Clicky

Jump to content

De ce e mereu vina developerului?

Recommended Posts

De cand sunt developer am intalnit tot felul de situatii. Unii au autonomie slaba cu nu stiu ce kernel,le merge greu un launcher (nu cel stock),altii au battery drain provocat de vreo aplicatie si tot timpul "farfuriile se sparg in capul meu",ca developer,desi vina nu imi apartine in totalitate.

De exemplu,mi-a spus cineva ca nu poate sa flash-uiasca arhiva cu noul meu ROM. Bun,verific arhiva si constat ca updater script nu era scris bine. No problem. Modific ce era de modificat,testez arhiva in telefonul meu,constat ca merge asa ca o upload-ez pe internet. Au incercat-o 5 useri iar tuturor le-a mers acum,in afara de cel care avusese problema. Ei bine,aici nu mai e vina mea.

Mai sunt cazuri de battery drain provocate de un custom kernel sau o aplicatie. Bun,ii rog sa intre in aplicatia de diagnostic (am pus-o acolo ca sa imi usurez misiunea de "detectiv") si ma trezescca unii nu o mai au pentru ca li s-a parut inutila. Stai putin,eu nu pun aplicatii inutile ca LG.

Un developer stie ce combinatii sa faca pentru o performanta optima,dar cand userul isi baga nasul prin system si sterge la intamplare nu mai e vina noastra. Totusi,tot noi suntem scosi drept vinovati :(

De ce e mereu vina developer-ului?

Aaaaaa, pai ce spui tu aici e valabil peste tot. Nu doar peste tot in software development, ci peste tot.

Sa-ti dau si eu exemple din munca mea: program de conta, lucreaza cu el, bineinteles, o contabila.

- Am primit o eroare.

- Ce eroare ?

- Nu mai stiu, ca am dat Enter.

- Bine, dar era o fereastra unde scria codul erorii si scria sa mi-l comunicati. Altfel cum sa va ajut ? Spuneti-mi macar ce faceati in momentul acela ? (in general, dupa un timp, iti dai seama cam ce ar putea fi)

- Pai nici asta nu mai stiu, ca s-a intamplat ieri. Dar va rog sa ma rezolvati repede, ca maine am un control de la Finante.

Ca sa nu mai vorbesc de un nene care vroia program de conta pe telefon.

- Buna ziua. Puteti sa-mi mutati programul pe telefon ?

- Buna ziua, nu. Pot sa va fac o interfata catre programul de pe server si sa rulati pe server, dar de pe telefon.

- Pai nu, ca eu plec in concediu si nu am net. Vreau sa am aceeasi aplicatie, cu toate datele, pe telefon.

- Dar "toate datele", la dvs. inseamna cam 30 GB. Plus ca telefonul nu o sa duca toate calculele, indexarile, rapoartele, ca e telefon, nu PC.

- Atunci imi pare rau ca m-am incurcat cu dvs. Trebuia sa ne spuneti de la inceput ca nu puteti.

Inutil sa zic ca acel "inceput" era cam acu' vreo 15 ani.

Daca Feri te-a sfatuit sa nu mai dai like-ui, eu te sfatuiesc sa inchizi telefonul, sa vezi ca nu mai ai drain :D

Nu sunt eu cel cu battery drain,ci un user al ROM-ului meu care trebuie sa imi trimita niste screenshot-uri ca sa identific problema :)

Telefonul meu merge bine-mersi :D

Problema este ca fiecarui user ii este mai usor sa-si ascunda nestiinta, in spatele vorbelor adica mai pe romaneste sa arunce pisica moarta in ograda developerului. Eu sincer sa fiu in locul tau m-as lasa de aventurile astea cu creat ROM-uri pt ca pur si simplu unii oameni nu merita. Nu merita sa-ti pierzi timpul pe ROM-ul lui amarat, ca apoi sa te faca albie de porci. Mereu i-am admirat pe oamenii care si-au pierdut timpul sa scrie ori o aplicatie, sau orice care sa ma ajute, si pe mine la ceva, pentru ca omul respectiv isi da din timpul lui, mai mult decat compania X, care dupa ce te-a prins de nas, cu nu stiu ce telefon si ti-a luat banii se face ca a uitat complet de tine ca user, se ascunde in spatele unor afirmatii de genu ca telefonul nu suporta nu stiu ce chestie si gata s-a spalat pe maini de responsabilitate.

Vorbesc din proprie experienta, pt ca efectiv telefonul meu este mort d.p.d.v al suportului(bine l-am luat si la SH :D), dar am gasit suficiente aplicatii scrise de pasionati fara de care telefonul meu era doar o caramida.

Edited by ionel

Pe vremea cand lucram ca admin de retea, tot cu o contabila aveam probleme: daca vroia sa vada niste date, ea nu cauta in aplicatie, nu filtra, nu facea rapoarte pe ecran. Nu, ea dadea la listat zeci de pagini ca sa citeasca o valoare. Ma ia deoparte directorul economic, ca ce facem cu tanti, cum o convingem ? Ii zic lasati pe mine ca am o idee. Ce am facut ? Aplicatia nu era facuta de mine (pe vremea aia eram baiat cuminte), nu puteam umbla la ea. In schimb puteam trimite mesaje prin retea (Novell cu statii NW-DOS, pentru cine e curios). Si i-am facut un script care sa-i afiseze un pop-up de fiecare data cand trimitea la listat cu nr. pagini si cat costa. Atat. Trece o zi, trec doua, trec trei, nu primesc nici un feedback, in general ma suna de 20 de ori pe zi pentru orice rahat. Dupa o saptamana vine la mine in birou (prima data in 5 ani de cand lucram acolo) si imi spune: "Nu stiu ce are calculatorul meu (cu asta incepea orice reclamatie de a ei), dar de ceva timp imi scrie pe ecran cat listez si cat costa". "Mai, nu stiu, o sa sun la Bucuresti sa vad daca au modificat ceva". Sun la Bucuresti, in prealabil vorbisem cu contactul meu de acolo sii ii spusesem sa fie pregatit si ala imi spune povestea invatata: "Conform noilor norme ale Ministerului Padurilor si Apelor, fiecare program de conta trebuie sa trimita automat consumul de hartie". Din acel moment am scapat de tonele de listinguri. Si atentie, chestia se petrecea inainte de Internet sau email, pe vremea fax-urilor si telex-urilor. Acea userita nu si-a pus intrebarea "Bine, bine, dar cum transmite la Bucuresti ?"

De aia zic, pe user trebuie sa-l iei asa cum e. Sunt putini, foarte putini cei care pot fi educati si si mai putini cei care se lasa educati.

In 90% din cazuri e vina userului.Chestia cu flash-ul de ROM e ca si cu posturile la TV, nu-ti place ce vezi, muta canalul NU critica.

Daca intalnesc un ROM prost, nu-l mai instalez niciodata indiferent cate update-uri mai apar pe urma.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Am citit un articol care spunea ca deschiderea asta a telefoanelor Android nu e un lucru bun, pentru ca "tot prostul" se apuca sa flashuiasca un ROM, apoi isi face de cap cu ROM-ul si la prima problema da in cap developerului. Multi nici nu citesc instructiunile scrise negru pe alb si sar cu reprosurile. Daca vrei sa spui ceva, spune ca "nu recomanzi" dezinstalarea acelor aplicatii si ca daca le-au dezinstalat, nu poti sa oferi un feedback bun. Nici un utilizator mediu nu va privi cu ochi bun un mesaj "nu dezinstalati aplicatia X pentru ca asa spun eu".