Clicky

Jump to content

Recommended Posts

nu puteti veni la noi sa cereti alta marca doar pentru ca asa doriti dumneavoastra.

Nu, nu. Că doar mă-sa și ta-su la vânzător au dat meleoanele pă hardughie. :angry:

desi sunt un fan HTC si al Sense UI

http://insertcoin-roms.org/archives/why-one-x-is-my-last-htc-device

Punctul de vedere ca si client "above average" Scuze ca l-am scris in engleza, si scuze pentru eventuale greseli de scriere sau exprimare

@baadnewz: nu conteaza ca-i in engleza, sa fie citit, asta e important. Eu voi cumpara un Nexus cu prima ocazie, tocmai din cauza unor puncte subliniate de tine.

si bomboana de pe coliva, pt one x+ de il lanseaza pe 19 care de fapt e doar un one x cu lte si tactat cu vreo 200 mhz in plus, au deja JB with Sense 4.5 FINAL. pt prostii care au dat 600 eur pe one x acu cateva luni .. mai stati, sau daca va arde rau luati noul x+ cu lte chiar daca in europa lte nu prea e.

mentalitate de companie chinezeasca ca thl, pentru fiecare versiune de android un device nou .

si ca sa-si bata singuri cuie in cosciug. in noiembrie SGS II primeste update de JB ( confirmat de samsung) cat o primi JB sensation / evo 3d care erau competitorii directi a lui sgs ii ? probabil la anu sau deloc .

@baadnewz Tu esti norocos ca macar ai primit update-ul la 4.0.4 si Sense 4.1 . Eu inca astept si tot nimic (telefonul e adus din HK). Chiar imi place telefonul, insa daca HTC nu stie cum sa se comporte cu proprii clienti sunt sigur ca va fi primul si ultimul meu smartphone de la ei. Am sa aleg ori viitorul Nexus ori un Lumia. :(

Care operator? Telefonul l-am cumparat din tara, online, fara abonament si momentan sunt pe cartela PrePay de la Orange. Tu mi-ai spus ca e branduit in Hong Kong, dar nu vad ce poate sa retina update-ul sa curga. Poate doar HTC, daca update-ul nu e gata pentru HK. Sunt confuz...

Pai si daca a fost produs pentru vanzarea de la operator nu ar fi trebuit sa fie pus in vanzare de un operator si nu de un magazin online? Am aflat CID-ul telefonului si am verificat lista asta http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=16404419#post16404419 . CID-ul meu este HTC__622.

Ca sa vedeti cum isi bate joc HTC de clienti sai .

Astazi am fost sa ridic tel din garantie ptr a 3-a oara (tel cumparat pe 6 august si dupa cele 40 zile care s-au scurs ,24zile a stat in service si 16 la mine,si iar timpul se scurge in defavoarea mea incepand de azi) .

Ptr defectul de screen flex ,ptr care a trebuit sa refuz telefonul ptr ca nu au facut nimic prima data ,mi-au schimbat azi: display ,touch ,casca si o fisa .Placa de baza mi-au schimbato prima data ,deci mai trebuie sa-mi schimbe bateria si carcasa/capacul si era schimbat absolut totul la acest telefon.

Toate bune si frumoase ,l-am butonat 1 min si am zis OK.Avea putin de "screen flex" dar saturat de atata umblatura am zis laso asa ,ca nu era asa grav cum era celalalt.Evident in drum spre casa am cautat pe la unirii sa-i pun o folie.

Am ajuns acasa si am constat cu stupoare multi pizeli morti care se vedeau mai bine pe fundal negru si unu l-am zarit pe fundal alb unde era data.Vreau sa zic ca cel care aparea pe fundal alb ,pe fundal negru nu-l zaream.

