Clicky

Jump to content
mesersmith

Cu sau fara folie?

69 members have voted

1. 1. Cu sau fara folie pe ecranele nostre?

• Da
      51
    • Nu
      13
    • Indiferent
      5

Recommended Posts

Azi am avut un clinci cu un tip de pe un alt forum si mi s-a urcat sangele la cap.

Si mi-am zis sa facem si aici un poll in care sa vedem cam cum doreste majoritatea sa-si protejeze ecranele telefoanelor.

Eventual si ceva argumentatie in sensul intrebarii din poll...

Eu demult mi-am exprimat aceasta opinie,adica si folie pe ecran.

Chiar ieri seara mi-am mancat nervii cu aplicarea foliei(de proasta calitate) pe ecranul lui Note 2.Pana la urma folia a ajuns in cosul de gunoi......

Astept niste recomandari de folie pt Note 2 ;)

PS.Am vazut si clinciul dintre tine si acel user......

Folia este aceasta.

Asa cum ii spuneam si incuiatului aluia, eu nu sunt deloc fan folii, este prima pe care o pun la vreun telefon de la Omnia incoace.

Dar ma gandesc ca daca zgarii ecranul, nu mai am ce face, in timp ce daca zgarii folia, o arunc la gunoi si cumpar alta...

Mersi pt link,sper sa nu ajunga si asta la cosul de gunoi :D

Ma bucur ca imi dai dreptate in privinta utilizarii foliei,cu ceva vreme in urma erai impotriva......foliei :P

Guest Deio

Am avut mereu folii si huse de cauciuc. Folie pe toate telefoanele si tabletele. Pe telefon se zgarie mai greu, doar daca il bagi in buzunar cu chei sau in poseta/geanta, etc.

In schimb pe tableta, pentru ca e suprafata mai mare, se zgarie mai usor. Gorilla sau nu, am vazut mereu zgarieturi fine pe display-uri pe tablete.

Nu o sa va vina sa credeti, dar se zgarie cu unghia, daca nu le ai taiate :P. Pe testate.

Guest Deio

nici nu spuneam asta. Doar imi exprimam parerea si sfatul, ca primesc in service tablete uneori si imi pare rau cand le vad zgariate. Telefoane, mai rar.

Nu am zis ca erai impotriva mea.Dar asa cum zici,este mai usor sa schimbi o folie.....cateodata si doua....

@Deio

Mesersmith se referea la mine :)

Guest Deio

Nu mi-am dat seama.

Eventual sa asteptam si parerea celorlalti, sa vedem care e cu "protectie" pe telefoanele lor :)

Nu am zis ca erai impotriva mea.Dar asa cum zici,este mai usor sa schimbi o folie.....cateodata si doua....

@Deio

Mesersmith se referea la mine :)

Da, dar intre timp a scris Deio... :P

Si eu sunt pentru folosirea foliei. Desi nu pun chei in acelasi buzunar cu telefonul si am grija de el, nu risc. E bine sa previi, iar daca iei o folie ok nu deranjeaza cu nimic... Doar ca unele au dezavantaje... ba amprente.. ba senzatie ca se vad pixelii, ba la atingere, ba strica culorile un pic..Deci pentru un telefon scump, merita o folie scumpa si de calitate.

Acum nu am. Am mare grija si pana acum bat in lemn. Dar, cum zicea si Deio, cu cat e mai mare suprafata, cu atat creste probabilitatea sa se atinga de ceva rau. Matematica asta.... Si pe urmatorul sau pe o eventuala tableta o sa pun. Doar pentru ca au ecrane mai mari. Dar trebuie sa vad cum fac cu aplicarea. Pe un HTC TP2, cate folii am pus, nici una nu am pus-o perfect. La asta nu ma pricep :D

Da,am folie pe telefon de cand aveam S1,nu risc nimic si NU cred in marketing-ul Gorilla,am vazut n persoane cu ecranele zgariate care aveau Gorilla,iar acele teste dupa Youtube cum ca nu se zgarie la cutit eu cred ca nu se vede la camera zgarietura fina.

Guest Deio

Pe mine ma bat la cap toti colegii sa le pun folii :)). Telefoane, tablete. M-am specializat, dupa ce am stricat o groaza :P

Deio, un amic de-al meu are S3 si a cumparat o folie, care evident ca se ridica pe zonele de margine ale telefonului, acolo unde este curbat.

Ce folii folosesti? Ma gandesc ca ar trebui o folie mai ingusta, de asa maniera incat sa nu ajunga pana la marginea touch-ului.

Eu folosesc de la Momax,nu se dezlipeste pe margini,dar ultima care o am este Deluxe (anti amprente) dar este sub Clear tot de la ei.

Dupa ce o sa se zgarie asta o sa imi cumpar 3M ca prea toata lumea le lauda.

Pentru S3 am comandat http://www.quickmobile.ro/accesorii/folie-protectie-muvit-muscp0239-2buc-pt-samsung-galaxy-siii-i9300.html

E foarte buna, am aplicat multe folii marca Muvit. Cele mai bune sunt 3M Vikuiti, dar sunt mult mai scumpe

Trebuie sa-mi iau folie și sa vin la tine sa-l montezi. Dau un citro sau cafea :)

Sent from my Galaxy Note 2

Curved Crystal parca se numea.. e cea care acopera tot ecranul la S3... si marginile. 3M Vikuiti am avut pe S2.. Inainte recunosc ca nu am avut smartphone sau alt telefon cu folie.. a fost asa si asa.. si a costat si 35 de lei la S2.. Amprente strangea destule, parca mai multe decat folia primita cadou la husa de la S3.. plus s-a zgariat in 2 locuri destul de rau.. desii aveam grija si aveam o husa care daca puneam telefonul pe masa nu atingea ecranul. Deci nu stiu daca isi merita banii.

Cu folie, orice ce gadget cu ecran detin.

Folosesc numai folii de la SGP, mi se par cele mai bune sincer, nu au rival din punctul meu de vedere.

Pe iPhone 4 am Glast, iar pe Nexus 7 Ultra Crystal Clear.

Eu personal prefer cu folie pe ecran, dar in cazul meu cu telefon cu ecran de 2.8 inchi + 1 an si ceva de când l-am cumpărat, nu cred ca merita sa mai pun folie pe el. Si va recomand sa cumpărați folie de la Germanos eu sunt foarte mulțumit de ea si poate fii pusa la orice model de telefon, nu cred ca mrge la Note 1si 2.

Eu sunt pentru folie (chiar daca nu am aplicata pe telefon).

Sunt de acord cu ceilalti , decat sa schimbi display-ul/ecranul de protectie mai bine schimb folia.

Unui “tovaras“ i s-a crapat folia si el a crezut ca s-a spart ecranul de protectie.