Clicky

Jump to content
DTTR

Acer S500 Cloudmobile

Recommended Posts

nu. nu am facut. il foloseste sotia si deci nu are nevoie chiar de toate avantajele pe care le ofera un root... ;)

Buna am si eu un acer si este excelent se misca ff bine si ecranul te lasa masca.Singura mea problema e ca as vrea sa am mai multe jocuri complexe gen nfs mw modern combat 3/4 asphalt 7. Dar aceste jocuri necesita mult spatiu si nu stiu ce sa fac ca sa le pot avea pe toate.Vreo parere?

I-ati un card de memorie sau instaleaza-ti jocuri care ocupa mai putina memorie sau instaleaza jocurile treptat: cand ai terminat unul, dezinstalezi si instalezi altceva in locul lui.

Eu am descarcat de pe Google Play jocuri de 500 mb cu grafica destul de misto dar m-am plictisit repede de ele. Momentan joc ocazional doar 2 jocuri: Subway Surf si Beach Buggy Blitz.

Si are cineva idee cum pot sa-mi copii contactele de pe un Sony Ericsson C905 (cu ecranul defect-nu se mai vede nimic) pe noul Acer Cloudmobile?

Am vazut ca cei de la Orange au un program dar costa 24 lei sa faci transferul.

Cardul de memorie nu-l ajuta la nimic. Aplicatiile si jocurile se instaleaza in memoria interna a telefonului. Ca sa le poti muta pe cardul extern trebuie sa ai root si sa folosesti o aplicatie speciala, dar chiar si asa unele nu merg mutate. Cand apar intrebari de genul asta, mereu ma intreb ce-au avut in cap cei de la LG cand au lansat Nexus 4 de 8 GB in 2012, avand in vedere ca doar vreo 5 GB sunt accesibili utilizatorului, iar cloud-ul pe care il ridica in slavi e inutil in ceea ce priveste aplicatiile si jocurile.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Si din cate am inteles e periculos sa faci root.Dar daca ii voi face root mi se va schimba interfata?Eu nu vreau pentru ca mie imi placa asa cum arata si as vrea doar sa pot muta aplicatiile in card.Ce credeti daca mi se va strica telefonul (doamne fereste) am inteles ca nu sunt piese de schimb la orange si daca nu imi dau altul as putea cere un telefon cu specificatii la fel ex Htc One S???

Periculos e doar daca gresesti un pas in timpul procesului, iar interfata se schimba doar, DOAR daca instalezi un custom rom. Eu am cautat pe net si nu am gasit. Cine ma poate ajuta si pe mine cu unul.... Iar daca il strici in timpul procesului nu mai ai ce ii face. Nici daca ar exista piese de schimb. Iar cu schimbul cu One S nu cred ca se poate. Daca l-ai stricat se poate sau nu sa ti-l mai schimbe.

ce telefoane credeti ca se aud mai bine cele cu beats audio sau dolby>?

aici e vorba despre Acer Cloud Mobile, nu de Beats sau Dolby.

@off-topic:schimba-ti si tu avatarul, imi da impresia unui copil de 12 ani care rupe facebook-ul si ii urla salam din difuzoare. no offence!

Recomandare la jocuri, aplicatii... Eu unul iti recomad sa il stapanesti sanatos si sa ai grija de el !! :) iar in legatura cu Beats si Dolby @gaby se referea la tehnologia difuzorului. HTC-urile cu Beats au doar un program care se activeaza la conectarea castilor Beats. iar cu Dolby Mobile am vazut si eu si probabil si tu review-ul lui S500, si se vede diferenta. Dolby aduce un sunet mail clar, mai curat. Nu neaparat la volum. eu unul nu imi doresc unul cu difuzoare sa se auda de la parter pana la etajul 4 de afara insa sa se auda ca atunci cand bate vantul tare pe la urechi... Sincer :D

Deci.. sa o luam de la inceput:)

Diferenta din Acer CloudMobile Orange cu Acer CM s500 e urmatoarea:

Orange Acer CM S500 prinde 44 mbs cu conexiune 3g

Acer S500 normal prinde doar 22-24 mbs.

Exista 4 versiuni momentan de Acer CM S500

Acer CloudMobile Orange cu kernel EMEA_ORGROD

Acer CloudMobile s500 FR cu kernel EMEA_FR

Acer CloudMobile Belgium cu kennel EMEA_MBSM ( un operator din belgia)

Acer CloudMobile S500 cu kernel WW_GEN1..

