Clicky

Jump to content

Trebuie internetul mobil sa fie limitat?

Sondaj:  

21 members have voted

1. 1. Trebuie internetul mobil sa fie limitat?

Recommended Posts

Sunt utilizator de internet mobil din februarie 2009 de la Orange pentru ca stau intr-o zona in care RDS are retea din '85,deci nu ofera net (Celtron -> TerraSat -> RDS,wow,e mai batrana ca mine :P),iar UPC nu exista in orasul meu (aia ce fac cu banii de nu se extind?). De RTC nu va mai spun...In 2001 parintii au facut cerere pentru telefon fix,iar ei au spus ca n-au "casute". Surpriza mare in 2009 cand a venit un angajat la noi la usa ca sa ne spuna ca avem o cerere si acum s-au elibnerat "casute" si ne-a intrebat daca vrem sa ne abonam. Say what? Dupa 9 ani. Asa se face :D

In fine,de asta utilizez net mobil pe post de net principal si ma "seaca" limitarile astea.

Viteza mea minunata acum:

2518885179.png

Back to The Flintstones,baby!rant.gif puke.gif Pentru asta platesc eu 10e lunar.

Ei se lauda cu 43.2/100 Mbps dar limiteaza la 0.12 dupa 3GB de trafic. Pai aia ii termin in 3 zile. Mi s-ar parea corect sa dea 1 Mbps,dar fara limita de trafic.

Voi ce ziceti?

Normal ca o sa zicem ca vrem nelimitat si cu 100 Mbs si 1 euro/luna. Problema e ca, pe langa partea comerciala mai e si aia tehnica. Sa stii ca si Orange are "casute", nu doar Romtelecom.

Am fost la concert Rolling Stones, concert sposorizat de Vodafone si, in timpul concertului nu am putut suna pe Vodafone. Pentru ca toti de pe stadion sunau sa asculte si bunica concertul. Si li se terminase "casutele". Inteleg ca stai intr-o zona vaduvita din punctul asta de vedere. In timp ce eu am tot mobil 18 GB cu 19 euro. Si asta doar pentru ca in TM e mai multe "casute", ca altfel nu aveau de unde sa-mi dea la pretul asta.

Asta nu e exprimarea mea,ci a celor de la RTC :D. Au fost tari cu "casutele" lor cu tot :)

Dar Orange cum a putut sa dea nelimitat la Colibri 25 o perioada? De ce acum nu pot? De ce se lauda cu mega-viteze. Eu n-am prins in ultimul timp mai mult de 2Mbps. Asta cu modem nou-nout de 21.6 intr-un oras in care se lauda ca au retea de 21.6 (Craiova).

M-as multumi doar cu 1Mbps,dar sa fie constant.

Acum incerc sa ii conving pe cei de la RDS sa ma treaca la GPON. Am dus accepte de la administratie. Acum,cand or veni,sunt bine-veniti :)

Trebuie sa se laude si ei cu ceva. Peste tot exista "dead spots", am identificat numai eu vreo 3 in drumul meu spre munca (folosesc cartela Orange). Toate ofertele alea "nelimitate" au avut o limita undeva, doar ca era mai sus. Nici un furnizor de telefonie mobila nu poate sustine oferte de genul asta pe termen lung. Eu folosesc o cartela Digi pe tableta de vreo luna si sunt multumit, am peste tot WiFi si nu stau exclusiv pe netul mobil.

• 1 month later...

Eu folosesc o cartela Cosmote cu internet nelimitat cu 3 euro/luna. Plus minutele incluse, care sunt absolut ok pentru mine. nu stiu cat poate prinde pe un telefon cu un modem mai bun , insa sunt foarte multumit. Nu am "dead spots" sau nelimitat dupa o anumita ora sau noapte ca la Orange. Nelimitat oricand. perfect :):D

Din punctul meu de vedere trebuie să fie nelimitat. Mie îmi este ușor să emit această idee pentru că în abonamentul meu lunar, internetul este nelimitat. Dar de când am descoperit Tapatalk, Actualități și altele.....nu cred că s-ar putea fără.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Eu cu nelimitat consum cam 4-5 GB pe luna. insa nu stiu daca ati vazut, in America T-Mobile s-a "revizuit", scotand si ei 4G si abonamente cu minute, mesaje si internet nelimitat plus ca poti pleca oricand de la ei sa te muti la un alt operator. Deci daca iti iei un telefon, iar la putin timp apare un altul mai performant (folositor in cazul posesorilor de HTC :) ) nu trebuie sa mai astepti 2 ani.

