Clicky

Jump to content
Deio

RDS-RCS, incep sa ii detest, au scos si ultimul Discovery

Recommended Posts

În privința preturilor pot spune ca și UPC a scăzut prețurile. Și la ei poți vedea grila optim digital la liber dacă ai tv cu dvb-c ;)

PS. Calitate la pret mic..... nu prea găsești.

Sent from my Galaxy Note 2

Eu pot sa fac diferentierea intre cele doua firme fiindca sunt abonat la amandoua.Cât despre Discovery normal ca este pacat ca s-a ajuns aici dar de aici si pana a renunta la o firma de cablu la care sunt abonat este deja cam mult,atat timp cat sunt convins ca nici cei de la Discovery nu au facut ceva pentru mentinerea in grila deoarece ei chiar sunt unii din cei mai mari din Europa .Si am televizor cu dvb-c (Samsung UE46ES7300) dar pe UPC nu poti prinde nimic free.Si asa a fost intotdeauna!

Ia încearcă acum o scanare pe dvb-c ;)

De mai bine de o luna este la liber grila digitala optim pe dvb-c.

Testat de mine personal și confirmat de foarte mulți useri pe softpedia.

Sent from my Galaxy Note 2

Eu pot sa fac diferentierea intre cele doua firme fiindca sunt abonat la amandoua.Cât despre Discovery normal ca este pacat ca s-a ajuns aici dar de aici si pana a renunta la o firma de cablu la care sunt abonat este deja cam mult,atat timp cat sunt convins ca nici cei de la Discovery nu au facut ceva pentru mentinerea in grila deoarece ei chiar sunt unii din cei mai mari din Europa .Si am televizor cu dvb-c (Samsung UE46ES7300) dar pe UPC nu poti prinde nimic free.Si asa a fost intotdeauna!

Prietene, e normal sa nu te intereseze sa schimbi firma de cablu atat timp cat nu esti afectat de scoaterea unor canale.

Daca acum s-ar scoate Taraf TV, Etno si mai stiu eu ce, crede-ma ca nici nu as observa.

Aici vorbim despre canalele Discovery pentru care nu prea exista echivalent.

Eu am Histiory, Discovery, Nat Geo, Animal Planet, Viasat, din fiecare cate 3-4 canale.

Scoate-mi unul din asta si am luat foc.

Aveam de la rds internet si tv moca si am renuntat tocmai pentru ca nu aveam canalele astea.

Si in alta ordine de idei, daca tot spui ca astia de la Discovery au vina lor, de ce doar rds-ul i-a scos? Sa-ti spun eu? Pentru ca sunt niste gunoaie si la fel au procedat si cu antenele.

Mai era un post f bun, Mainele TV. Il mai au cei de la RDS? Poti sa verifici pentru mine, te rog?

Nu am auzit in viata mea de maineletv dar nici nu ma obosesc sa dau un search deoarece stau mai mult in zona UPC.Legat de Discovery am spus ca atata timp "cat eu nu sunt convins" si nicidecum nu am facut o afirmatie cum ca asa ar fi,dar oricum nu ma intereseaza ce fac alte firme de cablu si ce programe au atata timp cat cei de la Discovery nu au dat un comunicat oficial in care sa spuna ca au negociat sau ceva de genul asta.Deocamdata eu nu am sa ma mut de la RDS acolo unde sunt abonati parintii mei numai pentru faptul ca cei de la Discovery au plecat...pe internet pot sa imi fac o lista cu documentare si sa imi fac propiul meu discovery...cu internet de la RDS!

Si ca sa fiu sincer pe mine ma intereseaza foarte mult pe partea de TV canalele HD si pentru motivul asta mi-am luat si un lighean pentru satelit!

Feri ,stiu ca activezi foarte mult pe Softpedia la sectiunea dedicata si te apreciez pentru munca depusa dar scanare i-am dat acum trei saptamani si intre timp mi-am luat un smart card asa ca nu stiu daca isi mai are rostul sa scanez pe free fiindca oricum este mai bine cu abonament !

