Clicky

Jump to content

Ce poti pati cand vrei sa furi ce nu iti apartine?

ionel

Recommended Posts

Poti pati ca mine. Astazi s-a implinit un an de cand s-a intamplat ceva ce mi-a deschis ochii. In urma cu 2 ani era prin magazine un telefon care mi-a placut foarte mult la vremea aceea, Nokia C5. Un telefon destul de scump pt ceea ce oferea de aceea m-am multumit sa-l iau la mana a 2-a. Toate bune si frumoase, functiona excelent, fusese pastrat destul de bine. Nokia oferea update-uri din 3 in 3 luni, mai ales cand vedeam ca incepea sa agate prin meniu, imi dadeam seama ca a aparut un nou update.

Imi dorisem foarte mult un Symbian, chiar daca avea pacatele lui, adica lag la redarea unor fisiere video(cele cu rez VGA in special) , cand deschideam destule aplicatii vreo 6-7 ca sa fiu mai exact, dar se achita cu brio de sarcinile de care aveam nevoie. Dar cautand pe un site niste teme pe care doream sa le instalez am gasit o tema super tare, si hai sa o instalez in telefon. Cand sa o instalez imi da o eroare ca are certificatul expirat. Bineinteles ca am cautat pe net solutii si am gasit niste programele de semnat aplicatii. Dar nu functionau toate, functionau de regula cele de care nu prea aveam nevoie. Si descarcam si instalam ca prostu asa fara nici o remuscare. Care mergea asa, mergea asa, care nu mergea o semnam si o instalam, iar care nu functiona nici cu semnare o rasplateam cu o injuratura printre dinti. Tot asa, tot asa, pana cand am observat ca am primit un update. Dupa asta telefonul functiona ireprosabil. Nu mai agata, si cam disparuse din lag. Dar problema cu aplicatiile a continuat. Asa ca ce ma pune dracu intr-o zi: hai sa-l hacuiesc. Am vazut multe astfel de sugestii pe net asa ca mi-am zis sa fac si eu acelasi lucru. Am descarcat sculele necesare si m-am pus pe treaba. Mentionez ca atunci ca si acum sunt lemn pe partea de programare. LEMN. L-am conectat la calculator am deschis programul am selectat firmware-ul care suporta hack 031.002 si i-am dat butonul de flash. A mers pana la 50% apoi telefonul meu a facut de doua ori ecranul alb ca un om care trage doua guri de aer inainte sa moara :D si gata, nimic. Programul s-a blocat telefonul a bazait violent si apoi liniste totala. Am asteptat vreo 10 minute poate o sa-si revina programul respectiv, dar nimic. Telefonul era mort. Am cautat firmware absolut toate versiunile de la lansare pana in momentul respectiv, dar la fiecare flashuire eram rasplatit cu acelasi lucru: programul se oprea la 90% si se bloca apoi imi dadea mesajul: NAND memory reports bad blocks. Innebunit l-am dus la un service dar mi-au spus ca s-a ars memoria NAND, si costa 50 de euro una noua. Pana la urma nu mi-am mai facut sange rau si am luat un Sony Ericsson CEDAR, un telefon simplu fara pretentii. Cat despre C5 l-am vandut pt piese cu 35 de lei adica de 10 ori mai ieftin decat dadusem pe el :(( . La vreo cateva luni am deschis o aplicatie de Symbian cu QT si m-a luat groaza ce era acolo. O gramada de cifre pe care nu le-am inteles, niciodata. Bineinteles ca atunci mi-am dat seama ca in spatele unei aplicatii sau a vreunui joc sta munca de multe ore a unui om, si ca eu in inconstienta mea furam munca altui om.

Va invit si pe voi sa va marturisiti experientele si parerile despre acest fenomen numit FURT.

Te felicit pentru acest moment de sinceritate!

Din pacate nu am avut experiente similare pentru ca nu agreez acest lucru.

PS Am un singur programel de navigatie "desfacut" dar pentru simplul motiv ca fabricantul nu ofera versiunea platita pentru Android si ca sa nu ma simt ata de vinovat il am instalat dupa ce am pus si unul cu licenta platita

Ce descri tu nu inseamna furt, altfel cum s-ar numi producatorii care iti vand telefoane la care nu mai primesti update in veci, cum i-ai defini pe developerii care-ti vand in decembrie aplicatii si nu-ti mai dau si actualizarea pentru anul viitor ???

Sunt pareri pro si contra asupra drepturilor de autor, asupra moralitatii in sine, e foarte greu sa ramai integru d.p.d.v moral atunci cand ai chiar si un singur program piratat si aici nu vorbesc doar de zona smartphone, ci vorbesc in general.

