Clicky

Jump to content
Alen

Rezolutie poze contacte

Recommended Posts

Va salut pe toti. Sunt nou pe acest forum si nu ascund ca mi-am facut cont datorita faptului ca de cca o saptamana sunt posesorul unui HTC One S (negru), varianta cu procesorul S4 la 1.5 GHz (verificat prin Quick System Info).

Pentru ca sunt un tipicar caruia ii plac lucrurile bine puse la punct, as avea si eu o intrebare pentru voi: de ce "icon"-urile contactelor din agenda (ma refer la pozele atasate contactelor) se vad atat de prost, total neclare, in momentul in care intri pe editare contact si poza iti apare pe toata latimea ecranului ?

Mentionez ca am cautat sa folosesc pentru contacte poze facute la o rezolutie cat mai buna, dar dupa cum probabil stiti, telefonul nu-mi permite sa folosesc toata poza, ci isi redimensioneaza poza (face un "crop") atat cat poate el sa duca, probabil. Chiar si asa, cand intru pe vizualizare contact, poza respectiva este extraordinar de neclara.

Exista solutii pentru a scapa de acest neajuns ?

La telefonul meu anterior (un Nokia 700) (http://www.gsmarena....ia_700-4021.php)), pozele de la contacte (inclusiv cele care imi apareau cand apelam sau eram apelat de catre cineva din agenda) erau lacrima. E drept ca si displayul era mult mai mic , 3.2 '', dar totusi e o diferenta enorma si nu ma asteptam la asa ceva.

Sper sa nu fi postat subiectul gresit. Daca exista o sectiune despre eventuale probleme/nelamuriri despre HTC One S si eu n-am gasit-o, rog un moderator sa-l mute acolo. Va multumesc :)

Edited by Alen

Am avut si eu aceasta problema daca pozele erau luate de pe Facebook (atunci cand faci o legatura intre contact si profilul lui/ei de Facebook). Daca era sa le fi facut direct cu telefonul si apoi sa setez poza ca poza de contact, nu era nici o problema. Totusi problema s-a rezolvat in momentul cand am facut update la noul Jelly Bean, pe care si One S am auzit ca a inceput sa-l primeasca prin Europa. Asadar, va trebui sa astepti pana iti vine si tie update-ul. :)

Sa stii ca m-am gandit si la asta, Stefan. Intr-adevar, la unele contacte folosesc poza de pe Facebook (pentru ca n-am alta disponibila)si acolo m-am gandit ca nu trebuie sa am pretentii, dar am multe contacte la care aveam poze in vechiul telefon si erau de o calitate foarte buna. Evident ca le-am folosit pe acelea. Ba mai mult, ca sa fac si o alta proba, am facut ceva poze cu telefonul si am folosit si din ele, dar schimbarea n-a fost spectaculoasa. Tot destul de prost se vad.

Ar fi bine daca s-ar rezolva cu update-ul la 4.1 :) La tine se vad foarte clar ?

Ciudat. La mine cand foloseam o poza facuta chiar cu telefonul, avea aceeasi calitate. Adica nu era alterata sau ceva. Acum folosesc exclusiv pozele de pe Facebook si se vad perfect. :)

Apropos de subiectul initial al topicului, am un amic care are S3 si cand il suna cineva, vede poza pe intreg ecranul.

La mine la note2, evident ca nu merge asa, asta ca sa ma scoata din draci, nu ca mi-ar trebui neaparat.

Pozele si la mine si la el, sunt poze normale, facute cu telefonul, si stocate in memoria telefonului.

Iti pot spune ca acel coleg de care vorbesc eu, ultimul lucru pe care l-ar face, ar fi sa instaleze ceva.

A trebuit sa ma rog eu de el sa-si cumpere telefonul ala, iar de instalat aplicatii, abia i-am instalat mess-ul.

Haideti sa incercam sa discutam fiecare problema in topicul ei, de asa maniera, incat atunci cand cineva cauta printre titluri, sa si gaseasca ceva.

Topicul asta este pentru rezolutia pozelor contactelor si vad ca se discuta despre nu stiu ce sunete.

Referitor la subiectul topicului care se pare ca a fost uitat, la Note, Note2, S2, cand sunai un contact care avea poza, o afisa intr-un patrat cam de 30/30mm.

Astazi am gasit de fapt, cam de ce facea asta, pentru ca ma exaspera ideea, vazand ca la colegul meu cu S3, cand suna, ii afisa poza pe aproape tot ecranul.

Solutia, cel putin pentru telefoanele pe care le-am enumerat mai sus, este ca in poza contactului, sa o editati si, fie faceti o poza noua, fie folositi una existenta, si sa selectati din functia crop care o sa va apara, o cat mai mare zona.

Astfel, atunci cand sunati sau veti fi sunat de catre un contact care are poza in agenda voastra, va va aparea poza pe aproape tot ecranul, mai putin partea de jos a lui, unde vor fi comenzile.

LE: Am separat eu comentariile care tratau alte probleme decat titlul topicului.

Discutiile pot fi regasite aici.

Am instalat-o și eu și mi s-a părut o idioțenie pentru ca mi-a eliminat pozele pe care le aveam deja.

Ca sa o pot folosi, trebuia sa iau fiecare contact și sa-i aloc o poza, deși foarte multe contacte aveau deja poze.

Am dezinstalat-o cu mare succes.

Oricum, vroiam doar s-o încerc, telefonul meu știe sa facă singur asta.

Scris de pe cel mai tare patefon din lume, Note2

Dupa cum am scris si in alt topic, la 01 februarie mi-a intrat update-ul la Android 4.1.1 si am constatat cu aceasta ocazie ca nu mai sunt probleme cu rezolutia pozelor alocate contactelor. Pozele se vad foarte clar, deci e evident ca a fost vorba de un "bug" care a fost eliminat cu ocazia update-ului.

Tot cu aceasta ocazie am dezinstalat si aplicatia HD Caller ID pentru ca nu mai aveam nevoie de ea, mai ales ca dupa update-ul de sistem incepuse sa functioneze si defectuos.