Momentan :) pt versiunea WW_GEN1 exista un leak la Jelly Bean 4.1.. care functioneaza fara nici o problema.

Rootul exista pt toate versiunile si se realizeaza foarte usor , necesitand doar cunostiinte de "citire"

In viitor , o data ce a fost "scapat" un leak la 4.1 , ma astept sa fie si un Official 4.1 pt toate versiunile.. desi la orange totul e posibil.

:D Daca mai aveti intrebari despre root sau mai stiu eu.. dont be afraid to ask , ca nu musc.

Da am! :D Tutorialele root sunt universale sau fiecare telefon il are diferit? Eu n-am mai facut niciodata vreun root si vreau sa te intreb daca exista persoane specializate care il pot face gen:ma duc la cineva la atelier si ies cu el rootat ;) .As face root doar pentru a putea muta jocurile pe card.

aici e vorba despre Acer Cloud Mobile, nu de Beats sau Dolby.

@off-topic:schimba-ti si tu avatarul, imi da impresia unui copil de 12 ani care rupe facebook-ul si ii urla salam din difuzoare. no offence!

Asta ma inerveaza la oameni nu te cunosc, si isi dau ei cu parerea ca esti aia si aia eu cred ca tu esti ala cu manele si cu salam no offence

P.S si daca ai chef de scandal sa stii ca nus interesat

Candreifx si Gabi, luati-va o pauza de la scandal si certuri aici. Aveti mesajele private, unde puteti sa va porciti cat vrei, desi eu sper sa n-o faceti.

On: Stie cineva daca acest telefon exista si in oferta Vodafone? Ca cei de la Orange am inteles ca-l au. Ma intereseaza pentru un coleg.

Candreifx si Gabi, luati-va o pauza de la scandal si certuri aici. Aveti mesajele private, unde puteti sa va porciti cat vrei, desi eu sper sa n-o faceti.

On: Stie cineva daca acest telefon exista si in oferta Vodafone? Ca cei de la Orange am inteles ca-l au. Ma intereseaza pentru un coleg.

mesermith sa stii ca nu ma certam cu el ai vazut si mai sus ca am scris ca nu-s interesat ;) . Si eu caut unul pentru fratele meu dar la orange inca nu l-au adus cica deacum ca e inceput de an si debea de pe la jumatatea lunii incep sa aduca.Si la vodafone nu este din cate stiu.Din ce judet esti ca la mine la suceava nu este si le-am zis fetelor de acolo cand il primesc sa ma sune :D sper sa-l aduca ca ma inebuneste fratemiu si nu mai vreau sa se joace pe el cred ca o sa pun o parola :D

Edited by gaby

[...]

Orange are exclusivitate ;) .....deci nu o sa-l vezi la Vodafone

Ma batea si pe mine gandul sa-l cumpar si banii ii aveam la mine dar m-am dus la un Orange Shop din Focsani si mi-au spus ca nu-l mai au :((. Apoi am mai tras o raita prin oras sa-l gasesc dar la nici unul nu era. Ba ca s-au epuizat, la altul mi-au spus ca il aduc din februarie si alte chestii. Pana la urma m-am enervat foarte tare m-am dus acasa si m-am hotarat sa-mi iau laptop pt ca n-am si o sa-mi trebuiasca la facultate. Asa ca varianta smartphone a picat pt mine. De acum strang bani pt laptop :D:P

Multumesc frumos :D:) Ba sunt sunt roman si chiar nu imi trebuie un smartphone :)):D. Cedarul meu se descurca onorabil si parca nu as da nimic sa-l schimb. Cand se va strica adica peste multi ani imi voi lua altul tot asa de ieftin. Ca smartphonurile astea traiesc accelerat. Stiti ca sunt o specie de soareci care din cauza arderilor interne foarte puternice traiesc la jumatate fata de celelalte rude ale lor. Asa si smartphonurile sunt trase pe dreapta de producatori ca si soarecii respectivi :)). Ce naiba sa stau eu cu griija ca vine un update ca nu vine mai bine deloc, Cedarului meu nu-i trebuie nimic din toate astea, si in plus oricat m-as amagi eu cu cateva joculete tot mai bun este un laptop.

am fost azi la orange si am intrebat de telefon, mi-au spus ca este foarte cautat dar din pacate nu va mai reveni in stoc, nici in magazine si nici online din cauza ca nu se mai gaseste / va mai gasi la furnizori..