Clicky

Jump to content
Guest Deio

RDS-RCS, incep sa ii detest, au scos si ultimul Discovery

Recommended Posts

Guest Deio

Nu stiu daca e matur sa ma iau de ei, par un copil caruia i-ai dat o acadea, a lins putin, a prins dulceata, acum i-o iei inapoi, zicand ca "gata, destul".

Legal, sunt acoperiti, in sensul ca pot efectua modificari dupa cum ii taie capul, sa nu spun altfel. :P

Moral, sunt niste animale tipic comuniste, care iti taie un post TV bun si te invadeaza cu porcariile lor "Digi". Pacat, am si internet de la ei, dar...

Deci nu pot face nimic decat sa ma enervez pe mine ca traiesc intr-o tara in care fiecare face ce vrea, haos, anarhie, ma intreb oare daca intr-o Germanie ar putea face asta.

Ma gandesc ca daca vreau inapoi Discovery, acum trebuie sa platesc. Poate nu e o suma mare si chiar am sa ma duc sa mi le iau inapoi (si Science), ca nu am de ales.

Sau am, devin pirat si voi folosi Sopcast pe IE pe PC. Am de ales? Daca e asa nesimtire, eu ce optiuni am, nu am chef sa platesc, dupa ce mi-ai dat ceva gratis pana acum. Cum vine asta?

Astia de rds sunt de tot rasul si eu ii detest profund. Intr-o vreme aveam internet moca de la ei si am renuntat la el, atat de prost mergea.

Am trecut la UPC si sunt ultra multumit de ei, am o gramada de canale science, fara de care nu mai pot trai.

Alta alternativa nu ai? Alt operator?

Pai nu ai UPC in zona?

La voi scoate...la UPC baga....Animal Planet HD,ID Discovery,plus ca zilele trecute au bagat 3 canale sarbesti+ZDF,Servus Tv si un canal polonez.

Daca ai rabdare sambata sau duminica voi filma noua grila UPC si il postez pe youtube.Daca vrei pana atunci poti viziona o griia de acum o luna....

Guest Deio

Am avut UPC acum vreo 5 ani, dar plateam 60 lei pe luna, RDS au venit la jumatate de pret. Si avea posturile AXN toate free, UPC nu le avea. Discovery toate, free. Totul la jumatate de pret.

Dar, cum in Romania, tipic multor companii, iti ofera ceva pana isi fac clienti si isi umple buzunarele, devin haiduci si te storc de bani.

Parca imi vin in minte acum, ofertele de la operatorii GSM, practica la fel. Fac asta pentru ca se poate si nimeni nu ii trage de maneca.

Si totusi, nu ai raspuns. Ai alt operator in zona? Pentru ca un comportament ca cel al necalificatilor de la RDS nu e de tolerat si trebuie sa plecati cu totii, astfel incat sa-si vada lungul nasului.

Guest Deio

Am UPC, am sa analizez oferta lor. Sper sa nu se prosteasca si ei.

La internet, RDS bate tot. UPC nu au 100MB full duplex si upload-ul este mic. Rareori pica RDS, cateva ori pe an.

Eu acum am net de 150Mbps care merge super ok,adevarat upload este mai mic,dar il am.Ia incearca un speed test pe un alt server din RO decat RDS si o sa ramai uimit de ce upload ai la RDS.Sau pus sa limiteze.....nu o spun eu,ci ce citesc pe forumuri.

PS.De atunci UPC s-a schimbat foarte mult atat pe parte de tv cat si net.

Nenorociti ordinari ce sunt. Nici Bacaul nu-l mai are. Bine ca mi-au bagat 2 canale de pescuit... n-as fi putut trai fara ele. Totusi, ce e destul de ciudat este ca inca mai am Discovery Travel& Living. How cool is that? ^_^

Sa nu uitam ca UPC nu are programele Digi, pentru cei impatimiti de meciurile din Liga 1, eu unul de exemplu. Am avut si eu UPC, dar toti cei din bloc au vrut trecerea la RDS-RCS, pentru ca era mai ieftin, considerabil mai ieftin. Nu e prima data cand fac asta. Si postul GSP TV a fost scos o perioada destul de mare de timp, dar introdus la loc.