Si inca ceva...eu nu sunt avocatul firmei RDS ci doar mi-am spus un punct de vedere care nu este obligatoriu sa fie sinomin cu celelalte !

Edited by xxxl

pe internet pot sa imi fac o lista cu documentare si sa imi fac propiul meu discovery...cu internet de la RDS!

Exact asta zicea si Deio, dar aici discutam "in principiu" (ca sa nu zic "principii"). Si tu si multi de pe forum se pot descurca pe Internet. Dar marea majoritate a celor afectati nu fac asta (din nestiinta, din comoditate). Problema este ca le-au scos, nu ca ne descurcam si fara ele. Asa, daca maine cineva hotareste sa inchida toate fabricile de paine si eu pot zice "nu ma intereseaza, eu stiu si imi fac painea mea".

PS chiar fac paine de casa ;)

PS.Și mie imi plac anumite emisiuni de pe EUFORIA da as vrea să nu mai afle nimeni !

:)

Edited by xxxl

:)) Vreau si eu o paine de casa :) De departe mai sanatoasa decat aditivii lor.

Exact, e o "chestie" de principiu, practic ma imping sa fac lucruri "neortodoxe" si eu nu doresc. Eu vreau sa fiu cinstit si sa platesc, daca oferi ceva de calitate. E munca ta si ti-o apreciez, daca nu iti bati joc de mine si imi ceri o avere pentru ea.

Vorbeam pe forum si citesc pe diverse site-uri/blog-uri, ca se inchid diversele pagini web de streaming de seriale online. Unele pe bani chiar, care consider ca au fost foarte bune.

Nu vreau sa intram prea adanc si sa starnim polemici si discutii interminabile, dar as plati un NetFlix sau Hulu, e 7$ pe luna, dar nu am ce alege in Romania, Voyo e pentru pensionari (desi am abonament, sic!) cu seriale fara gust si filme vechi si putine. Asa ca daca am fost privat de astfel de servicii, pai caut in alta parte. Nu e bine, nu imi place, dar am de ales?

In loc sa evoluam in tara si sa vina cat mai multe oferte de "entertainment" ca sa tina lumea ocupata sa nu iasa prin strada ca nu au o paine (tot sic! :) ), din lacomie si profit cat mai rapid, taie tot ce inseamna educatie si lasa doar ceea ce inseamna scandaluri si violenta.

Poate par prea batran la sfecla si ramolit, depasit, desi sunt inca in floarea varstei :)

...atata timp cat cei de la Discovery nu au dat un comunicat oficial in care sa spuna ca au negociat sau ceva de genul asta...

Daca nu citesti...eu ce sa-ti fac? Colegul Innoxius, pe pagina precedenta, ti-a pus link-ul urmator:

http://economie.hotn...peana.htm?cfnl=

Citeste si ai sa vezi ca e cam acelasi lucru cu ce au facut cu antenele.

Si exact ce spuneau si colegii, e vorba de un principiu. Nu ma amagi cand fac abonament la tine ca-mi dai Taraf TV si apoi sa mi-l scoti dupa nu stiu cat timp. Eu il iubesc pe guta(ptiu, i-am scris numele cu litere mica, ce agramat sunt) si vreau sa-l vad zilnic.

Chiar aici pe forum discutam despre modul in care uneori, producatori sau prestatori de servicii, ne obliga sa facem ce nu vrem.

Ma refer aici la IGO, care se gaseste de cumparat pentru iOS, Windows Mobile si Phone, dar nu si pentru Android. Si asta-mi produce frustrari si ma duc si-l fur si-n felul asta, am o singura aplicatie pe telefon necumparata. Dar eu vreau s-o cumpar, insa nu am de unde. Munca programatorilor trebuie sustinuta si de aceea, chiar si cand exista o varianta free a unui program, eu prefer varianta platita. Dar asta e alta discutie.

