Clicky

Jump to content
son1k

Aplicatii must have pentru Android!

Recommended Posts

Păi...

Ai și poze făcute cu telefonul în berărie? Dacă da, atunci timestampul apropiat poate fi o cheie...

Oricum, Google sunt perverși rău.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Atunci e magie.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Vezi ce usor afla DNA-ul pe unde te aflai in data de... In curand o sa apara in comunicate: Dosar instrumentat cu ajutorul Google Inc. sau ABC sau cum se mai numesc acum

Sent from my LG G3-D855

Bună lectură!

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Nu e must have..dar aplicatia "Navbar apps" https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.damianpiwowarski.navbarapps

Iti coloreaza bara de navigare dupa aplicatie...fara root.

post-13157-147291358558_thumb.pngpost-13157-147291358904_thumb.png

Si se potriveste cu Chrooma keyboard ;) ..la fel si asta..isi schimba culoarea dupa aplicatie.

post-13157-147291361407_thumb.png

Sent from my XT1580 using Tapatalk

Chestia asta se întâmplă îm mod implicit la MarshMallow (colorarea barei de navigare îm funcție de culoarea aplicației). Aplicația e bună dacă nu ai MarshMallow.

Nu. Marshmallow îți colorează toolbar-ul. Bara de sus, nu aia de jos. Și nu, Marshmallow nu ți-o colorează implicit. Èši-o spun la sigur. Aplicația are nevoie de un atribut numit ColorPrimaryDark, definit într-un fișier specific. Și în funcție de ce culoare pui acolo, aceea va apărea în toolbar.

Trimis de pe Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Nu. Marshmallow îți colorează toolbar-ul. Bara de sus, nu aia de jos. Și nu, Marshmallow nu ți-o colorează implicit. Èši-o spun la sigur. Aplicația are nevoie de un atribut numit ColorPrimaryDark, definit într-un fișier specific. Și în funcție de ce culoare pui acolo, aceea va apărea în toolbar.

Trimis de pe Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Marshmallow iti coloreaza implicit bara de sus, daca si aplicatia suporta chestia asta.

Sent from my LG G3-D855

Da..asta e inca de la Lollipop..dar bara de jos..cu butoanele virtuale de navigare nu se coloreaza implicit in toate aplicatiile.

Inainte se folosea un modul xposed "Tinted status bar" care-ti colora bara de sus si cea de jos...pe kitkat-lollipop...era mai complicat pentru ca cerea root.

Am vazut ca au trasee bine structurate.. nu neaparat ca se misca greu..dar interfata pare invechita...ciudata pentru mine.

Daca ai testat mai multe si ti s-a parut asta cea mai buna..te cred pe cuvant ;).

Ii mai dau o sansa cand merg la munte :).

P.S. uit ca vi de pe windows phone unde nu s-a prea auzit de design la aplicatii..

Alea parca-s desenate cu stanga(pe wp)

Marshmallow iti coloreaza implicit bara de sus, daca si aplicatia suporta chestia asta.

Sent from my LG G3-D855

Nu este adevărat! Nu Marsmallow se ocupa de colorarea barei de sus. Doar ca de la Mm(api 23) încolo, exista opțiunea ca dezvoltatorii sa adauge un atribut unde poți seta o culoare. De exemplu, aplicația mea poate aa fie albastra, iar bara sa o setez la verde. Nu-i pasa lui MM, nu o va face albastru închis, o va face verde, fix cum i-am zis eu. Important e sa existe un astfel de atribut.

P.S. Dacă vrei pot construi un astfel de apk cu un fundal albastru, bara roșie și îți dau apk-ul. Vei vedea ca am dreptate.

Trimis de pe al meu Sony Z2 D6503

@Innoxius, foarte interesanta aplicația. Dar cine face navigarea? Aplicația implicita sau una auxiliara?

Edited by pascaleandrei99

Nu stiu ce Marshmallow ai tu, dar n-o face verde deloc, ci o face in culoarea predominanta a aplicatiei. De la Marshmallow s-a implementat chestia asta. Inainte puteai sa o faci si roz cu picatele, doar daca aveai root. Acum nu-ti mai trebuie root. Si da, daca developerul aplicatiei vrea, culoarea poate fi magenta cu albastru de Voronet.

Sent from my LG G3-D855

Am zis exemplu înainte de chestia ci verde. Ce vroiam sa punctez e ca dacă nu are acel atribut, mm nu o va colora deloc, o va lăsa gri(culoarea by default). Doar dacă ai o aplicație speciala, atunci da aceea o va colora cum vrei tu.

Ai vrut sa punctezi, dar ai luat-o pe langa gard. Ideea ramane aceeasi: Marshmallow permite asta fara root, iar dezvoltatorul poate sa puna ce culori "vrea" muschiul lui.

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-1050L folosind Tapatalk