Clicky

Jump to content
son1k

Aplicatii must have pentru Android!

Recommended Posts

Mai sunt si jocuri primite gratuit la pachet cu anumite telefoane (eu am 3 pe telefonul meu, toate au optiune de 3D si nu se gasesc pe Market, chiar daca unul e NFS Shift). Cand schimbi telefonul, nu vei mai avea jocurile, de multe ori jocurile astea nici nu apar pe Market.

Da, am vazut asa ceva si in Samsung Apps. Asphalt pentru unele e gratis, pentru S II ul meu e cu bani.. NFS Hot Pursuit l-am luat gratis si, probabil, pe urma a fost pus cu bani.

Edited by mesersmith

Eu folosesc Rock Player si nu am avut probleme e genul asta. Esti sigur ca nu e filmul corupt? Am avut probleme cu un film in format MKV, pe un TV in schimb. Pe PC apareau niste artefacte, dar player-ul putea trece peste ele, TV-ul pur si simplu inchidea filmul dupa vreo 2 minute de redare (acolo incepeau problemele).

Cred ca e de la film am folosit si rock player si altele, la rock player nu are sunet deloc.

Si am mai folosit MX Player care la fel dupa o ora imi inchide filmul (la fel si in rock).

Si am mai folosit un program(nu stiu cum se numeste) dar nu mi se inchidea filmul dar mergea in reluare.

Edited by mesersmith

Nu am inteles daca e vorba despre pc sau telefon.

Pe pc folosesc numai Vlc si stie fara niciun fel de codec, mai toate formatele.

Eu cand pun windows-ul pe curat, nu instalez niciun codec si nu imi amintesc sa nu pot vedea vreun format.

Nu mai stiu daca vede si 3gp.

eu iau flimul in format mkv cu subtitrare inclusa si il transform cu DVD4Catalyst are la setari si pt android plus de asta ,are si modelul meu de telefon in setari.EVO3D.ma pot uita apoi si cu playerul nativ si calitatea e extraordinara...am vazut film intreg pe el si nu am avut nici o problema!

Formatare Memory Stick

Foarmatarea memory stick-ului in NTFS, se poate face si din Windows XP.

- mergi in Device Manager, dai click pe + sa-ti arate toate drive-urile;

- dai click-dreapta si "Properties" pe unitatea USB-Memory-Stick;

- din meniul de sus, dai click pe optiunea "Policies";

- bifezi optiunea "Optimize for Performance" dupa care dai "Ok";

USB-memory-stick-format-ntfs.jpg

Acum mergi in "My Computer", click-dreapta pe unitatea care este memory-stickul, selectezi optiunea "Format", si o sa vezi ca acum apare si optiunea sa formatezi NTFS ...

PS: Daca formatezi un stick in NTFS, atunci cand scoti stickul din USB, trebuie oblogatoriu sa folosesti optiunea "Safely Remove Hardware". In bara de Windows din dreapta de jos, dai click-dreapta pe icoana care este stickul tau usb, si dai "Safely Remove Hardware", selectezi stickul tau si dai "Stop". Daca stickul tau e formatat NTFS si scoti stickul din USB fara sa folosesti "Safely Remove Hardware", risti sa-ti strici stickul.

Sursa: dan-blog.ro

Daca folosesti windows 7, intreaba-l pe Feri ca el stia sa faca pe windows 7, si eu stiam dar nu mai sunt sigur.

Edited by Spooky

Pe o partitie FAT32 (cum e cea de pe un card recunoscut de telefon) nu vei putea copia fisiere mai mari de 4 GB. Degeaba formatezi card-ul cu NTFS pentru ca nu va fi recunoscut de telefon (poate cu vreun ROM modificat si un kernel modificat vei putea cumva monta o partitie NTFS pe Android - e un mare poate).

Pe o partitie FAT32 (cum e cea de pe un card recunoscut de telefon) nu vei putea copia fisiere mai mari de 4 GB. Degeaba formatezi card-ul cu NTFS pentru ca nu va fi recunoscut de telefon (poate cu vreun ROM modificat si un kernel modificat vei putea cumva monta o partitie NTFS pe Android - e un mare poate).

Ma gandeam si la asta... dar am ca poate poate...

eu iau flimul in format mkv cu subtitrare inclusa si il transform cu DVD4Catalyst are la setari si pt android plus de asta ,are si modelul meu de telefon in setari.EVO3D.ma pot uita apoi si cu playerul nativ si calitatea e extraordinara...am vazut film intreg pe el si nu am avut nici o problema!

La SXS(Sony xperia S, prescurtare luata de la XDA-DEVELOPERS) nu exista un videoplayer, am pus un film pe telefon si se vede foarte bine, se misca foarte bine, dar dupa o ora si ceva mi se inchide filmul, probabil e din cauza fisierului. Merci pentru raspuns! Si nu stiam ca am aceasta limita de 4 Gb de transfer

Limitarea e data de FAT32, nu e de la transfer. Ar trebui sa primesti un mesaj ca nu e destul spatiu sa copii filmul mai mare de 4 G, chiar daca tu ai 100 de G liberi. Incearca unul din video player-ele de mai sus, ambele stiu sa incarce si subtitrarea, stiu sa afiseze si caracterele romanesti, trebuie sa alegi la codificarea subtitrarii (Subtitle Encoding) windows-1250 (eu asa am ales).

Rasfoind forumul, am gasit topicul asta si m-am gandit sa amintesc de Cerberus, care a fost dealtfel prezentat pe site (pentru cine ajunge aici si nu a citit articolul sau nu a auzit de aplicatie)

http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/software/cerberus-pentru-android-este-cea-mai-buna-soluie-anti-furt-video_13086.html

Nu stiu daca o aplicatie free va putea oferii cea ce ofera Cerberus.....care din punctul meu de vedere este cel mai buna la ora actuala.