Clicky

Jump to content
son1k

Telefonul Tau - Pro si Contra!

Recommended Posts

Ma gandeam sa discutam toti despre ceea ce aveam si ce ne multumeste si ce nu.

Eu sunt posesorul unui Samsung Galaxy S2.

Incep sa va spun ce imi place si ce nu..

PRO:

- viteza de procesare este foarte buna

- poze excelente

- aplicatia kies de vizualizare in browser a continutului din telefon

- culorile vii ale ecranului super amoled plus

Contra:

- durata scurta a bateriei.. mentionez ca se duce foarte repede daca stau sa ma joc pe el jocuri HD

- de multe ori cand am bateria full si deconectez incarcatorul imi scade de la 100% la 99%,98%,97%,96% ceva foarte naspa..

- plasticul de sub baterie in lateral este ros

- de multe ori se aude un scartait cand il tin in mana.. problema este capacul care de multe ori face un mic zgomot atunci cand telefonul este incalzit.. (cred ca este ceva fizic..)

- castile de tip dop ale telefonului sunt ca niste betisoare de urechi de multe ori.

- praful intra pe marginea telefonului

Cred ca ai aproape punctat toate avantajele si dezavantajele telefonului,dar nu inteleg treaba cu castile,calitatea sunetului este excelent.Cred ca producatorul nu s-a gandit la faptul ca omul nu se spala ci la calitatea sunetului. (nu vreau sa insinuez absolut nimic,am facut doar o observatie)

De auzit se aude ok. nu ce zice. ca sa stii eu ma spal in fiecare seara... sunt curat in urechi dar tot ma mai curata si castile din cand in cand si cateodata cand ma uit la ele sunt murdare... Nu cred ca e cineva care sa nu aiba astfel de problema cu casti de tip dop sau cum se numesc ele...

Ok,mi-e greu să fac acum listă cu avantaje/dezavantaje completă.

Cea mai deranjantă chestie la telefonul meu sunt...căștile,care nu știu pentru ce dimensiuni de urechi sunt proiectate,în orice caz nu pentru urechi ca ale mele. Eu nu le pot folosi :)

Ce imi place:

1. Unicitatea (pentru acum)
  2. Simplitatea
  3. Linux (cu linie de comanda)
  4. Aspectul
  5. Ecranul
  6. Swipe
  7. Customizarea interfetei (aproape) nelimitata si la indemana oricui (daca stii ce faci ;) ). Totul este CSS.

Ce nu imi place:

1. Unicitatea (pentru cand va trebui sa-l schimb)
  2. Capacul USB
  3. Lipsa suita office cu editare
  4. Lipsa video-call prin operator

Ordinea nu e neaparat cea de mai sus.

LG Optimus 2X

Ce imi place:

-Designul

-Ecranul chiar daca este doar LCD IPS

-Viteza de procesare

-Pozele...cu toate ca este loc de si mai bine

-HDMI

-Constructia telefonului

-Posibilitati de customizare

Ce nu-mi place:

-Bateria...totusi sa nu uitam ca este un smartphone

-Deblocarea ecranului...trebuie tras in sus

-Update-uri greoaie...dar asta tine doar de LG...si nu de telefonul in sine.

-Memoria RAM este cam mica...512MB

Dar cu toate astea eu unul sunt foarte multumit de acest telefon.

Acum am un HTC Evo 3D. Imi place ca este dual-core, ca are Snapdragon S3 (Qualcomm MSM8660 - un chipset care nu e nici macar pe primul Sensation), ca are posibilitatea de a scoate ceva pe HDMI printr-un cablu MHL, ca are slot de card, bateria se poate scoate, ca are butoane capacitive, ca are 4,3 inci, ca are 1 G de RAM. Se misca bine si cu ROM-ul oficial, cu Leedroid se misca de cateva ori mai bine. Imi place ca pot sa-i deblochez bootloader-ul si ca va primi update la ICS. Imi place ca are ecran 3D si ca face poze bune. Stie hotswap (se poate scoate card-ul din telefon in timpul functionarii).

Nu imi place capacul, da impresia ca este fragil, butoanele nu sunt de cea mai buna calitate. Ecranul este doar un LCD si in lumina puternica de-abia mai vezi ceva pe el. Ar fi putut avea un port HDMI separat si suport pentru USB OTG. Pentru ca l-am cumparat la un pret mic (inca se mai gaseste pe Emag.ro, Evomag.ro, Cel.ro), sunt foarte multumit de el. Daca ar fi fost sa-l iau la pretul de 2000 de lei, as fi mers pe mana lui Galaxy S II :)

De auzit se aude ok. nu ce zice. ca sa stii eu ma spal in fiecare seara... sunt curat in urechi dar tot ma mai curata si castile din cand in cand si cateodata cand ma uit la ele sunt murdare... Nu cred ca e cineva care sa nu aiba astfel de problema cu casti de tip dop sau cum se numesc ele...

Daca va trebuie muzica, luati-va power amp. ;)

Edited by How

Si eu tot SGS II detin:

Avantaje:

- Ecranul Super Amoled Plus care este cel mai bun de pe piata ma refer la calitate.. adica acel negru care este NEGRU.. si peste cel de la Galaxy Nexus..care este doar Super Amoled.