Eu nu ti-am spus sa te muti de la RDS, ci doar ca eu asa as face si am facut. Si eu aveam moca, nu plateam nimic si tot nu au reusit sa ma tina. Stii, eu am un principiu care spune ca si 1 leu daca platesc pentru un lucru care nu e conform cu ce vreau eu, e foarte scump. Si platesc oricat(evident, atat cat e pretul pietei), pe un produs care e asa cum vreau eu.

Spui ca e mai scump la UPC. Pai hai sa vedem. Eu platesc 68 lei si am internet, 2 hd-uri si un digital. Si trebuia sa am si telefon, dar nu i-am lasat sa-l monteze, ca nu am nevoie de el. Ti se pare scump?

Unele chestii sunt corecte dar am specificat ca pe mine mă interesează partea de HD deci sunt nevoit sa plătesc mai mult deși daca ar fi să mă întrebe cineva aș alege totusi UPC-ul și nu din alt motiv ci doar din acela ca sunt abonat la ei de peste zece ani si m-am obișnuit cu stilul lor.După patru ani de zile nu au fost in stare să modifice nenorocitul ăla de Cisco DVR-HD ca să imi pot pune programele în ordinea pe care o doresc,o doleanță foarte normală zic eu ca să pot să îmi personalizez aparatul.

Dar pe cei care îi pasionează sportul nici nu vor sa audă de UPC și chiar am aici lângă mine cinci vecini care au migrat la RDS fără niciun regret și aici deja sunt alte puncte de vedere în a vedea problema.Pentru mine e bine fiindcă pot să beau o bere gratis la ei când este cât un meci din campionat...dar îmi este foarte greu fiindcă nu prea le am cu fotbalul! :)

O intrebare pt cei care au contract cu UPC ori Romtelecom: aveti si net mobil 3G? Intreb in eventualitatea in care as migra de la Rds, intrucat fara netul mobil nu ma intereseaza nicio oferta concurenta.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2

Eu cel puțin, am taiat SIM-ul din stick (nu eu cu mânuțele personale :) ) si cartela am bagat-o in iPad unde merge de minune pe internet...plus că am acces liber in orice spot WIFI RDS pe unde am fost!

Dar am deviat de la subiect!

Scuze de dublu post...la UPC cel puțin nu există internet mobil și mă refer la genul tip card SIM.Ar fi excelent să facă și chestia sta!

Nu. Dar tu nu ai abonament la ceilalti operatori gsm, pentru internet pe telefon? Sau te referi la gunoiul ala de stick de la ei?

Da, la acel stick de mobil ma refer. Si pt mine nu-i gunoi, intrucat mi-am facut treaba superok cu el, atat pe laptop cat si pe tableta. Cum nu suport smartphone-urile, nici nu am apelat la serviciile altui operator Gsm, pt mine telefonul fiind in stilul clasic - vorbit, sms -. Pt net mobil am tableta ori laptop, restul device-urilor fiind anoste, prea mici pt net si enorme pt fctia de telefon.

Sa nu fiu acuzat cu strugurii acrii si vulpea, intrucat mijloacele financiare imi permit din salariu sa-mi cumpar orice smartphone de pe piata (chiar si iPhone 5), dar nu am aceste gusturi.

Pe mine chiar mă bucură când aud ca mai sunt și oameni de genul ăsta care nu respectă tradiția sau trendul...și chiar am vorbit serios!

Eu am spus ca e un gunoi pentru ca merge numai in anumite locatii. Cel putin asa e in Calarasi. Merge in blocul asta si peste 30 de metri poti sa-l arunci.

In ceea ce priveste telefonul, e opinia ta, insa eu am si Note 2 si galaxy tab2 si cel din urma mi se pare mult prea mare. Cu note ma joc pe net la fix.

