Clicky

Jump to content

Nokia la 2 ani de la adoptarea WP, sau cum sa aduci o companie profitabila in pragul falimentului?

Recommended Posts

S-au implinit doi ani de cand Stephen Elop a iesit in fata spunand ca Nokia isi va abandona platforma in-house Symbian si va adopta......WP. O decizie absolut aberanta cand Nokia avea in curtea ei ceva mult mai bun. Ce s-a intamplat dupa aia toata lumea stie. Nokia s-a prabusit putin cate putin pana cand a ajuns sa nu mai conteze pe o piata dominata de Android si iOS. Chestiunea cea mai haioasa este ca Symbian asa hulit cum este el inca fura procente bune din cota de piata a Windows Phone. Am vazut 808 si abilitatile sale extraordinare, si m-a impresionat mai mult decat Nokia Lumia 920. In ciuda milioanelor bagate in marketing....Windows Phone nu prinde la public. DELOC. M-am jucat cu un Windows Phone vreo jumatate de ora...si ce pot sa zic despre el este ca este penibil...pur si simplu, si asta la o jumate de ora, nu mai vorbesc sa detin un asa smartphone. Am vazut Meego OS si m-am indragostit am zis ca Nokia e salvata, dar nenea Elop a avut grija ca Nokia sa cada si mai tare, si mai tare si mai tare. Eu personal nu stiu ce mai cauta omul asta aici. Voi ce credeti?

Un sistem de operare care are baza de utilizatori pe care o avea Symbian se dezvolta, nu se ingroapa. Ce, Android 1.6 se compara cu 4.X ? Greseala lor a fost ca s-au culcat pe lauri, in loc sa dezvolte cu adevarat sistemul de operare, sa-l aduca la cerintele pietei. Ca sunt juste cerintele pietei, ca pentru a face acelasi lucru cu Android iti trebui putere de calcul mai mare decat pentru Symbian, ca e bine ca lumea vrea customizare, ca de ce quad-core cand se poate si single-core, ca de ce 1,5 GHz cand se poate si 800 MHz, astea toate sunt subiecte de discutie la un pahar de bere (nu stiu daca finlandezii beau bere). Ei trebuiau, daca n-au mai fost in stare sa dea trend, macar sa nu-l piarda pe cel dat de altii.

Parerea mea e ca nu mai aveau ce face. Trenul il pierdusera deja, l-au luat pe urmatorul, adica WP. Mai ramane de discutat daca trenul Android era mai bun decat trenul WP. Pai hai sa vedem procente: peste 70% din WP sunt Nokia. Nokia e privilegiata in fata MS. Cate privilegii puteau primi de la Google fara sa se supere HTC, Motorola, Sony si mai ales Samsung ? Nimic, pentru ca si atunci si acum, Samsung e vioara intai pe Android. Si nu puteau fi dati la o parte cei care dau tonul la telefoane si tablete cu Android. Se poate spune ca ar fi vandut mai multe telefoane cu Android decat vand cu WP. Ca tone de fosti fani Nokia trecuti la Android ar fi revenit. N-as baga mana in foc. Samsung ar fi avut de unde scadea pretul pentru a-i retine. Si apoi mai este un mare clenci: Google Maps contra Nokia Maps. Navigatie online contra navigatie offline. La acelasi pret.

Eu zic ca asa cum sunt acum lucrurile sunt cel mai bine pentru toata lumea. Avem 2 SO mari si unul micut, dar in crestere ? Am fi avut doar doua. Avem de unde alege.

Si pana la urma, nu e treaba mea ca Nokiei iar fi mers mai bine in situatia X sau in situatia Y. E fix problema actionarilor. Eu, ca si utilizator, sunt multumit ca e inca pe piata si nu ma roade catusi de putin ca nu mai e cu Symbian sau nu e cu Android.

Cred ca cea mai mare greseala a celor de la Nokia in 2010 a fost ca nu si-au rescris softul lor Symbian^3 pe ARMv7. Au ramas la ARMv6 si asta i-a costat enorm. Inertia era evidenta, in special daca ne gandim ca in 2010 a fost adus Elop ca CEO, deci o schimbare de lider. Cand o companie schimba liderul mai ales cum era Nokia era clar ca era ceva putred in Danemarca, ca ceva nu mergea. Sunt sigur ca actionarii schimba liderul daca nu le convine.

Insa ceea ce s-a intamplat dupa nu inteleg.

Eu inca am ramas la ideea ca Elop a fost si este un cal troian in curtea celor de la Nokia. O sa-mi prezint teoria, care pare putin a conspiratiei dar eu zic ca este destul de reala.