Am fugit cu el la garantie si vedeam pe drum cum parca se reparau pixelii singuri.Erau vreo 4 pixeli in partea dreapta care n-am reusit sa-i mai fac sa apara cand mi-a venit randul la garantie .Dar 3 pixeli am reusit sa ii arat in timp ce stateam la coada.Cu scuzele de riguare ma bagam in fata si ii mai aratam cate un pixel care aparea/disparea smile.gif

Pana la urma n-am reusit sa-i arat toti pixelii morti care i-am vazut si mi-a scris in fisa doar de 3 pixeli pozitionati pe tasta Q si 2 pixeli in partea stanga sus (eu i-am aratat stanga si ea a scris dreaptasmile.gif ) ceilalti 4 pixeli pozitionati in partea dreapta n-au mai aparut timp de 10min cat am stat la coada smile.gif ...asa a fost norocul sa nu vada duduia si "carul mic" de pe telefonul meu biggrin.gif

Stand acolo am inceput sa ma plang : pai bine domnita a 4-a oara cand vin cu el in garantie ,tel a stat mai mult la voi decat la mine ,azi am pierdut 3 ore ptr acest tel la fel si acum 5 zile la fel....dai in stanga/dreapta sefu pot sa plec si eu mai devreme ,etc smile.gif ...deja m-am imprietenit cu dvs ,data viitoare sa va pregatiti sa-mi dati un nr de telefon ,poate iesim la un picnic cu familia/neamuri/copii , poate vin la o aniversare/petrecere a dvs smile.gif ...in fine m-am plans in asa fel sa nu dau dovada cat de disperat sunt fata de problema mea......La care respectiva era la curent cu orice lege ,dar numai in favoarea cordon.

Ca nu mai exista lege ca dupa 3 reclamatii in service cu acelasi defect se incearca money back sau tel nou sigilat.

Ca daca tel sta in service 10% din perioada totala a garantiei la fel money sau schimb,nu exista asa ceva.

Nu,nimik ....ei au o lege interioara in care producatorul a zis ca numai se da money back sau schimb cu unu nou sigilat ,si se incearca repararea la orice ,si ca cel putin in cazul meu nu are rost schimbarea integrala a produsului cu altu nou ptr ca daca s-a schimbat placa de baza ,e ca si acum mi-ar fi dat altul nou ,ptr ca o placa de baza face cat un tel.

Acum cordonul nu se gandeste decat la pierdere si daia o da cu NU si NU si cu aceasi poezie ,ptr ca mi-a schimbat placa de baza care face cat un telefon ,dar ca pe langa pcb a schimbat si casca,touch,display,nu stiu ce folie pana la difuzor ,munca si transport laborator-mosilor si alte multe cheltuieli....nu era mai frumos ca de la prima interventie sa verifice tel cap coada ,adica direct pe defectele uzuale ,mai ales ca vedeau ca este un tel care a fost printre primele produse.Verificau screen flex/ripple,semnal wifi /gsm ,inregistrare cu zgomot fond etc si abia apoi se apuca sa schimbe mai tot prin el.Dar de sa le fac ,au impresia ca suntem rupti de realitate si nu toti stim ce-i aia screen flex etc. ptr ca se stie clar ca e tel cu probleme din fabrica .Numai aveau atatea cheltuieli ,cel putin in cazul meu,sunt sigur ca ieseau mai ieftin daca imi dadeau tel nou .

Ca idee ,banuiesc ca nu mi-a pus vreo chinezarie de display compatibil .Oricum nu da bine nici ptr un display cu pixeli morti pe care si-a pus stampila HTC-ul.

Asta e ,am tot asteptat pana in Aug dupa htc one x in speranta ca nu o sa am probleme cu el ,dar se pare ca am asteptat degeaba si cordonu sau cei de unde l-am cumparat n-au nici o treaba ca am dat 2600 ron pe el si nu ma bucur de el in momentul de fata.

Ma asteptam sa mai aiba cate un bug ,ca de asta e se rezolva ,dar sa ma plimb atata nu-mi imaginam.

Scuze ptr pomelnic smile.gif

Din ce vad eu, daca pe un forum atat de mic sunt postate atat de multe probleme cu terminalul asta, incep sa ma intreb care-i faza cu htc-urile astea.

Eu nu am fost niciodata fan htc, pe motive de inestetica, adica-s mai urate ca puii de magar, dar nu banuiam ca sunt si f proaste.

