Clicky

Jump to content
son1k

Aplicatii must have pentru Android!

Recommended Posts

După ce mi-am instalat un rom am descoperit o aplicație care nu știu ce face, pe care Titanium nu o vede ca să o pot dezinstala...

Se numește Google Settings.

Åžtiți ceva despre ea?

post-499-136199287038_thumb.jpgpost-499-136199288839_thumb.jpg

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk 2

Da, si eu am descoperit-o, mai intai la un coleg care are un Galaxy S cu Gingerbread si apoi si la mine pe telefon. Apare chiar si pe tableta, cred ca tine de Play Store.

Guest Deio

Este o parte din secventa Google Plus sau +, a fost impinsa de Google zilele astea fara sa anunte utilizatorii.

Deh, mai fac ei din astea fara sa anunte, cine stie ce mai fac fara stirea noastra. :rolleyes:

Nu conteaza ce aplicatii de la Google folosesti, ti-o baga pe gat in stil push exact ca si update-urile Google Play. Singura varianta sa scapi de ea, root si freeze.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Problema mea e ca nu tine cont de setarile din SO. Daca dau la setari volumul pentru notificari la o valoare joasa (nu mute), toate notificarile respecta asta, mai putin cele de la Facebook / FB Messenger, care continua sa sune tare, iar daca le dau la maxim, acestea suna mai incet. Practic notificarile FB raman la mijlocul scalei si din aplicatie nu pot regla nimic.

Se intampla si la voi ? Cum as putea sa-l conving pe tanarul Mark sa ma asculte si pe mine ?

eu am reușit să o dezinstalez și nu am nici root pe telefon., iar Google plus încă merge

Se va reinstala singura, nu-ti face probleme ;)

`le mama lor de ticăloși.

Să-mi facă mie una ca asta? Îi reclam la OPC.:ph34r:

Trimis prin semnale de fum. Sent using smoke signals. HTC Evo 3D și Tapatalk 2.

Se poate dezinstala fara probleme, dar se va instala automat din nou. Master Google zice ca tre sa fie pe orice telefon Android. Deci fara root nu scapi de ea.

Păi root am. Dar nici o aplicație nu o vede sub numele acela. Nu o găsesc să o dezinstalez.

nu este aplicatie de sistem,de dezinstalat merge....deci degeaba ne chinuim sa scapam de ea,trebuie sa nu o luam in calcul ca apare din nou ca instalata :(

http://www.go4it.ro/software/google-introduce-o-noua-aplicatie-google-settings-pentru-android-10617002/

Edited by digikent

Da. Că eu țin minte când a apărut.

Google Services îmi e frică să dezinstalez. Îmi fac eu curaj după un backup.

Eu patesc acelasi lucru la notificarile din "Tapped out". Cred ca tin de altceva, pot pune volumul la minim, ca Homer tot tipa cand se mai termina cate o activitate. Deja m-am obisnuit si s-au obisnuit si colegii :D

Banuiesc ca foarte multi dintre voi sunteti soferi (mai experimentati sau nu :) ) si atunci exemplificarea catorva "trucuri" Android ar fi foarte utila.

In primul rand plecand de la premiza ca detineti deja un autoturism, iata cateva aplicatii pe care eu le consider mai mult decat necesare:

Masina mea - completand toate datele autovehiculului detinut (poti introduce mai multe vehicule) , aplicatia te va notifica din timp atunci cand cele de mai jos urmeaza sa expire:

* ITP (Inspectia Tehnica Periodica)

* RCA (Asigurarea de Raspundere Civila Auto)

* CASCO

* Rovinieta

* Trusa medicala

* Extinctorul

Verifica RCA - foarte utila in caz de accident, mai ales daca cel care-l produce sustine ca nu are actele la el, puteti afla daca autovehiculul implicat detine o asigurare valabila si chiar si societatea la care este asigurat.Daca vinovatul nu detine un RCA valabil, nu veti fi despagubit decat fie la mica intelegere fie doar in instanta.In astfel de cazuri sfatul meu este sa anuntati Politia Rutiera, cu specificatia ca vinovatul NU detine asigurarea obligatorie (altfel cei de la Politie nu vor veni la fata locului)

