Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Cu ICS-ul oficial de pe Note 1, vine si o varianta de swype absolut criminala, care stie cum sa gestioneze cuvinte care au cratima, adica nu scrie mi-au ca pisica.

Dupa lungi cautari, am gasit softul cu pricina si este acesta. Din pacate, aceasta este o versiune beta, mai noua si care se descurca destul de prost cu cratimele.

Stie cineva unde as putea gasi o versiune mai veche a acestui soft sau un alt soft de tip swype, dar care sa stie cu cratimele?

Ideea e ca toate stiu, daca bagi manual acele cratime. Ideea e sa stie automat sa le inglobeze in cuvant.

Cine are Note 1 cu ICS iti poate face un backup la aplicatie, insa problema e ca fara root nu vei putea inlocui Swype-ul pe care il ai tu, pentru ca e o aplicatie de sistem pe device-urile Samsung.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Pai Note 1 inca il mai am eu, ca e la fiica-mea, dar nu am cum sa iau softul de acolo.

Eu ma gandeam ca exista ca si aplicatie de sine statatoare, asa cum este cea din link-ul pus de mine. Ca pana la urma, este exact aceiasi aplicatie, doar ca asta e mai noua si mai proasta.

Instaleaza o aplicatie de backup pe Note 1 si vezi daca poti face backup la Swype, totusi fiind o aplicatie de sistem posibil sa-ti ceara root. Apoi ca sa instalezi apk-ul pe Note 2, iar ai nevoie de root. Singura solutie ca sa eviti root-ul ar fi sa gasesti o alta varianta beta mai veche, care sa aiba optiunea care iti trebuie. Versiunea beta merge instalata independent de cea din telefon, dar ca s-o inlocuiesti nu merge fara root.

Deja am incercat, nu merge sa-i fac back-up.

Asta e, o sa folosesc aplicatia actuala, care si ea are absolut tot ce avea cealalta, numai ca aia stia bine cu cratimele, in timp ce in aplicatia noua, trebuie sa i le bag eu pe masura ce le folosesc, apoi le stie.

Am incercat si swift, dar nu ma prinde absolut deloc. Swype-ul mi-a bagat puricele in blana.

Să vedem cum functionează. Interesant. Acum mi—ar prinde bine o tastatură mare.Cum adaug cuvinte?

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk 2

Edited by dtatar

Cuvintele se adauga singure atunci cand le accepti.

Adica, trebuie sa dai un click pe un cuvant nou, primul din stanga din zona cuvintelor predictionate(nu stiu daca exista cuvantul :P), chiar daca softul scrie altceva.

Mi—au reușit câteva.

Păi intr-un alt topic ti-am explicat ce si cum.

Sa reluăm. Swype este o aplicatie pe care fie o instalezi tu, fie este continuta de rom-ul tau.

De pilda, la note 1, aceasta aplicatie a venit odata cu ics-ul. La s3 sigur e inclusa,  trebuie doar activata, asa cum ti-am explicat in alt topic.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Guest Parintzelu2

Salve tu aici vorbesti de Swype Beta 1.3.5? Sau de Swype-ul 3.0 care este varianta full și bine de obicei preinstalată pe am smartphone-uri?

Guest Parintzelu2

Am mai discutat odată. Si ai rezolvat la 1.3.5 problema cu ș respectiv ț ?

Sa le ia naiba de variante.

La note 1 aveam o varianta, nu stiu ce numar pentru ca nu ma lasa sa vad asta, si care mergea cu diacritice.

La inceput m-a deranjat asta, apoi m-am invatat atat de tare asa, incat acum, la varianta asta unde nu e musai sa scriu cu diacritice, deja nu-mi mai place.

Ba mai mult, 1.3.5 nu stie cuvinte cu cratime, decat dupa ce i le bag eu in minte.

Guest Parintzelu2

Da știu ce problemă este...... La Beta îmi place tastatura este mai aerisită și nu știu cum, dar pare mai mare. Din cauza asta am tendința să o prefer pe asta....... Incredibil ce poate să facă o temă. Am in soft care merge perfect dar are taste înghesuite, și folosesc un altul în variantă beta doar pentru că rgb mai aerisit....

Si cratima aia, de unde ai scos-o?

Păi Swype mi—a pus—o. Ale tale sunt mai mici?

Guest Parintzelu2

Problema lui este ca foloseste cratima de la sectiunea simboluri. Daca vrei cratima mica, o gasesti in stanga butonului space. Tii apasat putin si iti apare un pop up, sau daca o vrei in interiorul unui cuvant, fara sa ridici degetul de pe litere, te duci pe buton si traagi inspre butonul space, apoi continui cuvantul. Sper ca am fost destul de clar.

Messe problema cuvitelor cu Ş respectiv Ţ, cred ca se reyolva prin introducerea lor din nou in dictionar. Chiar daca ele exista deja, Beta 1.3.5. nu le recunoste. Asa ca trebuie sa le "bati" din nou si sa le selectezi din lista, apoi la urmatoarea introducere par sa mearga......e o prostie dar macar pana acum mi-a rezolvat mie problema.