Edited by IliciAndr3y

Eu cu nelimitat consum cam 4-5 GB pe luna. insa nu stiu daca ati vazut, in America T-Mobile s-a "revizuit", scotand si ei 4G si abonamente cu minute, mesaje si internet nelimitat plus ca poti pleca oricand de la ei sa te muti la un alt operator. Deci daca iti iei un telefon, iar la putin timp apare un altul mai performant (folositor in cazul posesorilor de HTC :) ) nu trebuie sa mai astepti 2 ani.

Nu poti compara T-Mobile cu Vodafone Romania...in Sua un operator are cateva zeci/sute de milioane de utilizatori in timp ce in Romania abi se lauda cu cateva milioane...asta e diferenta...in Sua deasemenea iti permiti sa iti iei abonament de cateva sute de dolari pe luna...in schimb in Romania e la moda abonamentul de 4 euro...Poate o saa prindem si noi ziua in care internetul v-a fi nelimitat si la un pret accesibil nu 3 gb nu 5 gb nelimitat si nu cum e acum dupa x GB se trece la viteza de 256kbps pentru ca e bataie de jos sa downloadezi muzica/aplicatii cu 70 kbps...sau macar sa faca retele wireless in toate marile orase..Dca nu stiati Bucuresti-ul se lauda cu internet wireless gratis la metrou...surpriza ca sa beneficiezi de el trebuie sa iti faci cont la RCS si iti poti face doar daca esti abonat RCS/RDS (iti cere numaru facturii ,CNP etc)

Nu poti compara niciun serviciu romanesc cu unul american. Si intr-adevar, salariul lor lunar este mai mare decat salariul nostru mediu pe un an. Plus ca lor la un abonament cu aceeasi valoare nu li se mai cere vreo 900lei sau si mai mult( poate dubulu) li se ofera gratuit sau cu 99$. 

• 1 month later...

Prefer wifi. Am internet inclus in abonament 700 MB pe luna si pot spune ca imi ajung de obicei dar sunt si luni in care "cer supliment" de cate 100 de MB pentru 0.5 euro. Eu cred ca ar trebui ca operatorii sa se axeze pe internet si pe voip mult mai mult, mesajele si apelurile or sa ajunga in timp istorie. Insa nu cred ca se vor axa prea curand pe internet.

Nu poti compara T-Mobile cu Vodafone Romania...in Sua un operator are cateva zeci/sute de milioane de utilizatori in timp ce in Romania abi se lauda cu cateva milioane...asta e diferenta...in Sua deasemenea iti permiti sa iti iei abonament de cateva sute de dolari pe luna...in schimb in Romania e la moda abonamentul de 4 euro...Poate o saa prindem si noi ziua in care internetul v-a fi nelimitat si la un pret accesibil nu 3 gb nu 5 gb nelimitat si nu cum e acum dupa x GB se trece la viteza de 256kbps pentru ca e bataie de jos sa downloadezi muzica/aplicatii cu 70 kbps...sau macar sa faca retele wireless in toate marile orase..Dca nu stiati Bucuresti-ul se lauda cu internet wireless gratis la metrou...surpriza ca sa beneficiezi de el trebuie sa iti faci cont la RCS si iti poti face doar daca esti abonat RCS/RDS (iti cere numaru facturii ,CNP etc)

Trebuie sa bagi ca acasa username si parola de la net si apoi........reteaua este supraincarcata si nu se conecteaza :))

in fine, am testat doar la statia de metrou Semanatoarea (Petrache Poenaru in prezent).

Am votat DA, nu pentru nevoia acuta de net pe mobile ci din comoditatea de a nu urmarii sistematic traficul produs.

Am un abonament de firma de net unlimited valabil pe trei device-uri cu specificatia ca dupa valoarea de 3GB imi scade viteza.Nu-i consum niciodata insa imi ofera o "liniste", o siguranta.

De altfel acasa si oriunde e posibil folosesc WiFi, trec pe data mobile doar daca nu sunt multumit de reteaua wireless la care m-am conectat ad-hoc.

An votat ca nu ma intereseaza pentru ca eu tin ambele tipuri de conectare mereu ON, iar acasa si la serviciu am wifi la care ma conectez automat.

Am 500 mega pe telefon si 3giga pe tableta si nu i-am consumat niciodata pe motivul expus deja.