Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Guest Deio

S-ar putea sa fie chiar mai putin de 1900. Acum, la 1800 lei gasesti TF300 care e foarte bun, si are 32GB stocare.

Nexus 10 o sa fie mult mai ieftin ca Surface. Eu cred ca pe la 1600 lei pe acolo se va invarte.

Mă dacă vine la prețul ăla o să măture cu concurența din punctul meu de vedere.

Edited by Tyler Durden

Guest Deio

Depinde si de dotari. Daca acum TF300 cu 32GB si SDcard slot e la 400 euro, Nexus 10 trebuie sa fie la pret similar sau mai mic, pentru ca nu va avea slot SD card si doar 8GB sau 16GB. Procesorul Exynos 5210 va fi mai rapid ca Tegra 3 pentru ca e A15 si are MaliT604 GPU.

Macar sa nu mai fure texturi in drivere sper, ca Mali400 are niste explozii si texturi pixelate in multe jocuri. Sper sa remedieze asta.

Am luat cea mai ieftina tableta 10" cu Tegra 3 la comparat de la Asus ca e cea mai buna tableta la pretul asta. Asus TF300 e cea mai reusita tableta Tegra 3, la pret mic.

De Acer nu spun ca stim cu totii ca sunt buzi explozive, A510 lua foc dupa 10 minute de jucat. Iconia A210 e mult mai slaba si stocare de 8GB, baterie minuscula.

Nexus 10 va avea autonomie foarte buna, Samsung se apropie de Apple in termeni de autonomie si standby, doar lucreaza impreuna :P

Guest Deio

Variantele de start sunt intotdeauna fara 3G. Pretul o dicteaza. O sa fie si cu 3G, dar la inceput ca sa castige clienti, vor anunta ca pe Nexus 7.

Guest Deio

Nu fii asa sigur. Cel mai rapid GPU mobil va fi mereu PowerVR SGX. Uite sa vezi ca nu e chiar asa "din viitor" MaliT604. Puterea de calcul este estimata la 68GFLOPS, dar nu conteaza asta, ci cum stie fiecare producator de jocuri sa optimizeze platforma, iar benchmark-urile arata diferente cam mari intre Nexus 10 si iPad 4, la 1080p off-screen.

Observa ca luat la bani marunti, MaliT604 e chiar mai lent ca Tegra 3 uneori de pe Infinity, dar acolo sunt mai putini pixeli de miscat.

Nexus 10 are prea mare rezolutie, nu imi dau seama daca doar pentru a le rade in nas la Apple sau ca asa li se pare interesant. Aplicatii nu sunt nici macar fullHD, ce sa mai zic de 2560, deci nu vad inca atractia.

Producatorii de jocuri trebuie sa miste repede, asta trebuie.

Filme pe tableta nu mi se pare interesant, pentru ca nu exista la rezolutia asta inca, iar pozele sunt bune si la 1280x800.

E un marketing "gimmick" pana se maturizeaza platforma, sa te faca sa zici "wow ce rezolutie" si sa te arunci pe el.

51278.png

51281.png