Clicky

Jump to content
Razvann

Folositi folie pentru ecranul smartphone-ului vostru? Care folie va multumit si/sau dezamagit pana acum?

Recommended Posts

Ei, câteva zgârieturi care se văd doar la o privire mai atentă. Doar nu crezi că l-am ținut într-un buzunar cu nisip :). Galaxy Fit totuși e un telefon care se mai găsesc folii, dar pentru al meu foarte greu...:(.

Am Nokia 1520. Am cumpărat husa originala Nokia 623 un model flip peste ecran in acelasi gen ca husa originala creata ipad. Cu toate astea am căpătat câteva zgârieturi fine. Deci folia e sfanta indiferent de câtă atentie acorzi. Innoxius e ceva aparte precum vedem si in comentariile si observatiile lăsate. Pentru noi ceilalti exista folie :)

Pe mine chiar nu ma deranjează atata timp cat nu o observ. Dacă intra praf sub ea sau se zgarie tare, o pun pe cealalta si după imi iau tempered glass sau alien surface

Trimis de pe G2

Personal mi-am luat teapa. Am tot cautat inainte sa cumpar pareri despre smart protection, insa pe net totul este numai lapte si miere, articole pe o multime de bloguri, platite desigur, in care sunt cei mai tari. Realitatea nu este deloc asa si m-am hotarat sa atentionez si pe altii care vor sa cumpere de la ei. Prima data mi-au trimis o folie diferita de ce am comandat. Am luat legatura cu ei, in prima faza au dat vina pe mine ca am gresit comanda, dar dupa ce au verificat mi-au trimis produsul pe care il comandasem initial, avand grija sa ma anunte ca cine nu munceste nu greseste?!

Am montat folia, in colturile de sus nu facea contact. Ei o lauda ca se lipeste singura dupa cateva ore daca apar astfel de situatii. Evident ca nu este deloc asa, dupa 3 zile folia a inceput sa se desprinda si de pe margini, din punct de vedere estetic fiind groaznice aceste "contacte imperfecte" cu suprafata ecranului.

Continui cu raspunsul lor: "Domnu X dumneavoastra treceti dintr-o extrema in alta. Ce anume nu facea contact?
daca a fost aplicata corect in mod normal folia trebuie sa se lipeasca integral. Daca din fabrica telefonul are diferente de curbura pe margine exista posibilitatea sa se formeze o dunga de aer roata ecranului, dar aceasta nu influenteaza dezlipirea sau functionalitatea ecranului".

Deci vina este a fabricantului telefonului.
Cat despre amprentele care raman pe ecran.. se vad de parca l-am uns cu ulei.

Sa nu mai vorbim de preturile nesimtite, ex: 65 lei folie redusa deja 50% cum apare pe site. Am zis sa incerc, poate chiar este o folie tempered glass premium, in conditiile in care am comandat de pe ebay cu $3,67 o folie identica, free shipping.

Aceasta este parerea mea despre foliile tempered glass de la smart protection. Sfatul meu este sa luati de pe ebay/alt magazin daca nu doriti sa patiti la fel ca mine. :)
Totul pare profesional la ei, dar aparentele inseala.
Mai mentionez si review-urile false pe care le au la fiecare produs al lor. Eu le-am votat folia cu 3/5 stele si un comentariu realist dar nu mi-a fost acceptat.

O zi buna!

Tags: review tempered glass smart protection parere smartprotection.ro teapa pareri folie protectie sticla temperata

@Catalin C,

de pe ce ebay ai comandat? .de?

Eu unul nu folosesc folie. No more! Telefonul are cateva zgarieturi foaaarte fine (nu se observa decat cand il oglindesti sau ceva) si 3 "zgarieturi" de cand au dat niste prieteni cu el pe jos (eu oricum l-am scapat de cel putin 5 ori). Nu-mi place folia. Nu am incercat una de calitate (care sa coste mult), si astea "low"sunt low! Imi place sa-mi alunece degetul pe ecran :). Se vede diferenta cand folosesc un telefon cu o folie si unul fara.

Nu cumpăra folii tempered glass de la firme no name.

Am avut de la Spigen pe iPhone 4 și nu am decât cuvinte de laudă la adresa ei. A fost scumpă(100 de ron). Se simțea ecranul ca și fără folie când glisai cu degetul.

Acum încerc de la Stilgut o folie din sticlă temperată pt Air 2. O să revin cu impresii când vine(mai durează că am luat-o de pe amazon de)

Edited by Tyler Durden

Pentru Note 4 nu va luați pentru ca arata aiurea știu cu spațiu nelipsit de jur-imprejur , unde e ecranul curbat.

Sent from my TX201LA using Tapatalk

Pai pentru Note 4 ce arata ok? Ca si folia e cam lafel. Eu vroiam sa comand o sticla Nillkin pt viitorul Note 4 de pe AliexPress. Atunci ce recomandati pt Note 4?

Nu iti recomand sticla securizată , arata aiurea și îți rămân pe margini spatii albe nelipsite de ecran de circa 1mm. La Note 4 cred ca funcțional și estetic ar merge ceva filiera care nu ma pricep sa iti fac recomandări .Pe primul Note 4 eu am avut sticla de la Nilkin, via mobiledirect.Gasesti acolo tot ce vrei și preturile sunt ok.Succes!

Edited by Kali

Da dar cum se aseaza pe Note 4? Stiu ca nicio folie nu acopera colturile. Dar vreau sa iau Note 4 cat mai curand, iar folie sau husa din prima zi si as comanda de pe aliexpress, deci de aia întreb ce e mai bun. Știu ca, ca aspect nu e frumoasa.... ca dacă au vrut ecran curbat spre margini...

Eu îți spuneam de sticla securizata,folii nu am folosit niciodata..Acum pe cel nou nu am mai luat sticla din motivul expus anterior.Colegii care au aplicat folie te pot îndruma .

Pai eu vreau sticla pe Note 4 cand o sa il iau si vroiam sa p comand de acum. Știu ca nu e pana in margine, dar ma intereseaza calitatea. Nillkin e ok?

Damn , sticla nu acopera colturile , e curbat si...din cate stiu eu despre foliile de sticla..se sparg foarte usor daca le indoi. Daca nu se lipesc pe colturi , asta nu inseamna ca touch-ul nu raspunde pe colturi si daca apesi se sparg ?

Pai ce treaba ai cu colturile? Tu apesi pe colțurile telefoanului? Pentru ce? Sau apesi doar pe ecran. Ecranul il acopera deci ce cauți cu degetele pe spatiul fara sticla?

Eu zic sa va puneti o punga de la McDonald's pe el, mai ales daca o lipiti cu maioneza, sigur nu veti avea probleme cu dezlipirea pe la colturi.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Eu am intrebat doar daca nu se sparge daca apesi pe coluri . Ar fi urat sa dai 100 de lei pe-o folie si s-o spargi in 2 zile ca nu s-a lipit pe colturi . Eu am folie normala+husa , nici o sansa sa se sparga .

Edited by Scootch98

Răzvan,

Uite pe Softpedia, pe topic dedicat sunt poze cu tempered glass. Arată ca naiba.....