Deci in toamna lui 2010 Nokia a lansat Nokia N8, C7, C6-01, E7, E6, care erau slabe din punct de vedere hardware in special pe partea de procesor, memorie RAM, si decodare video fata de concurenta. S-au adaugat buguri cu carul, o relativa lipsa de aplicatii, si lipsa autofocusului la camere. Inca mi-aduc aminte cat de scandalizati erau cei din IT&C de lipsa autofocusului. Symbian se descurca cu resurse putine, replica destul de simpatica a celor de la Nokia. Concluzii

1) s-a mers pe decredibilizarea Symbianului, care era plin de buguri si apoi pe decredibilizarea altei functii importante a telefoanelor de la Nokia-camerele.

A venit vestea ca fulgerul ca Nokia renunta la Symbian. Scadere dramatica a actiunilor pe bursa, pierderi masive de capital. BUUN.

Inca un prilej ca Elop sa treaca mai departe. Nokia mai avea la sertar un proiect un nou sistem de operare bazat pe Linux. Compus din Maemo de la Nokia si Moblin de la Intel, bazat pe ARMv7, un rival pe masura Androidului sau mult mai bun. Rezultatul Meego OS 1.2 Harmattan, ce rula pe Nokia N9 si N950. Sistem de operare primit cu caldura de toata lumea pentru rapiditate, simplitate, multitasking in timp real. S-au spus multe despre el, ca acesta va fi salvatorul celor de la Nokia, ca in sfarsit au mai inovat si ei ceva si nu au stat chiar degeaba. Aici vine din nou Elop si distruge tot. Nokia N9 va fi singurul telefon ce va rula Meego OS. Nu am inteles argumentele expuse de Elop atunci cum nu le inteleg nici acum. Dar atunci s-a vazut ca are rolul de defector, si ca face jocul murdar al celor de la Microsoft.

2012 a fost un an fara importanta in afara de Nokia 808 si noile telefoane cu WP8+ca Lumia 800 si 900 nu vor pimi upgrade la WP8, scaderea dramatica a vanzarilor, pierderi uriase de 3 miliarde de euro, vanzarea Qt catre Digia si cam asta e istoria. Nokia a fost lasata fara nici o solutie de scapare succesul sau falimentul fiind singurele optiuni. Singura care se vede bine este cea a falimentului chiar daca au iesit pe plus in trimestrul 4. Despre asta vorbesc, despre TRANSFORMAREA NOKIA DINTR-UN MARE URS POLAR IN PECHINEZ.

Apropo de Meego si N9, mi-am batut pateul de ei pe Facebook si i-am intrebat daca o sa lanseze un nou telefon cu Meego de genul: ,,Vreau sa stiu daca anul acesta Nokia va lansa un smartphone cu sistem de operare Meego OS, ca sa stiu daca se merita sa mai stau pe Nokia sau sa ma duc spre altceva. Nokia N900 vrea si el un inlocuitor...dar uraste seria Lumia...vrea un frate mai mare cu Linux. Astept raspuns''.

RASPUNS:

momentan nu avem asa ceva in plan. Daca esti fan Meego, exista N9. Deci momentan

Edited by ionel

Samsung a ajuns vioara intai prin truda si multa reclama. Nokia ar fi putut sa cantareasca mult in ecosistemul Android. Ar fi stat mult mai bine decat stau acum cu Windows Phone. Detin 70% din mai putin de 10% din piata. Ceva imi spune ca e cam putin. S-au temut sa mearga pe mana Meego si au pierdut mai mult decat anticipau. Trebuie sa intelegeti ca Symbian era o platforma fara viitor (ca sa nu spun moarta) si Nokia a vrut altceva. Eu sunt sigur ca as fi cumparat un Nokia cu Android, am mai spus-o pe aici. Nu cred ca ar fi fost o problema cu Nokia Maps si Google Maps, pe fiecare telefon serios exista 2 (HTC are propria solutie de navigare).

Daca dezvoltau Meego in continuare nu aveau nevoie de nici un Android. Un sistem de operare foarte simplu de utilizat, rapid, cu multitasking in timp real, pe Android multitaskingul real a venit abia cu ICS si Galaxy Nexus, deci sansele de reusita erau foarte mari. Insa ceea ce a facut Elop a aratat tuturor ca este un fanatic WP. Bineinteles Symbian a fost mult timp lasat cu multe hibe, si asta l-a imbatranit. Mult timp s-a vandut din inertie, pe baza renumelui, si nu neaparat datorita calitatii software. Am avut Symbian, si se bloca, i se facea ecranul alb, trebuia sa-i scot bateria sa i-o pun la loc si multe alte probleme.

