4 lire + 2,4 lire transport

folie ecran - pusa DUPA ce am spart ecranul

reparatie ecran 1 - 180 lei

reparatie ecran 2 - 420 lei

suport auto original htc - doar asta a fost 240-260 lei (nu retin)

2 cabluri usb (ca doar deh... cine e "chiabur" si are 2 laptopuri + car audio cu USB player are nevoie de cabluri)

aplicatii: jocuri + aplicatii de backup and other good stuff cam 150 lei pana acum.

asadar eu am cheltuit INCA ODATA pretul telefonului.

dar am economisit la abonamente... am abonament de 5 euro orange redus la 2.5 euro.

eu sunt printre cei care cred cu tarie ca NU AI NEVOIE DE NET (3g sau alte "g" uri pe smartphone). motivul? oradea e plina de retele DIGI gratuite.

stau la primarie si astept... am digi...

stau in parc sau pe malul crisului... am digi...

stau in zona cu multe crasme si baruri din centru... am digi...

daca NU am digi si nici wi-fi uri disponibile... si e MUSAI sa iau un mail sau sa postez un update pe facebook (hai sictir)... atunci ma conectez pe 3g si platesc niste centi la orange.

mai mult, antivirusul, e setat astfel incat sa NU PERMITA nici unei aplicatii accesul la 3g. deci, nu am costuri suplimentare... ever!

Edited by dtatar