Clicky

Jump to content

Contacte SIM

Recommended Posts

La ei in puctele de vanzari mai mari aveau sistemul de transfer date. Dar nu stiu in ce masura reusesc un recovery complet, trebuie sa fie si un angajat dibaci care sa stie ce sa faca.

Succes !

Se poat recupera datele (contacte, mesaje, apeluri) insa pentru asta ai nevoie de un SIM card reader, si o aplicatie de gen cum ar fi Data Doctor Recovery - SIM Card 3.0.1.5 sau alta.

De regula operatorii au asa ceva, ptr. tine nu merita achizitionarea, tinand cont ca un astfel de stick costa undeva pe la 90 euro SIM Recovery PRO

Edited by didi

Se poat recupera datele (contacte, mesaje, apeluri) insa pentru asta ai nevoie de un SIM card reader, si o aplicatie de gen cum ar fi Data Doctor Recovery - SIM Card 3.0.1.5 sau alta.

De regula operatorii au asa ceva, ptr. tine nu merita achizitionarea, tinand cont ca un astfel de stick costa undeva pe la 90 euro SIM Recovery PRO

pai la fel cum ai zis nu se merita achizitia ... asta e ... am sa ma consolez cu ideea ca am pierdut toate contactele dar ... asta data viitoare am sa fiu mai atent :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Pai orice contact poate fi salvat in memoria SIM, telefon sau contul gmail.

Daca le salvezi in memoria gmail (memorie, impropriu spus) le poti vedea de pe orice PC pentru ca le ai online.Pentru asta trebuia sa intri in contul tau de Gmail cu orice browser doresti.De exemplu, daca ai setat www.google.ro/ ca pagina de start a browser-ului, in partea de sus a paginii vei vedea Gmail, da click pe el, autentifica-te iar apoi in pagina Gmail vei observa in stanga sus (sub sigla Google) scris Gmail.Daca dai click pe el iti vor aparea 3 variante: Gmail, Agenda si Sarcini.

Selecteaza Agenda si-ti vei putea vedea contactele.De asemenea vei putea salva contactele sub forma unui fisier de tip CSV sau vCard pentru exportul lor pe alt telefon.

Dar salvare de pe SIM in memoria telefonului nu ai ? Ca asta e de cand lumea si pamantul ;)

Pai aici am gafat-o eu. Toate contactele le aveam in SIM si am vazut la o prietena ca (are si ea S2) ei ii apare o imagine cu cine o suna. Eu stiind ca asta e valabil doar daca ai contactele in telefon asa ca eu mi-am copiat contactele in telefon. Apoi m-am gandit la nu stiu ce c*c*t si m-am razgandit, totodata m-am gandit sa imi sterg contactele de pe telefon. Fiind si in ora de curs nu am fost atent la ce am selectat sa sterg asa ca m-am trezit fara contacte .... (P.S: stiu is prost)

Pai orice contact poate fi salvat in memoria SIM, telefon sau contul gmail.

Daca le salvezi in memoria gmail (memorie, impropriu spus) le poti vedea de pe orice PC pentru ca le ai online.Pentru asta trebuia sa intri in contul tau de Gmail cu orice browser doresti.De exemplu, daca ai setat www.google.ro/ ca pagina de start a browser-ului, in partea de sus a paginii vei vedea Gmail, da click pe el, autentifica-te iar apoi in pagina Gmail vei observa in stanga sus (sub sigla Google) scris Gmail.Daca dai click pe el iti vor aparea 3 variante: Gmail, Agenda si Sarcini.

Selecteaza Agenda si-ti vei putea vedea contactele.De asemenea vei putea salva contactele sub forma unui fisier de tip CSV sau vCard pentru exportul lor pe alt telefon.

Am intrat exact cum ai zis tu dar nu mi-am gasit contactele ... acuma intrebarea mea este cum imi pun contactele pe contul pe gmail ? trebuie mai intai sa am contactele pe telefon dupa sa intru in Setari->Conturi si sincronizare->selectez contul de gmail->si dau pe Sincronizare imediata ? sau merge si daca am contactele pe SIM ?

Sincronizarea contactelor cu contul Google MAY 17, 2011 – 8:18 PM

By Ovidiu Sîrb

Una dintre cele mai importante și folositoare funcții ale Android este sincronizarea datelor din telefon cu contul de Google. Acest lucru înseamnă că, odată introduse numerele în agenda Google, ele vor apărea automat în orice nou telefon cu Android (și nu numai – eu am sincronizat și un telefon cu WP7 cu contul de Google). Lucru util pentru cei care schimbă des telefonul pe care îl folosesc și o măsură preventivă în caz de pierdere sau furt al telefonului (după achiziționarea unui nou telefon, contactele nu sunt pierdute).

Cum trecem, însă, numerele din telefon în contul Google?

Există două opțiuni: cea evidentă și consumatoare de timp (modificarea fiecărui număr în parte) și cea rapidă.

Acest tutorial, bineînțeles, se referă la telefoanele ce rulează Android, însă de pasul 4 încolo e valabil și pentru alte telefoane.

Vom avea nevoie de:

- un telefon ce rulează Android icon_smile.gif

- acces la un computer

- acces la contul Google care rulează pe respectivul telefon

- acces la cardul SD al telefonului

Procedura:

1. Pe telefon, intrați la Contacts (sau People, în caz că rulați interfața HTC Sense).

2. Apăsați “Menuâ€, apoi “Import/Exportâ€.

contacte.png

3. Apăsați Export to SD, apoi OK. contacte1.pngcontacte2.png

4. În momentul în care aveți un fișier .vcf intrați în Gmail.

5. Dați click pe Contacts (1.), apoi pe More actions (2.), apoi pe Import (3.).

contacte3.png

6. În fereastra care apare, apăsați pe Choose File și selectați fișierul pe care vi l-a salvat telefonul pe cardul SD.

contacte41.png

7. Felicitări! Acum aveți numerele din telefon în contul Google – dacă vă resetați telefonul sau dacă vă luați altul, tot ce trebuie să faceți este să vă logați cu contul de Google în acesta și numerele se vor sincroniza singure! icon_smile.gif

daca nu este o alta problema am sa las si site-ul de unde am gasit topicul in caz ca cei ce vor urma acest topic nu au incredere : http://fandroid.ro/tutoriale-cum-sa-android/sincronizarea-contactelor-cu-contul-google.html ( - daca este vreo problema ca am facut publicitate la alt site puteti sa imi dati warn/barn si sa inchideti acest topic)

Edited by draganalex

Din cate stiu, poti exporta foarte simplu contactele pe cardul microSD doar selectandu-le si alegand optiunea Export. In momentul cand adaugi un cont Google, vei fi intrebat daca vrei sa importi contactele in contul tau. Poti sa si jonglezi cu contactele, sa le muti de pe contul Google in telefon si apoi pe SIM (sunt 3 locuri distincte). Poti forta sincronizarea intrand la conturile care se sincronizeaza, apasand pe contul tau de Google si fortand sincronizarea de acolo. Din momentul cand ai sincronizat contactele cu Google, le vei putea vedea in interfata de Gmail la Contacts. Eu nu am Samsung, insa procedura e similara pe toate telefoanele cu Android.