Problema scoaterii Discovery-ului tine de ajungerea la termen a contractului incheiat intre cele 2 parti si neintelegerile cu privire la prelungirea acestuia. Rcs spune ca Discovery a cerut mai multe conditii, iar ultimul ca nu a solicitat nimic in plus ori majorare de pret. Adevarul e la mijloc oricum, insa din comunicatul Rcs am dedus ca ei au dorit reducerea pretului si mai putine conditii de retransmitere ale postului in cauza. E vb de o relatie comerciala care afecteaza doar consumatorul, insa nu e corect sa-i blamam pe cablistii de la Rcs, intrucat vina apartine amandurora, recte o culpa poarta si postul britanic. Dc in cazul Gsp Tv, Rcs au procedat incorect, in raport de faptul ca acesta e free, iar legea ii obliga sa includa postul in grila datorita acestui aspect, in cazul Discovery nu au o culpa obiectiva, ci doar subiectiva, in sensul ca tb sa depuna eforturi sustinute in a negocia mai bine cu englezii (poateau facut-o deja, eu nu am de unde sa stiu) si a mentine in grila posturi esentiale, nu aberatii ca Giga tv si altele asemenea.

Eu raman la Rcs, chiar dc exista si alternative, numai pt motivul ca am netul excelent, atat fix cat si mobil 3G, si nu mai am chef de schimbari prin casa cu cabluri si plimbat hartii. Tv-ul la mine a devenit optional, desi am 3 astfel de device-uri in casa (2 Lcd-uri), pe care le folosesc mai mult pt desenele animate ale fiica-mei.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2

Edited by LuKa

Guest Deio

De aceea am si zis initial ca pare imatur ca ma iau de ei. Dar...

Deciziile tin de management, daca ai oferit pana acum clientilor un serviciu de calitate la pret mic sau gratis, faptul ca vei cere bani acum nu face decat sa ii dezguste sau sa starneasca vorbe si carcoteli. Deh, natura umana.

Daca esti o firma care te respecti, faci un profit mai mic din diverse, pentru ca sa iti pastrezi acei clienti.

Valabil si in industria mobila, doar vedeti ce se intampla si mereu citim articole de razboi dintre fanii diverselor branduri sau dintre companii.

Consider ca o companie asa mare, cu un profit urias si valoare de 800 mil euro, cum este RDS, ar putea lasa jupineala si haiducia si sa mai renunte din profit, pentru ca sa ofere clientilor serviciile de calitate la preturi avantajoase.

Altfel, multi se vor orienta la concurente.

Dar.... Din nou zic dar, deciziile se iau la nivel de management, care si acolo sunt diferente si scantei, unii pot fi de acord, altii sa se impotriveasca. Asa e intr-o companie uriasa.

Adevărul adevărat nu-l știm noi. Vor cei de la rds sa înlocuiască unele cu bani pentru unele mai ieftine sau chiar gratuite. Mama lui de profit. Contractele sunt cum sunt. De obicei furnizorul își lasă posibilitatea să jongleze fără acordul ambelor părți.

Sent from my Loox using Tapatalk 2

Totul se rezuma la bani si profit, insa nu tb uitat ca Rcs.ul are multe cheltuieli cu achizitionarea programelor sportive, asa incat tb sa taie de undeva. Cum sportul are rating bun, in detrimentul progr educative, e clar de unde se taie.

Rcs.ul il tin cat timp are netul bun, in special 3g.ul. La concurenta nu am vz netul mobil atat de ieftin si cat de cat bun sau chiar deloc.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2

Stii, cand vrei sa ascunzi un lucru, ori faci o comisie, ori complici foarte tare acel lucru, aruncand vina pe altii.

Asa au facut si cu antenele, le-au scos doar pentru ca ele dadeau in jigodia aia de basescu, motivand nu stiu ce aberatii legate de bani.

Sunt niste gunoaie.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Guest Deio

Deci pana la urma deciziile sunt politice :)

Si sportul invinge educatia. Nu vreau sa spun ca nu e fain sa ai si fotbal. Dar uneori m-as mai uita si la planete :)) nu numai la mingi :D

Problema a aparut inca de pe vremea cand NU s-a impus un contract cadru pentru servicii audiovizuale.

Adica daca in acel contract cadru se specifica clar faptul ca nu ai tu voie in functie de cum ti se scoala tie motul, sa bagi si sa scoti anumite programe, doar pentru ca politic ti se pare tie ca e atacat nu stiu cine, atunci nu ar mai fi putut sa scoata nimeni nimic.