Se pare ca modelul asta vine cu anumite probleme direct din fabrica.

Asa cum au facut si alti colegi inaintea ta, du-te la opc, fa scandal peste tot, acopera-te de hartii semnate si stampilate.

Peste tot noteaza-ti cu cine ai vorbit, data si orasi cere pozitii oficiale. Ameninta cu judecata.

Si al meu Evo 3D a fost in service, insa eu nu am decat cuvinte de lauda pentru ei. Problemele astea au inceput sa apara cand HTC a scos telefoane pe banda rulanta. Cunosc oameni cu HTC Desire care sunt inca multumiti de telefon, eu am mai avut un HD2, un telefon foarte bun. Modelele mai noi de One X nu mai au atatea probleme, se pare (cele produse mai recent). Oricum noi nu putem afla lucrul asta inainte de cumparare...

Mda, dar tu vorbești de modele vechi, vad ca cele noi au numai probleme......

PS. De acord cu meserschmidt ;)

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2

O sa mai spun asta pentru a nu stiu cata oara: nu mai merg pe mana nici unui alt producator pentru urmatorul smartphone, o sa imi cumpar un Nexus. Chiar daca le iau apararea, tot nemultumit raman. Baadnewz a scos in evidenta toate nemultumirile si sunt de acord cu ele.

problema cu service-u ca il ei mai prost decat l-ai dus e pt ca service-u e romanesc :)) si ca orice chestie romaneasca vor sa fure pe unde pot. stiu o gramada de probleme si cu service-ul samsung mai ales cu rahatu ala de reparat intr-o ora .

ca sa rezum

in primele serii de HTC ONE X au fost device-uri destul de multe cu probleme. HTC in mod normal le inlocuieste direct daca nu s-au scurs mai mult de 30 zile sau le repara. acu de ce la noi e altfel va las pe voi sa speculati . hint. la noi orice e altfel.

referitor la update-uri si la suportul pt un produs deja lansat imi mentin parerea. or sa scoata one x+ care difera de one x doar prin chipset-ul de radio (x+ are broadcomm) si are revizia 4 de cpu tegra3 (sunt unele one x normale cu revizia 4 de t3) . adica mai nimic.

bineinteles ca daca vei vrea sa folosesti softu de one x+ pe one x nu vei putea ca fara "hacerelea" nu vei avea wifi , gsm sau mobile data si cum rahaturile mai depind si de librarii si binaries o sa fie de vis. incep sa cred ca au schimbat la broadcomm doar ca sa ne frece, si sa nu se mai intample ca la sensation xe cand mergea romu direct :D

culmea xe peste normal avea cea in plus, 1 gb ram, baterie mai mare, si casti beats. x+ n-are nimic, doar 100 mhz :))

si ca o adevarata companie chinezeasca (o zic peiorativ) probabil ca x+ va veni din cutie cu jb si sense 4.5 iar x-u normal va primi update in decembrie

Care operator? Telefonul l-am cumparat din tara, online, fara abonament si momentan sunt pe cartela PrePay de la Orange. Tu mi-ai spus ca e branduit in Hong Kong, dar nu vad ce poate sa retina update-ul sa curga. Poate doar HTC, daca update-ul nu e gata pentru HK. Sunt confuz...

Pai si daca a fost produs pentru vanzarea de la operator nu ar fi trebuit sa fie pus in vanzare de un operator si nu de un magazin online? Am aflat CID-ul telefonului si am verificat lista asta http://forum.xda-dev...19#post16404419 . CID-ul meu este HTC__622.

maestre, prea putin conteaza de unde ai achiztionat telefonul. Terminalul pe care il ai era destinat pietei din Asia si probabil era chiar braduit pentru vreun operator de pe acolo. A fost adus pe canale neoficiale in romania.

Asta e motivul pentru care nu ai update. Nu conteaza ce sim ai tu in telefon, ci CID-ul telefonului spune ce versiune de rom primesti (ASIA HK branded sau non branded) si probabil versiunea ASIA HK BRANDED nu e gata din motive dependente de operatorul pe care e branduit nu de HTC.