CamScanner - in cazul in care accidentul se produce seara sau noaptea si intelegerea urmeaza a fi perfectata a doua zi, scanati totusi Cartea de Identitate si Polita de asigurare a celuilalt sofer implicat in eveniment

Auto Rovinieta - in cazul in care nu folositi aplicatia Masina mea sau chitanta de rovinieta este deja doar o foaie alba cu scris ilizibil :) , puteti sa va verificati valabilitatea rovinietei completand numarul de inmatriculare si seria de sasiu.

Auto ITP - pe baza seriei CIV-ului (Cartii de Identitate a Vehiculului) sau a seriei sasiului, puteti verifica data la care va expira inspectia tehnica.Utila in cazul pierderii talonului, in cazul unui accident, atunci cand vinovatul refuza sa prezinte actele sau la achizitionarea unui vehicul de pe "piata online".

24Broker - un comparator de polite RCA, aflati care sunt cele mai bune oferte de asigurare RCA in functie de datele dvs. si ale masinii.

SMS Parking Romania - plata "la purtator" a parcarii in orase ca Arad, Baia-Mare, Bistrita, Oradea, Satu-Mare, Targu Mures si Timisoara.

iGO, Navigon, TomTom, etc, - aplicatii pentru navigare a caror discutii nu-si vor avea locul aici.

Auto.ro - mai mult decat o piata auto online, folosind aplicatia beneficiati de:

1. Masina mea

- primesti notificari atunci cand iti expira RCA, ITP, rata lunara sau alta alerta dorita

2. Servicii auto din zona ta, localizare si ruta prin GPS si Google Maps:

-benzinarii

-parcari

-vulcanizari

-spalatorii

-service-uri

-statii ITP

-asistenta rutiera si tractari

-taxi

3. Anunturi masini noi si second hand :

- cauti rapid printre cele peste 30.000 de anunturi auto

- adaugi in cativa pasi anuntul tau

- iti salvezi anunturile favorite

- iti creezi alerte si esti la curent cu ceea ce te intereseaza

Pentru cei care doresc achizitionarea unui auto din strainatate cele mai utile aplicatii de gen sunt Mobile.de si Autoscout24

Timbru de Mediu - daca doriti sa achizitionati o masina noua sau SH din tara sau strainatate, puteti sa va calculati mult discutata taxa de timbru cu incepere din 15 Martie 2013.

Pentru inmatriculare discutia fiind mult mai complexa, voi incerca sa punctez cateva aspecte extrem de importante:

Conform legii, pentru TOATE autovehiculele inmatriculate in Romania, INAINTE de 2007, mai exact pana la 31.Decembrie 2006 (aici ma refer la PRIMA inmatriculare in Romania indiferent de numarul de proprietari, taxele platite anterior (taxe vamale) sau anul de fabricatie) se plateste taxa de timbru de mediu sau taxa de emisii poluante,

Pentru autovehiculele inmatriculate in Romania DUPA 1.Ianuarie 2007, nu se plateste taxa de timbru de mediu sau taxa de poluare, DACA TAXA NU A FOST RESTITUITA, in caz contrar se va plati se vor plati aceste taxe.

Sfaturi privind achizitionarea unui autoturism SH inscris in Romania:

- verificati data primei inmatriculari in Romania conform CIV-ului (chenarul din dreapta in sectiunea proprietarilor (foto)

primainm.jpg

Conform datelor veti sti anul in care masina a fost inmatriculata prima data in Romania.

- verificati ca CIV-ul sa nu fie un duplicat (verso CIV va aparea mentiunea inlocuirii CIV-ului), astfel desi prima inmatriculare poate aparea ca fiind 2009, exista probabilitatea ca prima inmatriculare sa se fi consumat undeva prin 2001, de aceea verificati data emiterii CIV-ului din chenarul Omologare Individuala pentru Circulatie din interiorul CIV-ului (foto)

duplicat.jpg

emitereciv.jpg

Edited by didi