Exista o lista a unor canale care nu pot fi scoase din grila pentru niciun motiv, pe motiv ca au rating-uri foarte mari. Imi scapa termenul...

Oricum, mizeria mi se pare uriasa si nu inteleg de ce nu le migreaza clientii in numar f mare.

Eu in Calarasi, am determinat cativa zeci de amici sa migreze.

Asa cum spuneam, eu am avut internet moca de la ei, nu plateam niciun leu si tot am plecat, atat de prost le mergeau toate cele.

M-am uitat si eu la un documentar de pe Digi, ceva cu al doilea razboi mondial. N-am rezistat mai mult de 30 min, pentru ca m-a apucat somnul. Asta e un subiect pe care il urmaresc si pe Taraf TV, daca ar exista. Un documentar mai diluat, mai slab, pe tema asta n-am mai vazut. Parca era o lectie din manualele moderne si alternative.

Da, au echivalente, dar la ce calitate ?

Guest Deio

Foarte adevarat. Digi Life si World sunt pistoale cu apa, au emisiuni "tentative" si clone cum au Discovery (grupul) si NatGeo. M-am uitat si eu la cateva, dar majoritatea sunt preluate de pe Science sau sunt imitatii care te plictisesc pentru ca le lipseste continut, nu doar forma.

Deci daca imi iau si NatGeo vreodata, fac urat :)

Am inceput sa ma uit pe net la Discovery si o sa imi pun remindere la emisiuni bune in calendar. Asta e. Am sa analizez si oferte daca raman sau nu la RDS sau sa imi schimb pachetul de programe.

Am citit scrisoarea si chiar nu-mi dau seama ce se intampla in mintile celor de la RDS. Chiar nu pot fi potoliti de nimeni? Dar la cum ii stiu eu pe romani, vor sta si vor inghiti mult si bine mizeria asta.

Aici cred ca ar trebui sa intervina autoritatea nationala care reglementeaza transmisiile audiovizuale si sa impuna un lucru simplu: cand un abonat a facut un contract, grila pe care a avut-o atunci, trebuie s-o aiba pe intreaga perioada contractuala.

Adica, frate, eu sunt cioban in muntii apuseni si vreau discovery sa invat cum se fabrica puloverele din lana oilor mele si vreau si antena 3, ca-l urasc foarte tare pe basescu. Ce puii mei ma intereseaza pe mine ce manevre si pe probleme au aia la nivel inalt? E problema mea? Eu nu ma pricep decat la ce fac eu. Am semnat ceva? Trebuie sa am pana cand expira contractul ala...

Chiar n-o sa-i vedeti voi pe badea Gheorghe si tanti Safta ca vor trece la alt operator. Si cretinii de la RDS stiu asta si actioneaza in consecinta.

Și eu sunt abonat RDS-RCS și chiar îmi pare rău că nu mai e Discovery.

La mine mergeau toate până ieri dar gunoaiele au scos un update de software pentru cei cu receivere/decodoare și aia a fost.

Update-ul a apărut din senin, nu am avut ce-i face...și puf au fost canalele respective.

Edited by Tyler Durden

Fiecare companie are minusuri si plusuri...de la RDS am internet fix si mobil nelimitat (40 de lei) si pentru ai mei parinti o lista de canale destul de mare (inclusiv HD) la liber si telefon free plus un mobil in retea in numai 35 de lei,dar in schimb serviciile lor lasa de dorit.Pe mine nu prea ma afecteaza scoaterea canalelor Discovery deoarece intotdeauna voi gasi alternative la ceva ce imi lipseste cel putin in domeniu asta,UPC-ul are preturile destul de mari pentru serviciile prestate care au inceput sa scartaie si ele de la un timp in schimb imaginea de pe canalele HD este foarte buna si putem continua cu exemple pro si contra la infinit.Daca cei de la Discovery nu au vrut sa ma mai aiba de client e problema lor in definitiv si la urma urmei tinand cont ca au pierdut aproape patruzeci la suta din clientii de cablu din Romania cu ocazia debransarii de la RDS..

RDS/RCS este o companie privata si nu are putere de monopol asa cum spunea cineva aici deoarece alternative se gasesc la tot pasul asta in momentul asta si chiar nu vreau sa plec de la ei numai ca au modificat grila de baza.Mai putin TV inseamna mai mult timp liber si e si mai sanatos.