Am mai vorbit despre asta, cred ca tu nu ai prins posturile. "Daca" dezvoltau Meego... Nu au dorit asta niciodata la nivel inalt, unde se iau deciziile importante. Am avut si eu Symbian de top si mergea bine, insa nu se ridica la experienta pe care am avut-o si o am cu Android. Uita-te acum la Symbian Bella si Carla si vei vedea ca Symbian incearca, fara succes, sa copie Android si iOS (l-am vazut eu pe Nokia 808 PureView).

Cand mi-am luat 6020 mi l-am luat pentru ca un prieten de la Alcatel mi-a spus ca cei care se urca pe stalpii GSM au numai din astea, ca daca le scapa pe jos le sare capacul si bateria, le monteaza la loc si n-au nimic :)

Nokia face in continuare telefoane rezistente (un bloger zicea ca 920 e "un tanc"), problema e ca nu toata lumea lucreaza pe stalpi.

In legatura cu MeeGo am postat un rezumat al unor discutii cu insideri, care ziceau ca de fapt Intel nu si-a facut treaba. Conducerea a ajuns la concluzia ca nu mai are rost sa dezvolte sisteme noi, ca nu-si mai permit sa astepte, ci au luat hotararea sa adopte ceva facut de altii si au si declarat ca renunta sa se mai ocupa de sisteme de operare, se vor ocupa doar de servicii, unul fiind cel de servicii de localizare. Asa au ajuns sa impinga in fata puternic HERE, care inseamna harti, navigatie, POI's, servici oferite companiilor (exista un serviciu special pentru "a te pune pe harta"), au achizitionat o companie care face 3D-uri.

Una peste alta, a fost o decizie manageriala aceasta schimbare de macaz: doar hardware si servicii. Tot ce inseamna programe pentru dezvoltatori MeeGo si Symbian au fost inchise, Symbianul a fost dat cu totul la Digia (initial a fost doar instrumentul de dezvoltare Qt), pana si forumul talk.maemo.org se muta de pe infrastructura oferita gratuit de Nokia in alta parte. Toate aceste miscari, care sunt mai mult sau mai putin vizibile utilizatorului obisnuit, arata un lucru clar: Nokia nu va mai face prea curand sisteme de operare smart. Singurul pentru care mai ofera asistenta, dezvoltare si programe pentru developeri este S40 (de pe Asha) si, bineinteles, WP. Celelalte doua nici macar nu mai apar aici http://www.developer.nokia.com/

Oricat le-am intoarce noi pe toate partile, oricat ar plange unii si altii dupa ele, Symbian si MeeGo sunt capitole inchise la Nokia.

Am mai vorbit despre asta, cred ca tu nu ai prins posturile. "Daca" dezvoltau Meego... Nu au dorit asta niciodata la nivel inalt, unde se iau deciziile importante. Am avut si eu Symbian de top si mergea bine, insa nu se ridica la experienta pe care am avut-o si o am cu Android. Uita-te acum la Symbian Bella si Carla si vei vedea ca Symbian incearca, fara succes, sa copie Android si iOS (l-am vazut eu pe Nokia 808 PureView).

Symbian Belle este pe 808 Pureview, Carla, nu cred ca o sa mai vina, pt ca daca ar vrea sa-l scrie pt multicore, ar trebui sa-l rescrie din nou de la 0, pe ARMv7. Cu mana pe inima iti spun ca Symbian nu copie nimic de la Android(bara de notificari a fost introdusa tot de cei de la Nokia pe Maemo 5 si preluata de Android si vorbesc in cunostinta de cauza), ci a luat cel mai mult de la Meego aici ma refer la icoane, look, in general, si a fost optimizat sa ruleze mai bine.

LE: Inseamna ca ma agit ca leguma in apa fiarta :)). Deci e clar ca nu o sa mai vedem Meego sau Symbian, implicit, un smartphone bazat pe Linux. Asta e e decizia lor pana la urma. Tot pe solutiile lor raman :)

Edited by ionel
  • 2 months later...

Se pare că lui Stephen Elop acționarii îi coc ceva urât. Se pare că și-au pierdut răbdarea ceea ce este ultimul lucru de care avea Nokia acum. Am văzut că Lumia 920 s-a vândut și mai bine pe primul trimestru al acestui an, decât în trimestrul 4. Deci până la urmă și WP prinde la public. Chiar dacă Elop nu mi-e așa simpatic...era mai bine dacă stătea mai mult pe la șefia Nokia. Mă gândesc că totuși măsurile adoptate de el au salvat Nokia până la urmă. Era interesant să vedem ce planuri de viitor avea cu compania.

http://www.phonearena.com/news/Nokia-chief-executive-Elop-taking-heat-from-investors-blamed-to-have-put-company-on-the-road-to-hell_id42761