Clicky

Jump to content

Aplicatii must have pentru Android!

Recommended Posts

Azi, am vrut sa pun muzica pe telefon si PC-ul l-a observat cu aplicatia Mobogenie pe calculator, care s-a instalat si pe telefon.

Am pus muzica fara probleme si am observat ca Mobogenie poate sa faca mult mai mult, ca de exemplu:backup, restore, root, unnistal stock apps.

Dintre acestea am încercat doar backup si a mers fara probleme.

zenasy8a.jpg

maduny7a.jpg

Ce parere aveti?

Trimis de pe G2

Eu am un dispret adanc si incurabil fata de mobogenie. Intr-o singura ora de cautat romuri si tweakuri flashuibile pentru s2 mi s-a downloadat automat fara aprobarea sau instiintarea mea fisierul mobogenie_1492.apk de 14 ori. Nu sunt de acord cu politica lor de invadare a telefonului deci nu il folosesc.

In plus, nu am nevoie de un client android pe PC, l-am avut totusi instalat odata. (s-a instalat automat si pe windows. Un program de care aveam nevoie venea la pachet cu mobogenie si nu puteam sa debifez casuta ca sa nu ii permit instalarea, fapt ce ma intoarce la concluzia primului paragraf)

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Nu stiu alternative, folosesc windows explorer si drag and drop. Am avut kies doar ca sa instalez drivere pentru note 2; pana la urma l-am scos pentru ca nu e compatibil cu device-ul si am downloadat .exe-ul de la drivere.

iTunes este un program foarte bine conceput, el si safe mode-ul de pe idevice-uri sunt lucrurile care ar face telefoanele android de nebrickuit aproape.

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Edited by Ethereal

Aha, o patesc si altii cu minunea asta. Eu am instalat zilele astea un editor RAW, gratuit. Si aia la care e gazduit mi-au dat la pachet si Mobogenie. Si nu aveam bifa daca vreau sau nu sa-l instalez. Magari. I-am dat uninstall din Control Panel si apoi a trebuit sa curat registrii cu Ccleaner, ca o luase razna Windows-ul.

Si pe mine m-a enervat ca a downloadat si pe telefon mobogenie, fără acordul meu.

Exista vreo alternativa?

Cum are samsung kies si apple iTunes?

LG, din câte știu nu are un astfel de program.

Trimis de pe G2

LG are PC Suite ;)

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

L-am instalat, am trecut de coada am dar slide la meniul de introducere. Am apasat pe butonul verde ca sa creeze vpn si sa devina functionabil. Nu are nicio reactie. Nu da FC, nu incepe razboi termonuclear, pur si simplu nu face nimic. Are cineva vreo idee? Sunt pe un rom stock modificat 4.1.2; schimbarea lui nu este o optiune (imi place foarte mult), nici sa reinstalez aplicatia nu as vrea pentru ca iar trebuie sa astept.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Edited by Ethereal

Nu stiu ce ai putea face. In schimb stiu ce nu as putea face eu cu aplicatia asta: USB tethering. Nu vrea de nici o culoare. Nici daca ii dau OFF din aplicatie. Adica apare intr-un tarziu conexiunea pe PC, dupa cca. 4-5 minute. Ii mai ia 5 minute cu "Identifying...", dupa care merge ca un dial-up de pe vremuri.

O sa o dezinstalez, sa vad daca ea era de vina. Si apoi o reinstalez, cu ocazia asta veti afla si daca se sta din nou la coada.

Confirm ca problema cu USB tethering e din cauza aplicatiei, eventual testati si voi. Si confirm ca dupa dezinstalare / reinstalare ramaneti "in carti". Nu se mai asteapta inca o data pentru accesare.

Am primit deja raspunsul la bug report-ul meu:

Thanks for trying out Opera Max. Opera Max currently doesn't support tethering, we're working hard on improving that.

Ia intrati voi la ghid si aratati-mi unde scrie asta ? :))

De cand am facut setarea aia cu 30 minute, chestia cu "ultimul" s-a prescris, pentru ca se unesc automat cele sub 30 minute. Daca e mai mult de 30 minute, intra la categoria "doar daca a trecut o perioada de timp rezonabila" care era prezenta in ghid.

Ultimele mele doua postari de mai sus sunt de fapt patru.

Astea fiind zise, va urez bafta. Au ramas destule reguli de urmat ;)