Dar e opinia ta si asta e. Nu vreau sa ti-o schimb, dar nu ti-o impartasesc absolut deloc.

LuKa, probabil serviciul tau nu depinde de email sau net. Adica nu depinde intr-o asa de mare masura incat sa ai nevoie de ele si cand esti pe drum. Pentru ca altfel...

Eu am spus ca e un gunoi pentru ca merge numai in anumite locatii. Cel putin asa e in Calarasi. Merge in blocul asta si peste 30 de metri poti sa-l arunci.

In ceea ce priveste telefonul, e opinia ta, insa eu am si Note 2 si galaxy tab2 si cel din urma mi se pare mult prea mare. Cu note ma joc pe net la fix.

Dar e opinia ta si asta e. Nu vreau sa ti-o schimb, dar nu ti-o impartasesc absolut deloc.

Corect, fiecare cu gusturile sale. Nu vreau sa impun nicio opinie, dar nici sa mi se impuna! La mine in Slatina merge fara probleme, precum si pe unde am fost. Iar faptul ca e doar 10 lei pe luna il face imbatabil, cu o acoperire redusa fata de GSM.istii consacrati, dar pt mine e arhisuficient, avand in vedere ca nu ma misc prea mult in spatii neacoperite.

LuKa, probabil serviciul tau nu depinde de email sau net. Adica nu depinde intr-o asa de mare masura incat sa ai nevoie de ele si cand esti pe drum. Pentru ca altfel...

Asa e, insa si perceptiile omului si stilul sau de viata vin tot dupa mediul in care se invarte. Nefiind constrans, nici acasa si nici la serviciu, de net mobil, nu am nevoie de altceva in plus. La birou la serviciu am netul fix pe PC, iar acasa am tot ce.mi tb, recte fix si mobil, iar serviciul e static, nu presupune miscare in afara sediului.

Deci, pt mine e totul perfect asa cum e, mulandu.se pe optiunile mele in viata, resp inutilitatea smartphone.ului. Trendul e in sensul indicat de voi, insa eu in acest moment nu am nevoie de un 4 ori 5.5 inch pt net, dorindu.mi un 10 inch.

Am vz diferenta pt mine intre tableta de 7 jnch si Note.ul 10.1. Ma simt relaxat cu 10.le in fata ochilor. Dc 7 inch ma supara (nu am ochelari si nu am probl cu vederea), atunci cand am testat S3.ul si Note.ul 2 chiar mi s.a parut insuportabil.

Asta e viata!

Uite ca am deviat si de la topic. Sorry!

Da si eu am "norocul" de a fi abonat tot la RDS. Pe partea de net nu am ce le reprosa, functioneaza ireprosabil, dar pe partea de TV, sunt niste magari. Aveam 75 de canale cand m-am abonat, si asa nu stiu cum le-a venit lor sa "rearanjeze" grila de programe. Prima faza a fost cu Antenele si nu ca as fi pierdut ceva daca nu le mai aveam, dar m-am dus din curiozitate lpe la ei sa-i intreb de sanatate. Mi-au spus ca trustul ANTENA, le-a cerut 9 milioane de euro pentru a putea difuza in continuare toate antenele. Bineinteles ca nu s-a intamplat nimic, caci n-am vazut ca vreo antena sa fie scoasa din grila de programe. Apoi m-au anuntat prin sms de o noua "rearanjare" a canalelor. Au scos Discovery Science si au bagat digicacatul lor. Niste documentare de toata jena, aia parca ar face playback cand vorbesc, teme de discute penibile, etc. Intr-o zi cu soare din noiembrie m-am trezit ca nu mai merge nici un canal. Am cautat din nou canalele si nu mica mi-a fost uimirea cand am vazut ca in total programele scazusera de la 75 la 65 de canale. Apoi au scos si Discovery. Nu stiu daca o sa pot renunta la ei pt ca sunt abonat din vara, dar ma dezgusta felul abuziv in care se comporta acestia cu clientii lor.