- Se misca excelent este de nivelul multor dualcore-uri de 1.5ghz si am vazut ca la cum se misca chiar la acelasi nivel la browsering, jocuri, ma refer la viteza cu HTC One X ( sa nu uitam ca are quad-core si sa nu spun ca il chiar depaseste in unele momente )

- Camera foto si video foarte bune daca umbli prin el si te inveti cum sa folosesti setarile (cand e nevoie de ISO automat, cand nu si altele..). Si la filmat la Full HD are 17 bitrate, la HD 11 bitrate.. foarte putine au atat.. poate doar iPhone 4S (Sony Xperia S si Htc One X, nu au atat). Acel bitrate este un element care cu cat este mai mare.. cu atat in imagine sunt mai multe detalii, dar si filmarea ocupa mai mult spatiu

- Blitz-ul, adica torta.. acea lumina folosita ca blit este foarte ok am vazut compartie cu foarte multe alte smartphone-uri si este foarte buna normal necomparand cu cele care au Xenon.

- Imi place TouchWizz-ul desi pe multi ii aud "iubind" HTC Sense-ul. Asta e normal fiind telefonul tau e normal sa iti placa, dar repede poti gasi si dezavantaje si lucruri care sa nu iti placa.

- Sticla Gorilla Glass

- Greutatea

- Camera frontala de 2 megapixeli, care momentan nu se regaseste pe niciun device, sper sa nu ma insel. Adevarat altele filmeaza HD, dar stiu ca au maxim 1.3 megapixeli.

Dezavantaje:

- Lipsa unui Led nu ma pricep cum se numeste pentru notificari.. adica primesti mesaj, apel si daca nu esti pe faza.. :)) aflii mai tarziu

- Ca a ramas un pic in urma la unele specificatii normal.. rezolutia.. care si atunci erau telefoane cu rezolutie mai buna

- Tot despre ecran. Acest superb ecran are un mare dezavantaj... pentru el este culoarea alba..Folosind mult culoarea alba se duce baterie cat vezi cu ochii.. de aceea in teste la video (vazand un film tine 8 ore ), Talk Time 3G tine 8 ore si 30 de minute... ,dar la browsering (folosing WiFI-ul nu netul si la luminozitate 50% cu un refresh al paginilor la 10 secunde) tine doar 4 ore si 24 de minute.. aceste date sunt facute in urma unor teste facute de gsmarena.

- La filmare orice i-ati face prima secunda focalizeaza si se vede neclar..

- Alarma.. cel putin la mine sau am auzit ca, chiar este o problema.. de multe ori nu suna :))

- Castile cum a spus cineva mai sus..nu intra bine in ureche (asta e parerea mea adica se intampla la mine, probabil multor altora nu), dar se aud binisor..

- WiFi-ul cam slabut fata de alte smartphone-uri

- Camera pacat.. ca in luminozitate scazuta fara blitz scoate nu prinde deloc bine...fata de cele de acum HTC One X, iPhone 4S si altele...

- La mine, dar cred ca e de la mine problema semnalul de foarte multe ori din acele 4 linii in Bucuresti am 3.., dar vreau sa cred ca e din cauza cartelei, desi am incercat si alte cartele si avand GSM/WCDMA automat si la acelea facea un pic probleme, daca pun doar pe GSM merge brici aproape -50dBm ... daca e GSM/WCDMA automat ajunge si la -90... chiar si spre 2 linii cateodata din cele 4.

- Hmm, asta e cu dus intors :D, filmarea Full HD ( 1080p ) prinde cadru foarte mic, cea 720p prinde cadrul foarte bun..dar pierde din calitate

- Asta tine de preferinta..Mi-as fi dorit folosind husa, marginile mai mici si cea laterala, dar mai ales cea de sus si de jos macar un pic.

Completari:

Referitor la carcasa scartait, eu mi am luat o husa desi toti toti se uita cam ciudat fiind destul de groasa ( Case Mate Tough ). Sincer sa fiu nici pe mine nu ma incanta.., dar mi-a cazut telefonul de cateva ori si nu a patit absolut nimic.. adevarat arata foarte urat.. dar am zis sa tin de el.

Bateria.. eu zic ca sa faci un update.. mie sincer nu imi face asa si i-am facut update gresit si manca bateria.. pe paine.. si de acolo am ajuns sa il duc si la service, dupa avand si alte probleme.. pana am ramas fara semnal.

Mie cu utilzare intensa adica si net care consuma mai mult ca WiFi-ul .. si cu jocuri cam 1 ora imi tinea cam 24 de ore.., dar dupa ce i-am facut acel update pe langa ca imi iesea din aplicatii, intr-un final disparandu-mi IMEI-ul si neavand semnal orice cartela as fi bagat.. bateria ma tinea maxim 10 11 ore:)) folosindu-l ca inainte... Inainte bateria nu manca mai mult de 3% noaptea, dupa update-ul gresit.. manca 10 15%.

Sper ca nu v-am plictisit cu atatea amanunte.

Edited by Razvann