E greu sa te pastrezi "curat", chiar daca ai un Windows licentiat, folosesti doar aplicatii payed, asculti muzica de pe CD-ul autorului, daca, DOAR o singura data, ai vizionat un film descarcat de pe torrente, daca mecanicul (mai ieftin) la care mergi de ani de zile cu masina foloseste un program piratat (si tu sti asta), daca nevasta te bate la cap sa-i faci rost de un joc cu bile :) vazut de ea la vecina (joc pe care nu-l mai gasesti de cumparat) , daca si daca .....

Ce descri tu nu inseamna furt, altfel cum s-ar numi producatorii care iti vand telefoane la care nu mai primesti update in veci, cum i-ai defini pe developerii care-ti vand in decembrie aplicatii si nu-ti mai dau si actualizarea pentru anul viitor ???

Sunt pareri pro si contra asupra drepturilor de autor, asupra moralitatii in sine, e foarte greu sa ramai integru d.p.d.v moral atunci cand ai chiar si un singur program piratat si aici nu vorbesc doar de zona smartphone, ci vorbesc in general.

E greu sa te pastrezi "curat", chiar daca ai un Windows licentiat, folosesti doar aplicatii payed, asculti muzica de pe CD-ul autorului, daca, DOAR o singura data, ai vizionat un film descarcat de pe torrente, daca mecanicul (mai ieftin) la care mergi de ani de zile cu masina foloseste un program piratat (si tu sti asta), daca nevasta te bate la cap sa-i faci rost de un joc cu bile :) vazut de ea la vecina (joc pe care nu-l mai gasesti de cumparat) , daca si daca .....

Nu folosesc Windows licentiat :D, dar nu prea descarc dupa torrente. Asta cel putin in cazul meu. Descarcam inainte dar mi-am dat seama ca niciodata nu gasesti ceea ce doresti pe torrente. Ba au virusi, ori gasesti filme taiate, fara subtitrari, cu rezolutii mediocre, dar na asta-i riscul. Te gandesti serios sa nu mai furi doar cand patesti ceva cum am patit eu. Adica puteam sa nu fac asta dar in dorinta nebuna de a instala aplicatiile pe care le doream am facut pasul asta.

De aia si pedepsele din Codul Penal sunt de la... pana la..., pentru ca poti fi un hot marunt sau unul mai mare. Hotii foarte mari, cei mai mari, au imunitate si nu intra in discutie :))

Nu inteleg lupta absurda a unor firme producatoare de jocuri, filme, programe, de a impune drepturile de autor cu forta. Eu sincer as dori mai degraba sa fiu scutit de o raita prin magazin si sa platesc prin cateva click-uri jocul/filmul/programul de care am nevoie. Adesea m-am confruntat cu problema imposibilitatii gasirii unui film in magazinele de profil, si atunci recurgi la metode neortodoxe. O buna treaba ar fi punerea chiar de catre firma a jocului/filmului/programului respectiv pe mai multe servere de torrent. Eu platesc cat face treaba ei imi trimit torrentul si eu in 5 minute am ceea ce mi-am dorit. Dar mai degraba dau bani pe marketing decat sa investeasca in ceva care le poate aduce profit. Dar ei prefera sa ne lege decat sa faca ceva util pt ambele parti.

Eu mereu am descarcat dupa torrente,foarte rar cand am fost la cinema,de ce? Fiindca nu am cinema in oras,iar primul oras cu cinema este la 50 de km distanta,dar nu inteleg cand zici rezolutii mediocre?Sunt filme pe torrente si la 60-70 gb care sunt 1 la 1 cu formatul original.

Jocuri/aplicatii pentru Android cumpar deoarece sunt stabile,nu dau erori,dar se poate si mai bine.Pe IOS sunt mult mai bine facute,plus ca unele apar mai repede,pana si banalul Cut the rope avea o precizie mai mare pe IOS.Asta este singurul minus pentru Android.

Eu mereu am descarcat dupa torrente,foarte rar cand am fost la cinema,de ce? Fiindca nu am cinema in oras,iar primul oras cu cinema este la 50 de km distanta,dar nu inteleg cand zici rezolutii mediocre?Sunt filme pe torrente si la 60-70 gb care sunt 1 la 1 cu formatul original.

Jocuri/aplicatii pentru Android cumpar deoarece sunt stabile,nu dau erori,dar se poate si mai bine.Pe IOS sunt mult mai bine facute,plus ca unele apar mai repede,pana si banalul Cut the rope avea o precizie mai mare pe IOS.Asta este singurul minus pentru Android.

Da, dar si la filmele alea s-a muncit foarte mult. Adica se merita sa platesti un film bun, nu unul prost bineinteles. Filmele bune, ca si programele, aplicatiile isi merita si ultimul leut.