Clicky

Jump to content
mesersmith

Cu sau fara folie?

69 members have voted

1. 1. Cu sau fara folie pe ecranele nostre?

• Da
      51
    • Nu
      13
    • Indiferent
      5

Recommended Posts

Eu cred ca cele mai bune folii sunt cele de sticla: sunt mai rezistente decat foliile obisnuite, iar la un contact mai dur se crapa folia nu sticla de pe ecran. Plus ca nu se sacrifica nici placerea atingerii unui ecran de sticla. Sa vedem in viitor ce ne vor rezerva ecranele si foliile de protectie de safir. Din cate am inteles, si foliile banale la un impact mai dur strang sticla si o lasa doar sa se crape putin, nu sa fie practic distrusa. Folositoare pentru cei ce au cumparat un Nexus 4 sau un Optimus G.

ce fel a sunat postarea ta! trebuie sa ai o placere mare sa atingi...ce? un ecran din sticla! that sounds fuckin' crazy.:)

o folie tot o folie ramane, e mai usor sa arunci o folie din plastic (parca ar fi prezervativu', lol!) decat sa strici si sa inlocuieste bunatate de ecran..

Vroiam sa zic ca se simte mult mai bine la atingere, in special la jocurile cand aluneca mai lin degetul pe cran. Sunt unele folii ieftine (cum am avut-o eu pe prima :) ) la care zici ca atingi ecranul monitorului. La jocuri dual-stick sau gen Fruit Ninja......

ce fel a sunat postarea ta! trebuie sa ai o placere mare sa atingi...ce? un ecran din sticla! that sounds fuckin' crazy. :)

o folie tot o folie ramane, e mai usor sa arunci o folie din plastic (parca ar fi prezervativu', lol!) decat sa strici si sa inlocuieste bunatate de ecran..

Ai bunătatea de ecran fără o folie. îl scapi pe jos, ce faci cu el? Îl arunci la gunoi dar dacă ai o folie, preferabil una din sticlă te-a salvat de o sperietură.

Eu am avut pe iPhone-uri folie din sticlă și-mi pare rău că nu mai găsesc și pentru Nexus.

Am scăpat un pahar direct pe iPhone, folia, adică sticla s-a distrus dar ecranul a rămas intact, ca nou. Paharul făcându-se bucăți.

Ce crezi că s-ar fi întâmplat dacă nu aș fi avut sticla temperată pe el?

Edited by Tyler Durden

Andrey, pe mine m-a amuzat exprimarea ta, nimic mai mult..

Tyler, nu cred c-ai inteles da' nu prea conteaza. Eu am zis e mai usor sa arunci o folie decat un ecran,din rahatu asta de propozitie, zic eu, e usor de dedus ca sunt pro-folie..

Normal ca un telefon nu poate sta fara folie... :|

Folia ajuta la protectia ecranului... Si se mai poate adauga si o husa cu un capac pentru mai multa siguranta! :D

Eu nu am folosit folie la nici unul din telefoanele mele, in schimb am avut husa buna. Nici unul nu a fost zgariat, in afara de mici semne (inevitabile) de uzura. Nici acum nu folosesc, dar sunt putin maniac in a pastra ecranul si telefonul mereu curat.

De care "carpa" e buna pentru stergerea ecranului sau mai bine zis a foliei ? Si ce tip de folie este cea mai ok? Am avut una 3M, avea destule zgarieturi, la S3 am ramas cu aia de la Orange primita la husa.. amprentele le prinde una, cate una si nu stiu ce tip de folie sa folosesc pentru a fi ok si ca amprente, sa nu para ecranul pixelat, etc. Si folia a fost lipta un pic prost si 1mm acolo se vede un colt de ecran se vede diferenta dintre negrul ecranului si negrul cu folie.. desi ei lauda ca sunt transparente 90-99%.. Ce folie recomandati, acelea de la SGP sunt ok, prefer mai mult sa fie transparenta cat mai mult posibil si daca se poate sa nu mai para imaginea pixelata de la amprente...

Cârpa de sters ochelarii cred că este perfectă. Dacă mă întrebi pe mine cu ce sterg telefonul, îți spun că-l șterg cu ce-mi pică la îndemână: prosopul, cămașa, orice. Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

:P  :P  :P  Iata ca swipe-ul a dat un mega rateu... 

Eu am scris cuvantul sters, dar el a vrut sa scris numele colegului Steff...

Am modificat.

Nu swipe a fost de vină, ci autocapitalizarea. Mai pățesc și eu chestii de astea cu tastatura SwiftKey.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Cum autocapitalizarea? Pai ce treaba avea ea aici?

Eram la mijlocul propozitiei si nu aveam vreun punct pus.

La swipe este diferit fata de swift. In plus, ar fi scris cuvantul "sterg" cu ltera mare daca era ce spui tu.

A incercat cineva folii de la skinz? E un magazin pe okazii si eram curios. Si eu pot spune ca sunt pro folie dar nu am pe telefon. La urmatorul o sa ii pun din prima zi pentru ca nu vreau sa ma aleg cu telefonul zgariat prea tare.

Pana nu demult eram obsedat de folosirea foliei pe ecran si de protejarea carcasei cu o husa, insa am avut o "revelatie" :) si mi-am dat seama ca folosind cele doua "instrumente" ajungi sa nu te bucuri de unul din motivele pentru care ti-ai luat smart-ul si anume ..... design-ul.

Stau si ma minunez cat de bine poate sa arate un telefon asa cum l-a facut producatorul sau si cat de urat este cu o folie dupa vreo 3-4 luni si o husa care de fapt nu face altceva decat sa frece marginile telefonului dandu-i un aer de uzat.

Eu sunt adeptul huselor, atat pt smarttel, car si pt tableta. Folie nu folosesc, desi am incercat la Note-ul meu 10.1 sa-i aplic asa ceva, dar, nereusind sa o fac sa fie fara goluri, am renuntat la idee. Husa o protejeaza excelent, chiar dc greutatea creste si nu mai e placuta la atingere. La fel la tel Lg Optimus L5 i-am atasat o husa flic si e perfect incastrat, chiar dc creste in grosime. Am grija sa nu ating cu cheile ecranul la niciunul din aceste device-uri atunci cand le "deschid" din husa. Din septembrie anul trecut am tableta in husa fara folie si am luat-o peste tot, fara sa ii zgarii ecranul.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk HD

Husa fara folie ca doar am gorile pe ecran si apoi mai mult de 2-3 ani nu ti de un telefon(e mult si asa).Zicea cineva inteligent ca e greu pana te obisnuiesti cu prima zgarietura ca apoi nu mai conteaza.

Cu sau fara folie pe ecranele nostre?

Da

Nu

Indiferent

Interesanta intrebare... Raspunsul "da" normal inseamna "cu sau fara folie...". Adica nimic nu e clar :)) 

Pobabil ca pentru telefoanele fara folie aplicata pe ecran trebuie ales raspunsul "Nu".

Fara desigur pentru mine.

Nu am folosit folie la nici unul din smartphone-urile pe care le-am avut. Am avut, in schimb, o husa buna, care acoperea si ecranul.