Tinand cont ca l-ai luat online si cum e din HK am dedus ca e importat pe canale oficiale, aka nu ai garantie cu sigla htc (probabil ai o hartie de la magazinul cumparat si atat ) poti sa deblochezi bootloaderul linistit si sa pui un custom rom. oricum garantia aia e ca si inexistenta.

E jale mare cu htc one x legat de garantie si de problemele generale pe care le are.

Tot repara la ele sub pretextu ca producator numai da banii inapoi sau alt telefon nou si se incearca repararea lui.La cate reparatii a avut tel meu ,nici numai sta bine in carcasa.Se "balangane" si trosneste telefonul cum incerci sa-l strangi un pic.

Oricum din ce am vazut cu ochii mei un tip a reusit sa schimbe telefonul si s-a intors cu el in garantie tot pe aceasi problema, pixeli morti .

Edited by Mihai

In sfarsit m-am lamurit. :) Nu stiu daca sa-mi pun inca custom rom. Inca sunt in dubii, avand in vedere ca n-am mai facut asa ceva pana acum.

In ce priveste garantia, cam ai dreptate. E doar o hartie de la magazinul de unde l-am cumparat. Am noroc ca pana acum n-am intampinat nicio problema la el.

Avand in vedere pataniile colegilor, foarte multe raportate la numarul de useri de pe forum care au acest device, nu crezi ca ar fi mai bine sa-l vinzi si sa scapi de el cat inca mai merge si mai poti lua ceva pe el?

No offence, dar eu nu as mai tine asa ceva in buzunar, never ever...

In sfarsit m-am lamurit. :) Nu stiu daca sa-mi pun inca custom rom. Inca sunt in dubii, avand in vedere ca n-am mai facut asa ceva pana acum.

In ce priveste garantia, cam ai dreptate. E doar o hartie de la magazinul de unde l-am cumparat. Am noroc ca pana acum n-am intampinat nicio problema la el.

majoritatea device-urilor cu probleme au fost in primele serii si in general cele destinate pietei din europa si mai ales europa de est.

de pus custom rom nu-i mare inginerie, daca ai pus un windows in viata ta, intelegi oleaca engleza si ai rabdare cateva ore sa citesti 2-3 tutoriale e ok. nu prea are ce sa se intample rau - risc-ul de brick-uire e unul mic

acum stiu ca cineva zisese ca a cumparat unul in august tocmai in speranta ca va fi dintr-o serie mai nou. logica e buna pana la un anumit punct. nu stiu cate s-au vandut si nici cat a fost stocul de mare dar posibil al tau sa fi fost din primele importante.

De Cordon / Cirma nu zic nimic, cu mine au fost ok de fiecare data (de la htc diamond incoace) acum nu stiu, o depinde de faptul ca-l duci personal sau prin curier, o depinde si care dintre service-uri il repara (au mai multe puncte de lucru si service-uri) nu stiu. e trist ca ajung sa consider si variantele astea dar na, sunt angajati romani cu manageri romani.

Avand in vedere pataniile colegilor, foarte multe raportate la numarul de useri de pe forum care au acest device, nu crezi ca ar fi mai bine sa-l vinzi si sa scapi de el cat inca mai merge si mai poti lua ceva pe el?

No offence, dar eu nu as mai tine asa ceva in buzunar, never ever...

oh well nici alte optiuni nu prea ai, SGS III e aceeasi Marie cu o alta palarie si ei au probleme cu service-ul si device-urile, touchwizz-ul ala (UI-ul e desenat de un repetent la arte), sigur poti pune AOSP / CM dar cum am mai spus-o si acum un an e ca si cum ti-ai luat un i7 cu 16 gb ram si ssd care sa rulezi dos 6.22 :)

@baadnewz La S/N imi zice ca e SH23. Probabil e din primele loturi. I might give it a try with a custom rom. :)

@mesersmith As astepta pana la urmatorul Nexus... sau m-as muta pe Windows Phone. Nu stiu inca. Oricum nu cred ca o sa prinda anul in mana la mine.