Clicky

Jump to content
DTTR

Acer S500 Cloudmobile

Recommended Posts

Guest Deio

"Warning! This will erase all your personal information, any contacts stored on your

phone and any programs you installed."

Ti-am mai scris inca o data ce a spus Innoxius si marcat cu rosu ceea ce inseamna "informatii personale". Include poze, filme, muzica, sau alte tipuri de fisiere.

Formatarea inseamna stergerea informatiilor de pe cardul eMMC intern, pentru a pregati telefonul/tableta pentru livrare la client. "Factory reset" asta inseamna din limba engleza.

Posibil ca HTC sa aibe "reset settings" fara a sterge informatia de pe cardul intern. Trebuie sa il intreb pe Vlad, el are One X.

Incearca programul de mai sus care am dat link. E util, dar necesita root.

Asta face orce telefon

Sony nu face așa! Pot sa-i fac factory reset, și nu șterge ce este pe memoria externa

Sent from my LT26i using Tapatalk 2

Eu imi amintesc ca la Samsung te intreaba daca vrei sa stergi si memoria interna. Daca nu alegi sa faci asta, la factory reset, raman pozele si orice altceva ai pe memoria interna a telefonului.

Cel putin din ce am citit, pentru ca eu nu ma facut niciodata asa, am bifat si acea optiune si am sters tot, intotdeauna.

dar nu am pierdut nimic grav: 2-3 filmari cu nepotica... 5-6 foto cu mine si sticla de jim beam black de la petrecerea de ziua mea. noroc ca am urcat pe FB doua din ele...

doar ma minunez ca a raschetat tot... oricum, din cele scrise de voi mai sus reiese asa:

pe de-o parte TOATE telefoanele fac asta...

pe de alta parte... htc nu face asa, sony nu face asa... samsung te intreaba ceva...

in concluzie NU TOATE telefoanele fac asa.

acum... facand aceeasi procedura intr-adevar imi scrie ca va sterge foto.

dar din inertie, facand exact acelasi lucru pe HTC de cateva ori, eu am mers cu next... next... ca primaru.

post-499-0-90630500-1354015793_thumb.png

Edited by dtatar

Tot uitandu-ma mai sus, vad ceva foarte clar: la factory reset se sterge memoria INTERNA, nu SD-ul la toate telefoanele despre care s-au dat informatii stiute, mai ramane Samsung, unde e doar o presupunere.

Si da, in general stiu ce citesc, chiar si cand dau copy/paste

Am vorbit cu nenea de la Orange si a zis ca pe 29 vine un stoc de 200 de bucati si din nou unu de 1000 pe 3 decembrie.

Acum nu stiu daca se referea la stocul din toata tara sau doar din Bucuresti(de unde am intrebat eu).

Am ramas wow cand am vazut intamplator telefonu infipt in perete la orange.

Mai am doua zile sa strang banii sa imi procur si eu o jucarie dasta.

Am si eu o rugaminte, exista vreo pagina de pe site-ul oficial acer in care sa fie descris telefonul asta? Ca eu nu am dat de ea. Eram curios daca mai promit si eu un update ceva la JellyBean.....

acum graure... incerci si tu.... www.acer.com www.acer.ro si surprinzator.... gasesti:

http://www.acer.ro/a...es/cloudmobilea

sau chiar..

http://www.acer.ro/ac/ro/RO/content/model/HM.HBCEU.001

Edited by dtatar

mesermith, printul ala e o invitatie sa-ti dam bip-uri? :D

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

:))) Asta e, mi-am dat seama dupa ce ai scris tu.

Am vorbit cu nenea de la Orange si a zis ca pe 29 vine un stoc de 200 de bucati si din nou unu de 1000 pe 3 decembrie.

Acum nu stiu daca se referea la stocul din toata tara sau doar din Bucuresti(de unde am intrebat eu).

Am ramas wow cand am vazut intamplator telefonu infipt in perete la orange.

Mai am doua zile sa strang banii sa imi procur si eu o jucarie dasta.

Am si eu o rugaminte, exista vreo pagina de pe site-ul oficial acer in care sa fie descris telefonul asta? Ca eu nu am dat de ea. Eram curios daca mai promit si eu un update ceva la JellyBean.....

Sau aici gasesti si opinii ale celor care, probabil, l-au cumparat.

mesersmith, mersi :). Le citisem deja pe alea...este un review pe net foarte detaliat de la o persoana care l-a luat de la orange.Am vazut niste benchmarkuri pe acolo de am ramas surprins....placut

La LG când dau factory reset șterge doar ce este pe cardul intern. De cel extern nu se atinge ;)

Sent from my Galaxy Note 2

mesersmith, mersi :). Le citisem deja pe alea...este un review pe net foarte detaliat de la o persoana care l-a luat de la orange.Am vazut niste benchmarkuri pe acolo de am ramas surprins....placut

Tocmai a aparut Acer CloudMobile S500 review: Out of the blue

Mda numai ca nu am buton in stanga si nici acea optiune nu o gasesc pe nicaieri...am scos din Magazin Play a celor de la orange un File Manager cu care ma lasa sa selectez o melodie dar imi da format necunoscut si cand ma suna cineva am tot tonul de apel deflaut.

Edited by miro01

Uite cum merge la mine. Nu stiu ce player ai tu.

Ma duc pe o piesa cu file manager. Ii dau play. Se deschide player-ul de la Samsung. Apoi, cu tasta capacitiva meniu sau cum s-o chema, apas pe ea si selectez "set as". Si de aici selectez ca si ringtone.

Uite cum merge la mine. Nu stiu ce player ai tu.

Ma duc pe o piesa cu file manager. Ii dau play. Se deschide player-ul de la Samsung. Apoi, cu tasta capacitiva meniu sau cum s-o chema, apas pe ea si selectez "set as". Si de aici selectez ca si ringtone.

Nici asa nu reusesc...

Mă gândeam ca până la urmă să îmi vând nexus s-ul și să îmi cumpăr acest Acer. Din câte am mai văzut pe net ar fi un best-buy. Văzusem pe net ca se da cu 850, după care am observat ca e în Orange 899, so...Deja am început să caut accesorii. Dacă va interesează găsiți folii pe tocmai. Ro la un preț foarte bun. Am văzut și procesul de root și vroiam sa va întreb dacă exista vreun rom cu 4.2 pentru el. Acum tot ce aștept este review-ul mobilissimo... :-) Oare poate fi ales în Orange Phone Tester. Apropo, cum te poți înscrie în a cest program. Oricum, dacă ar fi sa fie sa dea doar clienților fideli, tatăl meu are abonament de prin 2000.

Imi poate spune si mie cineva cum pot seta o melodia ca ton de apel pe acest telefon?

Dacă te vei uita la Review-ul scris gsm arena la user interface, e un videoclip în care la un moment dat "prezentatorul" tine apăsat pe home screen și iese un meniu cu schimbarea wallpaper-ului de pe home screen, lock screen, respectiv schimbarea tonului de apel. Deși cel mai probabil va merge cea arătată de samyjuanito. Eu folosesc ring DROID plus. E gratuit pe play store și Îți permite să editezi melodiile sau sa le decupezi. Însă o salvează doar pentru pana Îți moare bateria sau îl închizi . Ca sa ori rămână definitiv folosești metoda lui samyjuanito, însă bifezi iar tonul care e bifat deja și dai ok.